Իսպանիայի հարավային Մարբել քաղաքի քննչական դատարանը նոյեմբերի 9-ին Ավստրիայից պահանջել է անհապաղ հանձնել Ռուսաստանի մշակույթի նախարարության ունեցվածքի եւ ներդրումային քաղաքականության վարչության նախկին պետ Բորիս Մազոյին, հայտնում է DW-ը։
Նա նախօրեին ձերբակալվել էր Վիեննայում՝ ոստիկանության ավստրո-իսպանական համատեղ գործողության արդյունքում, որ332,0ի կոդավորված անունը Hammer էր։
Իսպանիայի ազգային ոստիկանության տարածած տեղեկատվության համաձայն, Մազոն կասկածվում է առնվազն 4 միլիոն եվրոյի լվացման մեջ, որն իրականացրել է 2015թ․ Մարբելում կեղծ գործակալության միջոցով էքսկլյուզիվ առանձնատուն գնելու ճանապարհով։ Փողերն Իսպանիա են մուտք գործել Մազոյի շվեյցարական հաշվից։ Քննիչները ենթադրում են, որ խոսքը ՌԴ մշակույթի նախարարության բյուջեից նախկին պաշտոնյայի հափշտակած միջոցների մասին է։
Միաժամանակ, Մարբելում ձերբակալվել են պաշտոնյայի նախկին կինն ու որդին, ինչպես նաեւ նրա իսպանացի փաստաբանը։ Նրանց դեմ հանցանքի մասնակցության գործ է հարուցվել։ Այս երեքը մինչեւ դատն ազատ են արձակվել՝ պարբերաբար ոստիկանություն ներկայանալու եւ Իսպանիայի սահմանները չլքելու ստորագրության դիմաց։
Ոստիկանությունը տարածել է տեսանյութ, որտեղ ցուցադրվում է Մազոյի մարբելյան տանը թանկարժեք իրերով գաղտնարանի բացումը։ Դատարանը կալանք է դրել նախկին պաշտոնյայի առանձնատան, 100 000 եվրո գնահատված ավտոմեքենայի, թանկարժեք զարդերի եւ բանկային հաշվի վրա, որտեղ 160 000 եվրո է եղել։

Следственный суд города Марбелья, юг Испании, потребовал от Австрии в субботу, 9 ноября, незамедлительно выдать бывшего директора департамента управления имуществом и инвестиционной политики министерства культуры России Бориса Мазо, сообщает DW
Он был арестован накануне в Вене в ходе совместной испано-австрийской полицейской операции под кодовым названием Hammer.
В соответствии с сообщением, распространенным пресс-службой Национальной полиции Испании, Мазо подозревается в отмывании не менее 4 миллионов евро путем приобретения, через подставную фирму, в Марбелье в 2015 году эксклюзивного коттеджа. Деньги поступили в Испанию со швейцарского счета россиянина. Следователи полагают, что речь идет о средствах, похищенных чиновником из бюджета Минкульта РФ.
Одновременно в Марбелье были арестованы бывшая жена и сын чиновника, а также его испанский адвокат. На них заведено дело о соучастии в отмывании - на основании статьи 301 пункта 4 Уголовного кодекса Испании. Все трое отпущены до суда на свободу под обещание регулярно являться в полицию и не покидать пределы Испании.
Между тем полиция распространила видео, в котором показано вскрытие в марбельском доме Мазо тайника с ценностями. Суд наложил арест на коттедж чиновника, автомобиль, оцениваемый в 100 тысяч евро, ювелирные изделия и банковский счет, на котором имелось 160 тысяч евро.