Հայաստանում նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը չի՞ հանգեցնի արդյոք սոցիալական անարդարության, հարցը քննարկվե՞լ է արդյոք մասնավոր ոլորտի ներկայացուցիչների հետ: NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այս եւ հանրությանը հուզող այլ հարցերի պատասխանել է ԱԺ ֆինանսաբյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունից պատգամավոր Մանե Թանդիլյանը:
ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ արդեն ընդունված օրենքի նախագիծը ցույց է տալիս, որ հունվարի 1-ից նվազագույն աշխատավարձը պետք է բարձրանա մինչեւ 68 հազար դրամ՝ առանց հարկային եւ այլ պահումների: Սակայն դրա հետ կապված հարց է ծագում՝ օրենքում կնշվի՞ արդյոք աշխատավարձի ընդհանուր դրույքը, ինչպես դա արվել է նախկինում (կնշվի՞ արդյոք աշխատավարձի ամբողջ չափը, քանի որ քաղաքացիներն ընդունում են, այսպես կոչված, «կեղտոտ» աշխատավարձը, հետո կատարվում են պահումներ): Ավելին. օրինակ՝ եթե օրենքում լինի վերապահում, որ մարդը չի կարող ստանալ 68 հազար դրամից պակաս «մաքուր» աշխատավարձ, կարո՞ղ է արդյոք քաղաքացին ընդունել 70 հազար դրամի դրույք (ֆորմալ առումով բարձր նվազագույնից), որից հետեւաբար կկատարվեն բոլոր պահանջվող պահումները: Արդյունքում քաղաքացին կարող է ստանալ զգալիորեն քիչ սահմանված նվազագույնից:
Նվազագույն աշխատավարձի մասին օրենքի 4-րդ հոդվածը նշում է՝ նվազագույն ամսական աշխատավարձի, գործավարձով եւ ժամավճարով վարձատրվող աշխատակիցների համար սահմանված ժամային տարիֆային դրույքի նվազագույն չափերի մեջ չեն ներառվում աշխատավարձից վճարվող հարկերը, նպատակային սոցիալական վճարները, հավելումները, հավելավճարները, պարգեւատրումները եւ խրախուսման այլ վճարները: Սա նշանակում է, որ որեւէ մեկը լրիվ աշխատանքային ժամ աշխատելու պարագայում չի կարող ստանալ ավելի նվազ ձեւակերպված աշխատավարձ, քան 68,000 ՀՀ դրամը: Սակայն քանի որ նվազագույն աշխատավարձը հարկվում է, մենք ունենք անվանական աշխատավարձի երկու չափ՝ կախված կուտակային վճարող հանդիսանալու հանգամանքի հետ: Այսօր կուտակային վճարող հանդիսանում են 1974թ.-ից հետո ծնված վարձու աշխատողները, հետեւաբար նրանց համար կգործի ավելի բարձր անվանական աշխատավարձ 1974թ.-ից առաջ ծնվածների համեմատ:
Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացման հարցը արդյոք բավարար աստիճանով քննարկվե՞լ է մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչների հետ, մասնավորապես՝ գործատուների հետ: Նրանք արդյոք համաձա՞յն են ստանձնել այդպիսի լրացուցիչ բեռ: Եվ որքանո՞վ է հավանական, որ մասնավոր հատվածն ուղղակի կգնա զանգվածային կրճատումների ճանապարհով:
Ես որեւէ քննարկում մասնավոր հատվածի հետ չեմ արձանագրել: Միեւնույն ժամանակ, անգամ եթե որոշ քննարկումներ եղել են, պետք է արձանագրել, որ տարբեր տնտեսվարողներ տարբեր ձեւով են փորձելու այդ հարցը լուծել, ընդհուպ մինչեւ կրճատումներ իրականացնելը: Աշխատավարձը կարգավորվում է շուկայական հարաբերությունների շրջանակում, հետեւաբար տնտեսվարողները, օրենքի շրջանակում, միշտ հնարավորություն ունեն գտնել լուծումներ, որով կոմպենսացնելու են իրենց շահույթին հասցված վնասը օրենսդրական միջամտության արդյունքում:
Նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումն արդյոք չի՞ հանգեցնի սոցիալական անարդարության աճի: Օրինակ՝ բարձրագույն կրթություն ունեցող ուսուցիչները լրիվ դրույքի դեպքում, որն առանց այն էլ հազվադեպ է, պահումներից հետո ստանում են 80 հազար դրամից մի փոքր ավելի, նույնքան աշխատավարձ են ստանում գիտաշխատողները, գրադարանավարները՝ 70 հազար դրամ, իսկ մաքրողներին կամ սպասք լվացողներին ընդհանրապես առաջարկում են վճարել 68 հազար դրամից քիչ: Արդյոք սա չի՞ հանգեցնի հանրության շրջանում բացասական արձագանքի, ինչպես տեղի ունեցավ ծերության նպաստների հետ, երբ այն բարձրացրին մինչեւ 25500 դրամ աշխատանքային ստաժ չունեցող անձանց համար՝ զգալիորեն կրճատելով նրանց եւ այն անձանց վճարումների միջեւ տարբերությունը, որոնք ամբողջ կյանքի ընթացքում պաշտոնապես աշխատել են եւ հարկեր վճարել: Չէ՞ որ նրանց աշխատանքային թոշակները չէին բարձրացվել:
Ես մոտեցման մեջ սկզբունքային տարբերություն եմ տեսնում պետության դերի իմաստի մեջ: Պետությունը պարտավոր է սոցիալական երաշխիքներ տրամադրել քաղաքացուն՝ անկախ կրթական ցենզից: Իսկ կրթական ցենզի հանգամանքով պայմանավորված՝ մենք չպետք է քննարկենք նվազագույն սոցիալական երաշխիքը, այլ՝ որքանով են համապատասխան մասնագետները երաշխավորված, որ մեր երկրում ապրելով եւ աշխատելով կունենան համապատասխան եւ արժանապատիվ վարձատրություն: Սա արդեն բխում է երկրի ընդհանուր սոցիալ-տնտեսական վիճակից, աշխատանքի պահանջարկից եւ ինչպիսի միջամտություն պետք է ունենա պետությունը ձեւավորելու երկրի զարգացման տեսլականից բխող աշխատանքների պահանջարկ եւ առաջարկ:

Не приведет ли повышение минимальной заработной платы в Армении к росту социальной несправедливости, обсуждался ли вопрос с представителями частного сектора? На эти и другие волнующие общественность вопросы ответила в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am председатель постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам, депутат от партии «Светлая Армения» Мане Тандилян:
Уже в принятом в первом чтении парламентом законопроекте указывается, что минимальная заработная плата с 1 января должна быть повышена до 68 тысяч драмов без учета налоговых и других вычетов. Однако в связи с этим возникает вопрос. Будет ли в законе указана общая ставка зарплаты, как это делалось ранее (будет ли указан весь размер зарплаты, поскольку граждан принимают на так называемую «грязную» зарплату, а потом делают вычеты)? Более того, к примеру, если даже в законе будет оговорка, что человек не может получать зарплату в размере менее чем в 68 тысяч драмов «чистыми», могут ли гражданина принять на ставку на 70 тысяч драмов (формально выше минимальной), из которой впоследствии будут сделаны все требующиеся вычеты? В результате гражданин на руки может получить значительно меньше положенного минимума.
Статья 4-ая закона «О минимальной заработной плате» гласит, что минимальная месячная заработная плата, почасовая заработная плата и почасовая тарифная ставка, выплачиваемые работникам, не включают в себя налоги, целевые социальные выплаты, надбавки, премии, бонусы и другие поощрительные выплаты. Это означает, что любой, кто работает полный рабочий день, не может получить более низкую оформленную заработную плату, чем 68000 драмов. Однако поскольку минимальная заработная плата облагается налогом, у нас есть две номинальные зарплаты – в зависимости от участия  гражданина в пенсионной накопительной системе. Сегодня бенефициарами накопительной пенсионной системы являются наемные работники, родившиеся после 1974 года, поэтому они будут иметь более высокую номинальную заработную плату, чем те, кто родился до 1974 года.
В достаточной ли степени обсуждался вопрос о повышении минимальной заработной платы с представителями частного сектора, в частности, с работодателями? Согласны ли они взять на себя такое дополнительное бремя? И насколько вероятно, что частный сектор просто пойдет по пути массовых сокращений?
Я не зафиксировала никаких обсуждений с представителями частного сектора. В то же время, даже если и были проведены некоторые дискуссии, следует отметить, что разные предприниматели будут пытаться решить этот вопрос по-разному, доходя даже до сокращений. Заработная плата регулируется в контексте рыночных отношений, поэтому предприятия, в рамках закона, всегда могут найти решения, чтобы компенсировать потерю своей прибыли в результате законодательного вмешательства.
Не приведет ли повышение минимальной заработной платы к росту социальной несправедливости? К примеру, учителя, имеющие высшее образование, при полной ставке, которая итак редкость, после вычетов получают чуть более 80 тысяч драмов, такая же зарплата у научных сотрудников, библиотекари – 70 тысяч драмов, а уборщицам или посудомойкам предлагается выплачивать не менее 68 тысяч драмов. Не приведет ли это к негативной реакции в обществе, как произошло с пособиями  по старости, когда ее повысили до 25500 драмов лицам без трудового стажа, значительно сократив разницу между выплатами им и лицам, всю жизнь официально работавшим и платившим налоги? Ведь их трудовые пенсии повышены не были.
Я вижу принципиальную разницу в вопросе роли государства. Государство обязано предоставлять гражданам социальные гарантии независимо от уровня их образования. А при условии образовательного ценза мы не должны обсуждать минимальную социальную гарантию, а рассматривать вопрос о том, в какой степени соответствующим специалистам будет гарантирована достойная зарплата и жизнь за работу в нашей стране. Это уже исходит из общей социально-экономической ситуации в стране, спроса на рабочую силу, и из того, какое  вмешательство должно иметь государство в формирование спроса и предложения по части рабочих мест, вытекающих из концепции развития страны.