Fatih-ը, որը թուրքական երկու նավերից մեկն էր, որն իրականացնում էր հորատման աշխատանքներ կիպրոսյան շելֆում, հեռացել է Կիպրոսի Հանրապետության Բացառիկ տնտեսական գոտուց (ԲՏԳ), տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը՝ հղում կատարելով Cyprus Mail-ին։
Մայիսից սկսած՝ Fatih-ը կանգնած էր Պաֆոս քաղաքից 60 կմ դեպի արեւմուտք, Կիպրոսի ԲՏԳ սահմաններում, Թուրքիայի երկու ռազմանավերի ուղեկցությամբ։ Բայց, թերթի տվյալներով, հինգշաբթի նավը ուղղություն է վերցրել դեպի Անթալիա։
Երկրորդ նավը, որն Անկարան ուղարկել էր կիպրոսյան շելֆ՝ հորատման աշխատանքներ կատարելու համար, Yavuz-ը, նախկինի պես գտնվում է կղզեպետության ԲՏԳ 7-րդ օֆշորային հատվածում, որի յուրացման արտոնագիրը ստացել են ֆրանսիական Total եւ Eni իտալական ընկերությունները։ Yavuz-ն այս գոտի է եկել հոկտեմբերին եւ, պարբերականի տվյալներով, չի պատրաստվում հեռանալ այստեղից մինչեւ հունվարի 20-ը։
Հոկտեմբերի 29-ին Cyprus Mail-ը տեղեկացրեց, որ Թուրքիան երկու նավիգացիոն հաղորդագրություն է տարածել Կիպրոսի Հանրապետության ԲՏԳ 7-րդ հատվածում զորավարժություններ անցկացնելու մասին։ Ի պատասխան, մեկ այլ թերթի՝ Phileleftheros-ի տվյալներով, պաշտոնական Նիկոսիան արդեն տարածել է իր երկու հաղորդագրությունները՝ Կիպրոսի արեւմուտքում եւ հարավ-արեւելքում միջազգային զորավարժություններ անցկացնելու մասին։
Թուրքիան, որը չի ճանաչում Կիպրոսի Հանրապետությունը 1963 թվականից, վիճարկում է ԲՏԳ սահմանները եւ հայտարարում է, որ թույլ չի տա իրականացնել երկրաբանա-հետախուզական հորատումներ կղզու ափերի մոտ՝ առանց թուրք-կիպրական համայնքի համաձայնության։ Անկարայի վարկածով՝ Թուրքիայի հորատանավերը գտնվում են գազավայրի գոտում այն արտոնագրերի հիման վրա, որոնք ինքնահռչակ Հյուսիսային Կիպրոսի թուրքական հանրապետության կողմից են տրվել, որը, Թուրքիայից բացի, աշխարհի ուրիշ որեւէ պետություն չի ճանաչում։ Նման գործողությունները միշտ առաջ են բերել Նիկոսիայի բողոքը, իսկ Եվրամիությունն ի պատասխան՝ Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցներ է մտցրել։

Корабль Fatih, который являлся одним из двух турецких судов, осуществлявших буровые работы на кипрском шельфе, покинул Исключительную экономическую зону (ИЭЗ) Республики Кипр, передает ТАСС  со ссылкой на Cyprus Mail.
Начиная с мая, Fatih стоял в 60 км к западу от города Пафос в пределах ИЭЗ Кипра в сопровождении военных кораблей Турции. Однако, по данным газеты, в четверг судно взяло курс на порт Анталья.
Второе судно, направленное Анкарой на кипрский шельф для осуществления буровых работ - Yavuz, по-прежнему остается в 7-м офшорном секторе ИЭЗ островной республики, лицензию на освоение которой получили французская компания Total и итальянская Eni. Yavuz прибыл в эту зону в октябре и, по сведениям издания, не собирается покидать ее до 20 января.
29 октября Cyprus Mail сообщила, что Турция распространила два навигационных телекса о предстоящих военных учениях в 7-м секторе ИЭЗ Республики Кипр. В ответ на это, по информации другой газеты - Phileleftheros, уже официальная Никосия распространила два своих телекса о проведении международных военных учений к западу и юго-востоку от острова Кипр.
Турция, не признающая Республику Кипр с 1963 года, оспаривает границы ИЭЗ этого островного государства и заявляет, что не допустит проведения геолого-разведывательного бурения у берегов острова без согласия турко-кипрской общины. По версии Анкары, буровые суда Турции находятся в зоне газового месторождения на основании лицензий, выданных самопровозглашенной Турецкой республикой Северного Кипра, которую, кроме самой Турции, не признает ни одно другое государство мира. Подобные действия всегда вызывали протест Никосии, а Евросоюз в ответ ввел против Турции санкции.