Միջազգային անվտանգության կառույցներ ստեղծելու մասին չդադարող վեճերի իրավիճակում Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Հայկո Մասը հերթական անգամ հանդես է եկել Եվրամիության անվտանգության խորհուրդ ստեղծելու առաջարկությամբ, տեղեկացնում է DW-ն։
Նրա հոդվածում, որը հրապարակվել է գերմանական Der Spiegel ամսագրում կիրակի օրը՝ նոյեմբերի 10-ին, Գերմանիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը այդ մարմինն անվանել է «տեղ, որտեղ եվրոպացիները կարող են համատեղ աշխատել միջազգային քաղաքականության եւ անվտանգության ոլորտում, ԵՄ ինստիտուտների շրջանակում եւ դրանցից դուրս»։
Միեւնույն ժամանակ, Մասի խոսքով՝ Մեծ Բրիտանիան պետք է մասնակցի ԵՄ անվտանգության խորհրդի աշխատանքներին, անգամ Եվրամիությունից դուրս գալուց հետո, իսկ ԱՄՆ-ը կարող է դառնալ այդ մարմնի կարեւոր գործընկերը։
Հիշելով ԱՄՆ վերջին որոշումը՝ դուրս բերել զորքերը Սիրիայից՝ «չքննարկելով դա մերձավոր գործընկերների հետ», ինչպես նաեւ Սիրիայում Թուրքիայի հարձակողական գործողության մասին, որն Անկարան սկսեց՝ չնայած Եվրոպայի եւ ԱՄՆ քննադատությանը, եւ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի արտահայտությունը, թե ՆԱՏՕ-ն այժմ գտնվում է «ուղեղի մահվան» վիճակում, Մասն ասաց, որ, իր կարծիքով, գործընկերային հարաբերությունների հուսալիության, Գերմանիայի անվտանգության եւ ապագայի ճիշտ ուղղության հարցերը այսօր նորից քննարկման կարիք ունեն։
Մասի խոսքով՝  Բեռլինի պատի անկումից 30 տարի հետո ապագան թվում է «ավելի բաց եւ անկանխատեսելի, քան երբեւէ», իսկ Արեւելքի եւ Արեւմուտքի փոխհարաբերությունների հարցը արդեն վաղուց դադարել է Վաշինգտոնի համար առանցքային  միջազգային հարց լինել՝ վերածվելով «հարցերից մեկի», անկախ այն բանից, թե ինչ կառավարություն է գտնվում Սպիտակ տանը։
«Այն, որ մենք այսօր Գերմանիայում ապրում ենք խաղաղության եւ անվտանգության պայմաններում, այլեւս ինքնին հասկանալի բան չէ,- ասել է Մասը։- Վերջին տարիներին քանիցս ստիպված ենք եղել լսել, որ Գերմանիան պետք է ավելի շատ պատասխանատվություն ստանձնի աշխարհում խաղաղության եւ անվտանգության համար»։ Քաղաքական գործչի խոսքով՝ այսօր եկել է պատմական պահը, որպեսզի Գերմանիան պատասխանատվություն վերցնի ե՛ւ սեփական անվտանգության, ե՛ւ Եվրոպայի անվտանգության համար։

В ситуации непрекращающихся споров об организации структур международной безопасности министр иностранных дел Германии Хайко Мас в очередной раз выступил за создание Совета безопасности Евросоюза, сообщает DW.
В статье собственного авторства, опубликованной в немецком журнале Der Spiegel в воскресенье, 10 ноября, глава немецкой дипломатии назвал этот орган «местом, в котором европейцы смогут совместно проводить работу в сферах международной политики и безопасности в рамках институтов ЕС и за их пределами».
При этом, по словам Маса, Великобритания должна принимать участие в работе Совета безопасности ЕС, даже после того как она покинет Евросоюз, а США - стать важным партнером этого органа.
Вспоминая о недавнем решении США вывести войска из Сирии, «не обсудив это со своими близкими партнерами», а также о наступательной операции Турции в Сирии, которую Анкара начала, несмотря на критику из Европы и США, и фразе президента Франции Эмманюэля Макрона о том, что НАТО находится сейчас в состоянии «смерти мозга», Мас заявил, что, по его мнению, вопросы о надежности партнерских отношений, безопасности Германии и правильном пути в будущее сегодня снова нуждаются в обсуждении.
По словам Маса, спустя 30 лет после падения Берлинской стены будущее кажется «более открытым и непредсказуемым, чем когда бы то ни было»,  а вопрос взаимоотношений между Востоком и Западом уже давно перестал быть для Вашингтона ключевым международным вопросом, превратившись в «один из вопросов», вне зависимости от того, какое правительство находится в Белом доме.
«То, что мы в Германии живем сегодня в условиях мира и безопасности, больше не является само собой разумеющимся делом, - указал Мас. - В последние годы не раз приходилось слышать, что Германии необходимо в большей степени взять на себя ответственность за мир и безопасность в мире». По словам политика, сегодня настал исторический момент для того, чтобы ФРГ взяла на себя ответственность за сохранение и своей собственной безопасности, и безопасности в Европе.