Ըստ վերջին տվյալների թուրքերը նախապայմաններ են դրել, թե ով կարող է վերադառնալ Թել Աբյադ, ով չի կարող: Այս մասին, այսօր՝ հոկտեմբերի 31-ին, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշեց փյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ անդրադառնալով Սիրիայի հյուսիսում տիրող իրավիճակին:
«Ասում են՝ հայերն այն կատեգորիայի մեջ են, որոնք չեն կարող վերադառնալ: Հիմա փորձում ենք որոշ հստակություն մտցնել այս հարցում: Թել Աբյադը թուրքական զինված ուժերի վերահսկողության տակ է, նրանք չեն թողնում,.,-ասաց նա:
Սինանյանը հավելեց, որ ի տարբերություն երեք շաբաթ առաջվա, այս պահին Թել Աբյադի հայ բնակիչների հետ կապի մեջ չեն. «Մեզ ասում են, որ թուրքերը որոշ սահմանափակում են դրել որոշ ազգությունների ներկայացուցիչների նկատմամբ»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ գոհ է Սիրիայի հարցում ՌԴ նխագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցից, Զարեհ Սինանյանը նշեց, որ ծանոթ չէ խոսակցությանը, սակայն կարող է փաստերլ, որ դրա նախորդ օրը հայերը ցանկանում էին հեռանալ Ղամիշլիից, իսկ առավոտյան արդեն չէին ցանկանում. «Այս պահին հեռանալու ցանկություն որեւէ մեկի կողմից չկա: Հայերը չեն լքում իրենց տները»,-ասաց նա:

According to the latest information, the Turks have set preconditions and have stated who can return to Tell Abiad and who can’t. This is what High Commissioner for Diaspora Affairs of Armenia Zareh Sinanyan told journalists today, touching upon the situation in north Syria.
“The Turks say Armenians are under the category of people who can’t return. Tell Abiad is under the control of Turkish armed forces,” he said.
Sinanyan added that unlike three weeks ago, the Office of the High Commissioner for Diaspora Affairs is in touch with the Armenian residents of Tell Abiad.
As for the statement by Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan that he is content with the phone talks with President of Russia Vladimir Putin over the Syrian issue, Sinanyan stated that he doesn’t know about the phone talks, but can state that the Armenians wanted to leave Kamishli a day before the phone talks, but now they want to say.