Փարիզի ատենակալների հատուկ դատարանը տասը տարվա ազատազրկման է դատապարտել ֆրանսիական քաղաքացիություն ստացած 49-ամյա չեչնիացի Հասանբեկ Տուրչաեւին, որը մեղադրվում էր 2013-2014թթ․ Սիրիայում ջիհադականների «էմիր» լինելու համար, հայտնում է FP-ը։
Գրոզնիում մեծացած Տուրչաեւը 2002թ․ եկել է Ֆրանսիա եւ քաղաքական ապաստան ստացել, իսկ 2008-ին նրան քաղաքացիություն են շնորհել։ Միաժամանակ, 2005-ից սկսած՝ ֆրանսիական հատուկ ծառայությունները նկատել են նրա «կրոնական ծայրահեղականությունը»։
Գործակալությունը հայտնում է, որ 2013թ․ Տուրչաեւը Ստրասբուրգից, որտեղ ապրում էր, մեկնել է Սիրիա։
Դատապարտյալն ինքը խոստովանել է, որ մեկնել է Սիրիա, որտեղ գտնվել է մոտ երեք ամիս։ Սակայն նա պնդել է, թե Սիրիա է մեկնել, որպեսզի գտնի իր եղբայրներին, ոչ թե «կռվի»։ Այնուամենայնիվ, նա մեղադրվել է ռազմական գործողություններին մանակցելու եւ այլ զինյալների ականապատում սովորեցնելու համար։ Տուրչաեւին նաեւ ջիհադական խմբավորման «էմիր» լինելու մեղադրանք է առաջադրվել։

Специальный суд присяжных Парижа приговорил к десяти годам тюремного заключения выходца из Чечни, получившего французское гражданство 49-летего Хасанбека Турчаева, который обвинялся в том, что был «эмиром» группы джихадистов в Сирии в 2013 и 2014 годах, сообщает РИА Новости  со ссылкой на агентство Франс Пресс.
Турчаев, выросший в Грозном, приехал во Францию в 2002 году, получил политическое убежище, а в 2008 году был натурализован. Вместе с тем, начиная с 2005 года он был замечен французскими спецслужбами из-за его «религиозного экстремизма».
Как сообщает агентство, в 2013 году Турчаев из Страсбурга, в котором проживал, уехал в Сирию.
Сам подсудимый признал, что уехал в Сирию, где находился около трех месяцев в 2013 и 2014 годах. Однако он утверждал, что поехать в САР, чтобы найти своих братьев, а «не воевать», отмечает агентство. Тем не менее, обвинялся он в участии в боевых действиях и обучении других боевиков минированию. Турчинову также были предъявлены обвинения в том, что он был «эмиром» джихадистской группировки.