Փարիզի հյուսիսում հարձակում է կատարվել Սամուել-Մուրատյան հայկական վարժարանի դեմ։ Այս մասին  Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանը գրել է իր Թվիթերում։
Դեսպանը դատապարտել է վանդալիզմի ակտը։
«Մենք լրջորեն անհանգստացած ենք կրկնվող վանդալիզմից Սեւրի Սամուել-Մուրատյան հայկական վարժարանի դեմ։ Այդ գործողությունները չպետք է անպատիժ մնան»,- գրել է նա։
Նշենք, որ առաջին հարձակումը վարժարանի վրա տեղի էր ունեցել 2019-ի հունվարին։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 20-ին Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանությունը տեղեկացրել էր այդ երկրում հրատարակվող ֆրանսալեզու Nouvelles d'Arménie (Հայաստանի նորություններ) ամսագրի գրասենյակի վրա հարձակման մասին։
«Հայաստանի դեսպանությունը Ֆրանսիայում վճռականորեն դատապարտում է հարձակումը Nouvelles d'Arménie ամսագրի գրասենյակի վրա։ Դա լուրջ ոտնձգություն է խոսքի ազատության եւ հանրապետական արժեքների հանդեպ»,- ասվում է հայտարարությունում, որը տեղադրվել է դեսպան Հասմիկ Տոլմաջյանի Թվիթերի միկրոբլոգում։
Պարբերականի տվյալներով՝ հարձակումը կատարվել է կիրակի գիշեր։ Նշվում է, որ կոտրվել է խմբագրության դուռը, գողացել են տեսախցիկն ու երեք համակարգիչ, որտեղ պահվում էին գաղտնի տեղեկություններ։

В Севре Парижа произошло нападение на армянский колледж Самюэль Мурат. Об этом посол Армении во Франции Асмик Толмаджян написала в своем Twitter.
Посол осудила акт вандализма.
«Мы серьезно обеспокоены повторяющимся вандализмом в отношении армянского колледжа Самюэль Мурат в Севре. Эти действия не должны остаться безнаказанными», - написала она.
Отметим, что первое нападение на колледж произошло в январе 2019 года.
Напомним, что 20 октября армянское посольство во Франции сообщило о нападении на офис издаваемого в этой стране франкоязычного журнала Nouvelles d'Arménie (Новости Армении).
«Посольство Армении во Франции решительно осуждает нападение на офис журнала Nouvelles d'Arménie. Это серьезное посягательство на свободу слова и республиканские ценности», - говорится в заявлении, размещенном в микроблоге армянского посла Асмик Толмаджян в Twitter.
По данным самого издания, нападение было совершено в ночь на воскресенье. Отмечается, что была сломана дверь редакции, украдены фотокамера и три компьютера, где хранились конфиденциальные сведения.