Մեր ընդունած որոշման արդյունքում որոշ նախարարների եւ պաշտոնյաների աշխատավարձերը բարձրացել են, մյուսներինը՝ կրճատվել։ Այս մասին ՀՀ Ազգային ժողովի նիստում հոկտեմբերի 23-ին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խորհրդարանական խմբակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանի՝ նախարարների եւ պաշտոնյաների աշխատավարձերի բարձրացման մասին հարցին։
Մարուքյանին մասնավորապես վրդովել էր այն փաստը, որ վարչապետի որոշումը միլիոնավոր դրամներով հերթական պարգեւավճարների մասին գաղտնի է եղել։
Փաշինյանի խոսքով՝ դա արվել է այն բանի համար, որպեսզի նախարարները «սեղմված վիճակում» չհայտնվեն եւ ինքնուրույն իրենց պարգեւավճարներ չգրեն։
Հարցին, թե ինչու այդ դեպքում այդ գործընթացը գաղտնի է իրականացվել, կառավարության ղեկավարն ասել է, որ դա բացառապես ներքին տեխնիկական գործընթաց է՝ ուղղված գաղտնի տեղեկության պաշտպանությանը։
«Եթե այդ ցուցումն ուղղվել է գաղտնիության ռեժիմով, դա բնավ չի նշանակում, թե այդ ամենն արվել է հասարակությունից գաղտնի»,- հավաստիացրել է Փաշինյանը՝ ավելացնելով, որ նախարարները պետք է արժանի աշխատավարձ ստանան։
Վարչապետը նաեւ նշել է, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ից կբարձրացվեն 200-300 հազար մարդու, այդ թվում պատգամավորների աշխատավարձերը։
«Ավելին, կբարձրացվեն բոլոր քաղաքացիների աշխատավարձերը, ովքեր 150 հազար դրամից ավելի են ստանում»,- ամփոփել է վարչապետը։

В результате принятого нами решения, зарплаты некоторых министров и чиновников повысились, а у других сократились. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 23 октября заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос председателя парламентской фракции «Светлая Армения» Эдмона Марукяна о повышении зарплат министров и чиновников.
Марукяна в частности смутил тот факт, что решение премьера о выделении очередных премий на миллионы драмов было тайным.
По словам Пашиняна, это было сделано для того, чтобы министры не оказывались «в зажатом положении» и не выписывали себе премии самостоятельно.
На вопрос, почему тогда этот процесс реализовывался в тайне, глава Правительства пояснил, что это исключительно внутренний технический процесс, направленный на защиту конфиденциальной информации.
«Если это указание было направлено в режиме секретности, то это вовсе не значит, что все это делалось в тайне от общественности», - заверил Пашинян, добавив, что министры должны получать достойную зарплату.
Премьер-министр также отметил, что с 1 января 2020 года будут повышены зарплаты 200-300 тысячам человек, в том числе и депутатам.
«Более того, будут увеличены зарплаты всех граждан, получающих зарплату выше 150 тысяч драмов», - резюмировал премьер.