Թուրքիայի եւ ԱՄՆ նախագահներ Թայիփ Էրդողանն ու Դոնալդ Թրամփը հեռախոսային բանակցությունների ժամանակ հաստատել են, որ նոյեմբերի 13-ին կհանդիպեն Վաշինգտոնում, նշված է թուրք առաջնորդի աշխատակազմի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Էրդողանը նախօրեին հայտարարել էր, որ դեռեւս չի որոշել՝ իր այցը ԱՄՆ նոյեմբերի 13-ին արդյոք կկայանա՞, ինքը որոշում կընդունի Թրամփի հետ հեռախոսային բանակցությունների արդյունքներով:
«Մեր նախագահը հեռախոսային բանակցություններ է վարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Երկու առաջնորդները հաստատել են ԱՄՆ նախագահի հրավերով իրենց հանդիպումը նոյեմբերի 13-ին Վաշինգտոնում: Կողմերը նաեւ քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները եւ տարածաշրջանային խնդիրները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան հայտարարել էին, որ համաձայնության են եկել Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությունը 120 ժամով դադարեցնելու եւ Թուրքիայի ու Սիրիայի սահմանին 30 կիլոմետրանոց բուֆերային գոտուց քրդական կազմավորումների դուրս բերելու շուրջ, որը Անկարան մտադիր է ինքնուրույն վերահսկել: Հրադադարի ռեժիմի գործողության ժամկետը լրացել էր հոկտեմբերի 22-ին: Էրդողանն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Սիրիայի շուրջ պայմանավորվածությունների շրջանակում Թուրքիայի առջեւ ստանձնած պարտավորություններն ամբողջությամբ չի կատարել, Անկարան պատրաստ չէ փոխզիջումների գնալ:

The Turkish President Tayyip Erdogan and his US counterpart Donald Trump confirmed during a phone talk that they will meet in Washington on November 13, AA reported.
According to Erdogan, they had an “efficient” telephone conversation and discussed bilateral relations and issues in the region.
"During the meeting, we discussed the steps we will take in many areas, especially the fight against terrorism and trade targets between our countries," he said.
The United States and Turkey on October 17 said they agreed to suspend Turkey’s military operation in Syria for 120 hours and withdraw Kurdish forces from the 30-km buffer zone on the Turkish-Syrian border, which Ankara intended to control on its own. The ceasefire ended on Tuesday, October 22. Erdogan later said that the US had not fully fulfilled its obligations to Turkey under the Syrian agreements, Ankara was not ready to compromise.