Իտալիայի որոշ քաղաքներում վերջին տարիներին գործում է ընդամենը մեկ դոլարով տների վաճառքը՝ կրճատվող համայնքների կյանքին շունչ հաղորդելու համար, հայտնում է CNN-ն:
Այդպիսի վերջին ուղղություններից են Նեապոլի մոտ գտնվող Ցունգոլի փոքրիկ կոմունան եւ Սիցիլիայում Սամբուկա քաղաքը: Սակայն Կամմարատա համայնքն ավելի հեռուն է գնացել, որտեղ տներն առաջարկվում են բացարձակապես անվճար:
Հեռուստաալիքը նշում է, որ ամեն ինչ պայմանավորված է քաղաքապետ Վինչենցո Ջիամբրոնեի գործոնով, որը վերջին 3 տարին անցկացրել է տների տերերին համոզելով իրենց լքված կացարանները նորեկներին տալ անվճար:
Ջիամբրոնեի խոսքով՝ հիմա քաղաքում գրեթե 10 լքված քարից տուն կա, իսկ ապագայում դրանց թիվը կավելանա:
Քաղաքապետը հայտարարում է, որ իր համար ցավալի է տեսնել, թե ինչպես է դատարկվում եւ ավերակների վերածվում երկրի պատմական կենտրոններից մեկը:
Նոր «անվճար» գնորդներին, բնականաբար, որոշակի պահանջներ են ներկայացվում. նրանք պետք է գնելու պահից 3 տարում վերանորոգեն անշարժ գույքը եւ 5 հազար եվրոյի (4300 դոլար) դեպոզիտ վճարեն, որը կվերադարձվի աշխատանքների ավարտից հետո:
Պոտենցիալ գնորդները նաեւ պետք է ներկայացնեն համապատասխան գույքի վերանորոգման հստակ առաջարկ:
Նախապատվություն կտրվի փոքր երեխաներ ունեցող երիտասարդ ընտանիքներին: Շենքերը կարող են ծառայել ոչ միայն որպես կացարան. գնորդներն իրավունք ունեն բացելու հյուրանոցներ, ռտեստորաններ եւ բարեր:

В последние годы в некоторх городах Италии практикуется продажа домов всего за доллар в надежде вдохнуть в жизнь в сокращающиеся общины, сообщает CNN
Последними такими направлениями сейчас оказались крошечная коммуна Цунголи близ Неаполя и город Самбука на Сицилии. Однако еще дальше пошла коммуна Каммарата, в которой дома предлагаются совершенно бесплатно.
Как отмечает телеканал, все дело в мэре коммуны Винченцо Джиамброне, который провел последние три года, уговаривая владельцев домов отдавать свои покинутые жилища новичкам бесплатно.
По словам Джиамброне, сейчас в городе почти 10 свободных покинутых каменных домов, а в будущем их количество увелится.
Мэр города заявляет, что ему больно видеть, как пустеет и превращается в руины один из исторических центров страны.
Естественно к новым покупателям «бесплатных» предъявляются определенные требования: они должны будут отремонтировать недвижимость  в течение трех лет с момента покупки и внести депозит в размере 5 000 евро (4300 долл. США), который будет возвращен после завершения работ.
Потенциальные покупатели также должны будут представить  четкое предложение о ремонте соответствующего имущества.
Предпочтение будет отдаваться молодым семьям с маленькими детьми. Здания могут служить не только, как жилища: покупатели вправе открыть отели, рестораны и бары.