Համաշխարհային պարտքի (պետական եւ մասնավոր) ծավալը հասել է համաշխարհային ՀՆԱ 230 տոկոսին, բացարձակ թվերով՝ 188 տրլն դոլար, ասել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կարգադրիչ տնօրեն Քրիստալինա Գեորգիեւան։ Նրա խոսքով՝ պարտքի ընդհանուր մակարդակի երկու երրորդը բաժին է ընկնում մասնավոր հատվածին, տեղեկացնում է «Կոմերսանտը»։
«Զարգացող երկրների պետպարտքն այն մակարդակի վրա է, որը վերջին անգամ նկատվել է 1980-ական թվականների պարտքային ճգնաժամի ժամանակ։ Եկամտի ցածր մակարդակ ունեցող երկրներում վերջին հինգ տարում տեղի է ունեցել պարտքի կտրուկ ավելացում,- ասել է հիմնադրամի ղեկավարը, որի հայտարարությունը հրապարակվել է ԱՄՀ կայքում։- Մեր գնահատականներով՝ ցածր եկամուտ ունեցող երկրների 43 տոկոսը կամ ենթակա է պարտքային խնդիրների առաջացման բարձր ռիսկին, կամ արդեն գտնվում է աղետալի վիճակում»։
Հիշեցնենք, որ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի ամենամյա հանդիպման արդյունքում հոկտեմբերին ընդունվել է հայտարարություն, որում խոշոր երկրների կառավարություններին խորհուրդ է տրվում ավելի ակտիվ օգտագործել ֆիսկալ քաղաքականության գործիքները եւ խստացնել ֆինանսական կայունության ռիսկերի վերահսկողությունը։ Նոր ռեցեսիայի երկյուղներն արդեն մտել են «քսանյակի» երկրների ֆինանսական գերատեսչությունների ղեկավարների բանակցությունների պաշտոնական օրակարգ։

The volume of world debt (public and private) reached 230% of world GDP, in absolute terms - $ 188 trillion, said Managing Director of the International Monetary Fund (IMF) Kristalina Georgieva.
According to her, two-thirds of the total debt level falls on the private sector, Kommersant reported.
The national debt of developing countries is at the level that was last observed during the debt crisis of the 1980s, she said adding that there has been a sharp increase in debt over the past five years in low-income countries.
According to her, 43% of low-income countries are either at high risk of debt problems or are already in distress.
A communique was adopted at the end of the annual meeting of the International Monetary Fund (IMF) and the World Bank in October, in which governments of large countries were encouraged to more actively use fiscal policy instruments and at the same time tighten control over the risks of financial stability.
Fears of a new recession have already entered the official agenda of the talks of G20 countries’ representatives.