ՌԴ ՊՆ-ը հրապարակել է Սիրիայի հարցով Թուրքիայի հետ պայմանավորվածությունների կատարման քարտեզը: Ըստ այդ պայմանավորվածությունների՝ թուրք-սիրական սահմանին Սիրիայի սահմանային ծառայության 15 պահակակետ կտեղակայվի:
Նախօրեին ՌԴ եւ Թուրքիայի նախագահները Սոչիում վեցժամյա բանակցություններ են վարել: Նրանք հաստատել են հակվածությունը Սիրիայի Արաբական Հանրապետության միասնականության եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունքներին, Թուրքիայի ազգային անվտանգության ապահովմանն ու աջակցել Ադանայի համաձայնագրին:
Երկու երկրների նախագահները Սիրիայի հյուսիս-արեւելքում իրավիճակի կարգավորման հարցով համատեղ գործողությունների մասին հռչակագիր են ընդունել: Փաստաթղթի համաձայն՝ հոկտեմբերի 23-ի կեսօրից ռուսական ռազմական ոստիկանությունն ու սիրիացի զինվորականները կտեղակայվեն Սիրիայում թուրքական գործողությունների գոտու սահմանակից շրջաններում: Քրդական ձեւավորումներին կտրվի 150 ժամ թուրքական սահմանից 30-կիլոմետրանոց գոտին լքելու համար, ինչից հետո Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի զինվորականները կսկսեն սահմանի համատեղ պարեկությունը: Ռուս եւ թուրք զինվորականները կսկսեն համատեղ պարեկությունը սահմանից դեպի արեւմուտք 10 կմ խորության վրա եւ «Խաղաղության աղբյուր» գործողությունների շրջանից դեպի արեւելք, բացառությամբ Ղամիշլի քաղաքի:

The Russian Defense Ministry published on its website a map of the implementation of the agreement with Turkey on Syria.
According to the statement, 15 posts of the Syrian border service will be located on the Syrian-Turkish border.
The day before, Russian President Vladimir Putin and his Turkish counterpart Recep Tayyip Erdogan held six-hour talks in Sochi on the situation in Syria. As a result, they reaffirmed their commitment to the unity and territorial integrity of the Arab Republic and the national security of Turkey and expressed their support for the Adana agreement.
Following the talks, a memorandum of understanding of 10 points was signed.
They will facilitate the withdrawal of units of the Kurdish liberation forces 30 kilometers from the border, which should be completed within 150 hours. After that, the Russian and Turkish military will begin joint patrols to a depth of 10 kilometers from the border to the west and east of the operation area, with the exception of the city of Qamishli.