Ինձ միայն մի բանում կարող են մեղադրել. նրա համար, որ ես նպաստել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը գա իշխանության։ Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 23–ին «Արաբկիր» բժշկական կենտրոն»–ում լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը՝ մեկնաբանելով իրեն, որպես կասկածյալ ներգրավելու ՀՔԾ–ի որոշումը։
«Քննություն է գնում եւ ես իրավունք չունեմ որեւիցե բանի մասին խոսել։ Ես ամեն ինչ արել եմ օրենքի եւ Սահմանադրությանը համապատասխան։ Ինձ միայն մի բանում կարող են մեղադրել, որ ես նպաստել եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը եկել է իշխանության»,–ասաց նա։
Անդրադառնալով այն տեղեկությանը, որ երեկ իրեն վիրահատությունից հանել, տարել են հարցաքննության, Բաբլոյանն ասաց.
«Իհարկե, մի քիչ նեղված եմ իրավապահ մարմիններից, որովհետեւ իմ հարցաքննությունը չուներ որեւիցե հրատապություն։ Ես բազմիցս բացատրեցի, որ մենք 20 տարի պատրաստվել ենք այս վիրահատությանը, նրանք ասացին, որ ես պետք է անհապաղ ներկայանամ։ Ես չցանկացա, որ հասարակությունը կարծեր, որ ես խուսափում եմ եւ անձամբ գնացի հարցաքննության»։
Բաբլոյանը նշեց, որ այդ ընթացքում իրեն փոխարինել են իր գործընկերները, իսկ ինքը հարցաքննությունից հետո եկել եւ շարունակել է վիրահատությունը։
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ԱԺ նախկին նախագահ Արա Բաբլոյանը որպես կասկածյալ է ներգրավվել ՀՔԾ–ում ՀՀ ՔՕ 300-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ իշխանությունը յուրացնելու հատկանիշներով քննվող քրեական գործի շրջանակներում ։

Меня можно обвинить лишь в том, что я способствовал приходу Никола Пашиняна к власти. Об этом заявил в беседе с журналистами в медцентре «Арабкир» 23 октября бывший спикер парламента Армении Ара Баблоян, комментируя решение о его привлечении в качестве подозреваемого в рамках уголовного дела об узурпации государственной власти.
«Сейчас идет следствие, и я не имею права говорить о чем-то. Я все делал в соответствии с законом и Конституцией. Меня можно обвинить лишь в том, что я способствовал приходу Никола Пашиняна к власти», - заметил с иронией Баблоян.
Что касается сведений о том, что его вчера вывели из операционного зала для того, чтобы повезти на допрос, экс-спикер ответил: «Конечно, я немного расстроен в связи с действиями правоохранительных органов, поскольку мой допрос не был таким уж срочным. Я им объяснил, что мы 20 лет готовились к этой операции. Но они мне сказали, что я должен незамедлительно явиться».