Միջազգային անվտանգության կառույցներ ստեղծելու մասին չդադարող վեճերի իրավիճակում Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մասը հերթական անգամ հանդես է եկել Եվրամիության անվտանգության խորհուրդ ստեղծելու առաջարկությամբ, տեղեկացնում է DW-ն։
Նրա հոդվածում, որը հրապարակվել է գերմանական Der Spiegel ամսագրում կիրակի օրը՝ նոյեմբերի 10-ին, Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը այդ մարմինն անվանել է «տեղ, որտեղ եվրոպացիները կարող են համատեղ աշխատել միջազգային քաղաքականության եւ անվտանգության ոլորտում, ԵՄ ինստիտուտների շրջանակում եւ դրանցից դուրս»։
Միեւնույն ժամանակ, Մասի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան պետք է մասնակցի ԵՄ անվտանգության խորհրդի աշխատանքներին, անգամ Եվրամիությունից դուրս գալուց հետո, իսկ ԱՄՆ-ը կարող է դառնալ այդ մարմնի կարեւոր գործընկերը։
Հիշելով ԱՄՆ վերջին որոշումը՝ դուրս բերել զորքերը Սիրիայից՝ «չքննարկելով դա մերձավոր գործընկերների հետ», ինչպես նաեւ Սիրիայում Թուրքիայի հարձակողական գործողության մասին, որն Անկարան սկսեց՝ չնայած Եվրոպայի եւ ԱՄՆ քննադատությանը, եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի արտահայտությունը, թե ՆԱՏՕ-ն այժմ գտնվում է «ուղեղի մահվան» վիճակում, Մասն ասաց, որ, իր կարծիքով, գործընկերային հարաբերությունների հուսալիության, Գերմանիայի անվտանգության եւ ապագայի ճիշտ ուղղության հարցերը այսօր նորից քննարկման կարիք ունեն։
Մասի խոսքով՝  Բեռլինի պատի անկումից 30 տարի հետո ապագան թվում է «ավելի բաց եւ անկանխատեսելի, քան երբեւէ», իսկ Արեւելքի եւ Արեւմուտքի փոխհարաբերությունների հարցը արդեն վաղուց դադարել է Վաշինգտոնի համար առանցքային  միջազգային հարց լինել՝ վերածվելով «հարցերից մեկի», անկախ այն բանից, թե ինչ կառավարություն է գտնվում Սպիտակ տանը։
«Այն, որ մենք այսօր Գերմանիայում ապրում ենք խաղաղության եւ անվտանգության պայմաններում, այլեւս ինքնին հասկանալի բան չէ,- ասել է Մասը։- Վերջին տարիներին քանիցս ստիպված ենք եղել լսել, որ Գերմանիան պետք է ավելի շատ պատասխանատվություն ստանձնի աշխարհում խաղաղության եւ անվտանգության համար»։ Քաղաքական գործչի խոսքով՝ այսօր եկել է պատմական պահը, որպեսզի Գերմանիան պատասխանատվություն վերցնի ե՛ւ սեփական անվտանգության, ե՛ւ Եվրոպայի անվտանգության համար։

In a situation of ongoing disputes over the organization of international security structures, German Foreign Minister Heiko Maas has once again advocated the creation of an EU Security Council, DW reported.
The head of German diplomacy called this body a place where Europeans can work together in the fields of international politics and security within the EU institutions and beyond.
According to Maas, the UK should take part in the work of the EU Security Council, even after Brexit, and the US - to become an important partner of this body.
Recalling the recent US decision to withdraw troops from Syria without discussing it with its close partners, as well as Turkey’s offensive in Syria, which Ankara launched despite criticism from Europe and the US, and the French President Emmanuel Macron’s phrase that NATO is now in a state of brain death, Maas said questions about the reliability of partnerships, Germany’s security and the right path to the future today need to be discussed again.
According to Maas, 30 years after the fall of the Berlin Wall, the future seems more open and unpredictable than ever, and the issue of relations between East and West has long ceased to be a key international issue for Washington, turning into one of the issues, regardless of which government is in the White House.
According to the politician, today a historic moment has come for Germany to assume responsibility for maintaining both its own security and security in Europe.