Այսօր Համաշխահային բանկը հրապարակել է Doing Business-2020 զեկույցը, որտեղ Հայաստանը հետընթաց է արձանագրել, զիջել է դիրքերը: Այս մասին յսօր՝ հոկտեմբերի 24-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը եւ խնդրեց Էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանին պարզաբանել իրավիճակը:
Վերջինս իր խոսքում նշեց, որ այդ զեկույցը կազմելիս 10 ցուցիչ է օգտագործվում. «Դրանք անդրադառնում են կազմակերպության գրանցման պահից՝ սեփականության իրավունքների գրանցում, հարկերի վճարում, քաղաքաշինական թույլտվություններ, դատարաններում վեճեր մինչեւ սնանկացման վարույթներ: Երկրները գնահատվում են 2 եղանակով. 192 երկրներից որ երկիրը այդ 10 ցուցիչներով հավաքում է առավելագույն բալերը, նա պոտենցիալ առավելագույն դիրք է զբաղեցնում: Այս տարվա զեկույցով առաջինը Նոր Զելանդիան է, որն ունի 88,6 միավոր 100-ից: Հայաստանն այս տարվա արդյունքում ունի 74,5 միավոր, որը 2019-ի համեմատ առաջընթաց է արձանագրել 1,3 միավորով: Այսինքն նախորդ տարվա համեմատ ունենք առաջընթաց, որը մեր կատարած բարեփոխումների արդյունքն է:
Առաջընթաց ենք արձանագրել հարկերի վճարման ուղղությամբ: Դա պայմանավորված էր այն հանգամանքով, որ մենք ավելացված արժեքի հարկի վերադարձ ենք նախատեսում ոչ միայն արտահանողների համար, այլ նաեւ երբ կազմակերպությունը կապիտալ ծախսերի դեպքում ունի կուտակված դեբետներ:
Դրական առաջընթաց ենք արձանագրել քաղաքաշինական թույլտվությունների մասով, նաեւ արտաքին առեւտրի ոլորտում»,-ասաց նախարարը:
Նա ընդգծեց, որ կա նաեւ երկրորդ դասակարգումը, թե երկրներն ըստ հերթականության ինչպես են դասավորված. «Այդտեղ մենք նախորդ տարի ունեինք 41-րդ հորիզոնականը, իսկ այս տարվա արդյունքում 47-րդ հորիզոնականն ենք զբաղեցնում: Սա նշանակում է, որ թեեւ ինքներս մեր նկատմամբ բարելավում ենք արձանագրել, բայց գնահատման ամբողջ պատկերի մեջ 46 եկիր ավելի մոտ է առաջին հորիզոնականին:
Սա պայմանավորված է նրանով, որ այս տարի առաջին անգամ ՀԲ-ն փոխել է իր մեթոդաբանությունը փոքր բաժնետերերի պաշտպանություն կոչվող ցուցիչը հաշվարկելու առումով: Դա ցույց է տալիս, թե որքանով են մեր իրավակարգավորումները պաշտպանում փոքր բաժնետերերի շահերը: Մենք այդտեղ էական փոփոխություններ ենք արել: Այս տարի ՀԲ-ն բացի դրանից հաշվի է առնում նաեւ, թե դրանց արդյունքում արժեթղթերի շուկայում քանի ցուցակված մասնավոր կազմակերպություններ կան, որոնք բաժնետոմսեր են շրջանառում: Այսինքն բորսայի կայացվածությունը դարձել է գնահատման հիմք: Այս պատճառով մենք այդ ցուցիչով մեր դիրքը 51-րդից իջել է 120-րդը: Արդյունքում մեր համեմատական դիրքը 41-ից դարձել է 47»,-ասաց Տիգրան Խաչատրյանը:
էկոնոմիկայի նախարարը նշեց, որ եթե ներկայիս գնահատման մեթոդիկան տեղափոխեինք նախորդ տարի, ապա կրկին կլինեինք 47-ը՝ ինչպես նախորդ տարի։
Վարչապետը արձանագրեց, որ սկզբունքորեն դա վատ նորություն չէ: «Անցած տարվանից աննախադեպ իրադարձություններ են եղել Հայաստանում. մի քանի ընկերություններ արժեթղթեր են թողարկել, որը նախաքայլ է արժեթղթերի բորսայում գործունեություն ծավալելու համար: Եթե նահանջի պատճառը դա, է մենք գտնվում ենք նախապատրաստական շրջանում: Սա իհարկե, նաեւ ահազանգ պետք է լինի, որ ավելի ակտիվացնենք արժեթղթերի բորսայի հետ կապված աշխատանքը»:
ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանը նկատեց, որ հարկերի հավաքման ցուցիչով 30 կետով առաջընթաց ունենք, 82-րդ տեղից դարձել ենք 52-ը:
Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանն իր հերթին ասաց, որ հրապարակված զեկույցում տեխնիկական սխալ են հայտնաբերել, եթե սխալն ուղղվի, մենք 37-րդ տեղը կզբաղեցնենք:
Դա առաջացրեց բոլոր ներկաների բուռն ծիծաղը․ Փաշինյանն ասաց, որ անհամբեր կսպսենք այդ սխալը ուղղելուն: «Էս ինչ վատ եմ: Բա էսքան իզո՞ւր էինք քննարկում, պարոն Ջավադյան»,-ասաց Փաշինյանը:

The World Bank today released its Doing Business-2020 report, in which Armenia regressed and fell behind. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan announced this at Thursday’s Cabinet meeting of the government, and asked the Minister of Economy Tigran Khachatryan to clarify the situation.
“Armenia has 74.5 points in this year’s result, up 1.3 points from 2018,” Khachatryan said. “That is, we have made progress compared to last year as a result of our reforms.
“We have made progress in paying taxes. This was due to the fact that we envision a VAT refund not only for exporters, but also when the organization has accumulated debits for capital expenditure.
“We have made positive progress in terms of urban planning permits, as well as in foreign trade."
He emphasized that there is also a second classification of how the countries are arranged.
“We had the 41st position there last year, and this year we are the 47th. This means that although we are improving on ourselves, in the whole picture of the assessment, 46 countries are closer to the first position,” he said. “This is due to the fact that for the first time this year the WB changed its methodology to calculate the index called small shareholder protection. It shows to what extent our legal regulations protect the interests of small shareholders. We have made significant changes there.
“This year the World Bank also takes into account the number of private listed companies in the securities market that sell shares. That is, the stock market establishment has become a basis for evaluation. That's why we have dropped from 51st to 120th with this indicator. As a result, our relative position has turned from 41 to 47.”
The Minister of Economy noted that if we shifted the current valuation methodology to last year, we would still be 47 as we were last year.
The Prime Minister stated that this is not bad news in principle.
“There have been unprecedented events in Armenia since last year; several companies have issued securities, which is a prerequisite for transactions in the securities stock exchange,” he said. “If that is the reason for the retreat, we are in the process of preparation. This should, of course, also be an alarm to make the work in the securities stock exchange more active. "
State Revenue Committee Chairman Davit Ananyan noted that we have made progress by 30 points in the tax collection indicator, to the 52nd from the 82nd place.
Governor of the Central Bank Artur Javadyan in his turn said that in the published report a technical mistake was found, and if the mistake is corrected, we will take the 37th place.