Որպես քաղաքացի ես չեմ պաշտպանում հանքերի շահագործումը, բայց որպես նախարար պետք է հետեւեմ օրենքի տառին։ Այս մասին խորհրդարանական մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում, 2020 թվականի պետբյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ հոկտեմբերի 29-ին ասաց շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանի հարցին, թե պետք է արդյոք շահագործվի Ամուլսարի հանքավայրը։
Գրիգորյանը նշել է, որ այդ հարցն իր համար երկու հարթությունում է գտնվում։ «Որպես մարդ ես չեմ դիտարկում որեւէ հանքավայր որպես Հայաստանի երկարատեւ զարգացման հիմք։ Զարգացման համար շատ ավելի մեծ հնարավորություններ են դրված անտառների եւ կենսոլորտի այլ ռեսուրսների պատասխանատու օգտագործման մեջ։ Իսկ որպես նախարար ես պետք է նշեմ, որ կառավարությունն ավելի վաղ, իշխանափոխությունից առաջ, մի քանի արտոնագրեր է տվել «Lydian Armenia» ընկերությանը։ Հիմա պետք է ստուգել բոլոր եզրակացությունները՝ արված լիբանանյան «Էլարդ» ընկերության կողմից։ Գիտությունների ակադեմիայի մասնագետներն անհամապատասխանություններ են գտել այդ եզրակացություններում։ Եթե այդ անհամապատասխանությունները հաստատվեն, դրանք կարող են փոխել իրադրությունը հանքավայրի հետ կապված»,- ասել է նախարարը։
Բացի այդ, Գրիգորյանի խոսքով՝ հիմա հատկապես սեւեռուն ուսումնասիրվում է տարածաշրջանի ջրային ռեսուրսը, ընդ որում՝ ոչ միայն հանքային, այլեւ առհասարակ՝ խմելու ջրերի։

Как гражданин я не поддерживаю разработку рудников, но как министр должен следовать букве закона. Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 29 октября министр окружающей среды Эрик Григорян, отвечая на вопрос депутата от партии «Процветающая Армения» Сергея Багратяна должен ли эксплуатироваться Амулсарский рудник.
Григорян отметил, что данный вопрос для него лежит в двух плоскостях. «Как человек я не рассматриваю какие-либо рудники в качестве основы долгосрочного развития Армении. Намного большие возможности для развития заложены в ответственном использовании лесов и других ресурсов биосферы. Как министр же я должен отметить, что Правительство ранее, еще до смены власти, дало несколько лицензий компании «Lydian Armenia». Теперь нужно проверить все заключения, сделанные ливанской компанией «Элард». Специалисты Академии наук нашли несоответствия в этих заключениях. Если эти несоответствия подтвердятся, они могут существенно изменить положение вещей в связи с рудником», - пояснил министр.
Кроме того, по словам Григоряна, сейчас особенно пристально изучается водный баланс региона – причем не только минеральных, но и вообще пресных вод.