Ֆինանսական եւ բանկային համակարգերի զարգացման մակարդակն արդեն ավելի քան 10 տարի այնպիսի աստիճանի է, որ դրանք կարող են դիմանալ ներքին եւ արտաքին բացասական ազդեցություններին։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նոյեմբերի 5-ին ասաց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը՝ ներկայացնելով 2019 թվականի առաջին կիսամյակի «Ֆինանսական կայունության մասին հաշվետվությունը»։
Նա ավելացրեց, որ 2019 թվականին, նախորդի համեմատ, բարելավվել են մակրոտնտեսական ցուցանիշները։ «Ներքին բարձր տնտեսական աճի, աշխատանքի շուկայի դրական միտումների պայմաններում, ինչը կապված է գյուղատնտեսության ոլորտից դեպի այլ ոլորտներ մարդկային ռեսուրսների արտահոսքի հետ, ապահովելով ավելի արդյունավետ ազդեցություն, ինչպես նաեւ 2019 թվականի առաջին կիսամյակում դրամավարկային քաղաքականության խթանման պայմաններում՝ ռիսկերի աճ ֆինանսական համակարգում չի գրանցվել։ Համակարգը պահպանել է կայունություն։ Միեւնույն ժամանակ, շարունակվել է ֆինանսական միջնորդության խորացումը, եւ բանկային համակարգը գրանցել է վարկային եւ դեպոզիտային պորտֆելների աճ»,- նշել է Գրիգորյանը։
ԿԲ բաժնի պետը պարզաբանել է, որ որքան բարձր է վարկավորման մակարդակը, այնքան ցածր է չաշխատող վարկերի մասնաբաժնի կառավարման մակարդակը, սակայն Հայաստանում միջնորդության աճը նպաստում է համակարգի կայունությանն ու ֆինանսական շուկայի հասանելիությանը:
«Հայաստանում չաշխատող վարկերի մասնաբաժինը կազմում է 5%, եւ դա տարածաշրջանում լավագույն ցուցանիշն է: Բացի այդ, կարեւոր է, որ բանկային համակարգը կարող է ապահովել մեր հաճախորդների ցանկացած պահանջ»,- պարզաբանել է նա:
Անդրանիկ Գրիգորյանի խոսքով՝ ԿԲ-ն մեխանիզմներ ունի, որոնք թույլ են տալիս խուսափել տնտեսության մեջ պարտքերի կուտակումից վարկավորման աճի արդյունքում: «Մենք վարկավորման տոկոսների ցածր մակարդակ եւ ավանդների բարձր մակարդակ ունենք, ինչը մեզ մոտ ավելի բարձր է, քան, օրինակ, ԱՄՆ-ում: Հարկ է հաշվի առնել, թե ինչ արժույթով են տրամադրվում վարկերը: Վարկերի արժեքը կախված է նաեւ հաճախորդների թափանցիկության մակարդակից: Որքան քիչ բան գիտի բանկը հաճախորդի մասին, այնքան ավելի թանկ է վարկը: Ինչ վերաբերում է դեպոզիտների աճին, ապա դա վկայում է տնտեսության աճի մասին, քանի որ ավանդները, այլ կերպ ասած, մտնում են տնտեսության մեջ: Պետք է հասկանալ, որ տնտեսության բացության պայմաններում անխուսափելի են ինչպես ֆինանսական ներհոսքները, այնպես էլ արտահոսքները: Հայաստանում այդ հավասարակշռությունը զրոյական է, այսինքն, որքան գումար է հանվում տնտեսությունից, այնքան էլ ներդրվում է»,- եզրափակել է նա:

The level of development of the financial and banking systems for over 10 years is at such a level that they are able to withstand internal and external negative influences, said Tuesday the head of the stability and development of the CBA financial system Andranik Grigoryan.
According to him, macroeconomic indicators improved in comparison with the previous one in 2019.
“In the context of high internal economic growth and positive trends in the labor market, which is linked to the outflow of human resources from agriculture to other spheres, providing a more effective impact, as well as in the context of stimulating monetary policy for the first half of 2019, risks increase in financial system is not fixed. The system has maintained stability. At the same time, deepening financial intermediation continued, and the banking system recorded an increase in loan and deposit portfolios,” he said.
The CB department head explained that the higher the level of lending, the lower the level of management of the share of non-performing loans, however, in Armenia, increased intermediation contributed to the stability of the system and access to the financial market.
According to Andranik Grigoryan, the Central Bank has mechanisms that will avoid the accumulation of debts in the economy as a result of credit growth.
“We have a low level of interest on loans and a high level of deposits, but when some experts say that we have higher than, for example, in the US, you need to consider in what currency loans are provided. The cost of loans also depends on the level of customer transparency. The less the bank knows about the client, the more expensive the loan will be. As for the growth of deposits, it indicates the growth of the economy, since deposits, one way or another, go to the economy. It must be understood that in conditions of economic openness, both financial inflows and their outflows are inevitable. This balance is at zero in Armenia, that is, how much money is withdrawn from the economy, so much is introduced,” he added.