ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանը այսօր՝ հոկտեմբերի 23–ին մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի աջակիցներից Սարգիս Օհանջանյանին կալանավորելու դատարանի որոշման դեմ պաշտպանի ներկայացրած բողոքը։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Օհանջանյանի շահերի պաշտպան, փաստաբան Արամ Վարդեւանյանը։
«Օհանջանյանի մասով կալանովորումը չի կարող խափանման միջոց լինել։ Եթե Նարեկ Մութաֆյանի առումով ներկայացնում են այդ զրույցի հատվածը, Սարգիս Օհանջանյանը ոչ մի արտահայտություն չի արել, որը հաստատված հանգամանք է, փաստորեն Վերաքննիչ դատարանը եւս հաստատված համարեց հիմնավոր կասկածի առկայությունը, որ տեսախցիկ պահելով կարելի է արդարադատության իրականացմանը խոչընդոտել»,-նշեց նա։
Հիշեցնենք՝ Սարգիս Օհանջանյանը կալանավորվել է սեպտեմբերի 29-ին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի որոշմամբ։ Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 27-ի ուշ երեկոյան դատավոր Աննա Դանիբեկյանն, ով քննում է Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների վերաբերյալ քրեական գործը, ոտքով գնալիս է եղել Շենգավիթի դատարան, երբ նրան են մոտեցել Նարեկ Մութաֆյանը եւ Սարգիս Օհանջանյանը: Մութաֆյանը, ֆեյսբուքում ուղիղ եթերով հեռարձակում միացնելով, դատավոր Դանիբեկյանին պարբերաբար հարցրել է, թե արդյոք նա կա՞ «վնգստացող դատավորների ցանկում»:

Апелляционный уголовный суд на заседании 23 октября отклонил жалобу адвоката на решение суда первой инстанции об аресте сторонника Роберта Кочаряна, Саркиса Оганджаняна. Об этом в беседе с журналистами сообщил адвокат Оганджаняна, Арам Вардеванян.
По его словам, в отношении Оганджаняна арест не может быть применен, так как он вообще не участвовал в диалоге. «То есть Апелляционный суд подтвердил, что держать камеру – может быть расценено как препятсвование правосудию», - отметил адвокат.
Саркис Оганджанян арестован 29 сентября по решению судьи суда общей юрисдикции Артуша Габриеляна.
Причиной ареста стал инцидент, связанный с рассматривающей дело Роберта Кочаряна судьей Анной Данибекян. Судья шла пешком по улице, когда к ней подошла группа молодых людей. Нарек Мутафян в прямом эфире стал интересоваться, причисляет ли Данибекян себя к числу «скулящих судей». По данному делу арестованы Нарек Мутафян и Саркис Оганджанян. Они обвиняются во вмешательстве в деятельность суда с целью препятствования правосудию.