Վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում նկատվում է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ:
Այս մասին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
«Ադրբեջանական կողմը, կրկին ցուցաբերելով ապակառուցողական դիրքորոշում և ավելին՝ արհամարհելով Բաքվում ընթացող ԱՊՀ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը, գնում է առաջնագծում իրադրությունը արհեստականորեն լարելու ուղղությամբ՝ ավելի հաճախակի օգտագործելով դիպուկահար զինատեսակներ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հավատարիմ է հակամարտող կողմերի միջև լարվածությունը թուլացնելու վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, բայց հակառակորդի սադրանքների շարունակման դեպքում դիմելու է իրավիճակից բխող համարժեք գործողությունների»,-նշված է տեքստում:

В последние дни на линии соприкосновения участились нарушения режима перемирия со стороны ВС Азербайджана. Об этом говорится в заявлении Министерства обороны Арцаха.
«Азербайджанская сторона, в очередной раз заняв деструктивную позицию и проявив неуважение к проходящему в Баку заседанию министров обороны СНГ, идет на обострение ситуации на линии соприкосновения, все чаще применяя снайперское вооружение.
Министерство обороны Арцаха заявляет, что остается приверженным договоренностям о снижении напряженности, тем не менее, в случае продолжения провокаций со стороны противника прибегнет к равноценным действиям, вытекающим из создавшейся ситуации», - говорится в заявлении.