Միանշանակ ոստիկանական երկիր չենք: Այս մասին այսօր` հոկտեմբերի 28-ին, ԱԺ-ում ասաց ՀՀ Ոստիկանապետի պաշտոնակատար Արման Սարգսյանը:
«Նախ ասեմ, որ մեր վիճակը նորմալ է, այդ թվում մի շարք եվրոպական երկրների հետ համեմատած: Ես 100 հազար բնակչի հաշվով ասեմ, թե ինչքան է կազմում ոստիկանության թվաքանակը: Այն 2019 թվականի սեպտեմբերի 1-ի դրությամբ կազմում է 412 միավոր: Համեմատական կարգով ասեմ, որ Ֆրանսիայում այն կազմում է 313, Իտալիայում` 465, այսինքն` իտալական ոստիկանությունը թվաքանակով ավելի մեծ է, քան մենք, Բելգիայում` 422: Մենք երեւի թե Սկանդինավյան պետությունների հանդեպ ենք ավելի, մնացածի հետ որոշակի ավելի, որոշակի պակաս»,-ասաց նա` հավելելով, որ ԱՊՀ պետությունների հետ ուղղակի անհամեմատելի է:
Նշենք, որ ներկայիս իշխանության ներկայացուցիչները տարիներ առաջ սուր քննադատության էին ենթարկում երկրում ոստիկանության զորքերի մեծաթիվ լինելը` նշելով, որ իշխանությունները իրենց դիրքերը պահելու համար են նման մեծ քանակով ոստիկանական զորք պահում:

Армения никак не является полицейским государством. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 28 октября исполняющий обязанности начальника Полиции Арман Саркисян, отвечая на вопросы депутатов.
Так, по его словам, в Армении на 100 тысяч жителей приходится 412 сотрудников Полиции. «Во Франции этот показатель составляет 313 человек, в Италии – 465. То есть у итальянцев этот показатель выше, чем у нас. В Бельгии этот показатель составляет 412 человек», - сообщил Саркисян, отметив, что по данному вопросу у Армении нет никаких проблем, которые могли бы вызывать обеспокоенность. При этом он обратил внимание на то, что в странах СНГ этот показатель существенно выше. «Так, к примеру, в Казахстане этот показатель составляет 444, в России – 547, а в Белоруссии  – 813», - подчеркнул и.о. начальника Полиции Армении.