Նոյեմբերի 6-ին կմեկնեմ Մոսկվա, որտեղ կհանդիպեմ «Ռուսական երկաթուղիների» գլխավոր տնօրենի հետ, կքննարկենք «Հարավկովկասյան երկաթուղիներում» նոր ներդրումների հարցը: Այս մասին նոյեմբերի 4-ին ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստին 2020-ի պետբյուջեի նախնական քննարկման ժամանակ հայտարարեց ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մանե Թանդիլյանի հարցին, որը հետաքրքրվեց Հայաստանում, մասնավորապես Ալավերդիում երկաթգծի իրավիճակի մասին:
Նրա խոսքով՝ այս պահին կոնցեսիոն համաձայնագիր է ստորագրվել, որը նախատեսում է մինչեւ 2038 թվականը 57 մլրդ-ի չափով ներդրումներ:
Սակայն նախարարը նշեց, որ իրենք ցանկանում են արագացնել մեծացնել ներդրումները, քանի որ չեն կարող երկար սպասել:
«Մի բան է 57 մլրդն օգտագործել 2038 թվականին, մի բան է՝ առաջիկա տարիներին: Նախատեսում ենք 35-37 մլրդ ծախսել մինչ 2038-ը»,- պարզաբանեց Պապիկյանը:
Ինչ վերաբերում է Ալավերդիում երկաթգծի խնդրին, նախարարը հայտնեց, որ իր տեղակալը այցելել է նշված տարածք, ուսումնասիրել խնդիրը, եւ շուտով գրավոր պատասխան կտվրի Թանդիլյանին հուզող խնդրին:

Я планирую поехать в Москву 6 ноября, чтобы встретиться с генеральным директором РЖД и обсудить новые инвестиции в «Южно-Кавказские железные дороги». Об этом на совместном заседании постоянных парламентских комиссий во время предварительного обсуждения проекта госбюджета на 2020 год заявил 4 ноября министр территориального управления и инфраструктуры Армении Сурен Папикян, отвечая на вопрос депутата от партии «Светлая Армения», председателя постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Мане Тандилян, которая поинтересовалась у него о ситуации с железными дорогами в Армении и в частности в Алаверди.
По его словам, в настоящее время подписано концессионное соглашение, которое предусматривает инвестиции в размере 57 млрд. к 2038 году.
Однако министр отметил, что они хотят ускорить и увеличить инвестиции, поскольку они не могут ждать так долго.
«Одно дело использовать 57 миллиардов в 2038 году, и совсем другое использовать их ближайшие годы. Мы планируем потратить 35-37 миллиардов уже до наступления 2038 года», - пояснил Папикян.
Что же касается проблемы с железной дорогой в Алаверди, то министр сообщил, что его заместитель посетил указанный объект, изучил проблему, и в скором времени будет дан письменный ответ на интересующий Тандилян вопрос.