Վերջին օրերին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում նկատվում է հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումների աճ:
Այս մասին Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարություն է տարածել։
«Ադրբեջանական կողմը, կրկին ցուցաբերելով ապակառուցողական դիրքորոշում և ավելին՝ արհամարհելով Բաքվում ընթացող ԱՊՀ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը, գնում է առաջնագծում իրադրությունը արհեստականորեն լարելու ուղղությամբ՝ ավելի հաճախակի օգտագործելով դիպուկահար զինատեսակներ:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հավատարիմ է հակամարտող կողմերի միջև լարվածությունը թուլացնելու վերաբերյալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, բայց հակառակորդի սադրանքների շարունակման դեպքում դիմելու է իրավիճակից բխող համարժեք գործողությունների»,-նշված է տեքստում:

Ceasefire violations by the Azerbaijani Armed Forces have become more frequent on the contact line in the recent days, Artsakh Defense Ministry’s press service reported.
According to the source, the Azerbaijani side, once again taking a destructive position and showing disrespect for the meeting of the CIS defense ministers in Baku, is aggravating the situation on the contact line, increasingly using sniper weapons.
The Artsakh Defense Ministry said it remains committed to agreements to reduce tensions, however, it will give equivalent actions in the event of continued provocations by the enemy.