Թուրքիայի եւ ԱՄՆ նախագահներ Թայիփ Էրդողանն ու Դոնալդ Թրամփը հեռախոսային բանակցությունների ժամանակ հաստատել են, որ նոյեմբերի 13-ին կհանդիպեն Վաշինգտոնում, նշված է թուրք առաջնորդի աշխատակազմի հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Էրդողանը նախօրեին հայտարարել էր, որ դեռեւս չի որոշել՝ իր այցը ԱՄՆ նոյեմբերի 13-ին արդյոք կկայանա՞, ինքը որոշում կընդունի Թրամփի հետ հեռախոսային բանակցությունների արդյունքներով:
«Մեր նախագահը հեռախոսային բանակցություններ է վարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ: Երկու առաջնորդները հաստատել են ԱՄՆ նախագահի հրավերով իրենց հանդիպումը նոյեմբերի 13-ին Վաշինգտոնում: Կողմերը նաեւ քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները եւ տարածաշրջանային խնդիրները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Հոկտեմբերի 17-ին ԱՄՆ-ն եւ Թուրքիան հայտարարել էին, որ համաձայնության են եկել Սիրիայում Թուրքիայի ռազմական գործողությունը 120 ժամով դադարեցնելու եւ Թուրքիայի ու Սիրիայի սահմանին 30 կիլոմետրանոց բուֆերային գոտուց քրդական կազմավորումների դուրս բերելու շուրջ, որը Անկարան մտադիր է ինքնուրույն վերահսկել: Հրադադարի ռեժիմի գործողության ժամկետը լրացել էր հոկտեմբերի 22-ին: Էրդողանն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ ԱՄՆ-ն Սիրիայի շուրջ պայմանավորվածությունների շրջանակում Թուրքիայի առջեւ ստանձնած պարտավորություններն ամբողջությամբ չի կատարել, Անկարան պատրաստ չէ փոխզիջումների գնալ:

Президенты Турции и США Тайип Эрдоган и Дональд Трамп подтвердили в ходе телефонных переговоров, что встретятся в Вашингтоне 13 ноября, говорится в сообщении администрации турецкого лидера, передает РИА Новости.
Накануне Эрдоган заявил, что пока не решил, состоится ли его визит в США 13 ноября, он примет решение по итогам телефонных переговоров с Трампом.
«Наш президент провел телефонные переговоры с президентом США Дональдом Трампом. Оба лидера подтвердили свою встречу в Вашингтоне 13 ноября по приглашению президента США. Стороны также обсудили двухсторонние отношения и региональные проблемы», - говорится в сообщении.
США и Турция 17 октября заявили, что договорились о приостановке военной операции Турции в Сирии на 120 часов и выводе курдских формирований из 30-километровой буферной зоны на границе Турции и Сирии, которую Анкара намеревалась контролировать самостоятельно. Действие режима прекращения огня закончилось  во вторник, 22 октября. Позднее Эрдоган заявил, что США не в полной мере выполнили свои обязательства перед Турцией в рамках договоренностей по Сирии, Анкара не готова идти на компромиссы.