Մոսկվայում է գտնվում ՀՀ ԶՈՒ մարտական պատրաստության վարչության պետ -  ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ, գեներալ-մայոր Ա. Մակարյանի գլխավորած պատվիրակությունը: Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեցին ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։
Պատվիրակությունը գտնվում է Մոսկվայում «Միջազգային բանակային խաղեր-2019» մրցաշարի ամփոփման և 2020թ.-ին կայանալիք խաղերի պլանավորման ու նախապատրաստման համաժողովին, մրցաշարի միջազգային կազմակերպչական կոմիտեի խորհրդի նիստին, գլխավոր մրցավարական հանձնաժողովի սեմինարին, ինչպես նաև  մրցաշարի անցկացման կազմակերպչական հարցերի ճշտմանն ու կանոնակարգերում կատարված փոփոխությունների քննարկմանը մասնակցելու նպատակով։

The delegation led by Head of the Combat Readiness Department of the Armed Forces of the Republic of Armenia-Deputy Chief of the General Staff of the Armed Forces, Major-General A. Makaryan is in Moscow, reports the press service of the Ministry of Defense of Armenia.
The purpose of the delegation’s visit is to participate in the conference for recapping the International Army Games-2019 tournament and planning and preparing for the Games in 2020, the session of the board of the tournament’s international organizing committee, the seminar of the general refereeing commission, as well as the specification of issues on organizing the tournament and the discussion on the changes made in the rules and regulations.