Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի եւ մյուսների գործով դատավոր Աննա Դանիբեկյանը, խորհրդակցական սենյակից վերադառնալով, հրապարակեց այսօր նախկին նախագահի փաստաբանների ներկայացրած ինքնաբացարկի մասին միջնորդության վերաբերյալ որոշումը: Դատավորը միջնորդությունը մերժեց՝ այն չհիմնավորված համարելով:
Ավելի վաղ փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանը միջնորդել էր դատավորի ինքնաբացարկի մասին՝ այն հիմնավորմամբ, որ դատավորն առաջնորդվում է երկակի ստանդարտներով եւ սուբյեկտիվ վերաբերմունք է դրսեւորում: Փաստաբանը որպես ապացույց նշել էր այն հանգամանքը, որ դատավորը ուրիշ գործերով նման հանգամանքների պարագայում ղեկավարվել է ՄԻԵԴ պրակտիկայով եւ գրավով ազատել, սակայն Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ գրավը համարում է անհնարին:
Նշենք, որ նախկին նախագահի փաստաբանները դատարան էին ներկայացրել մի շարք այլ միջնորդություններ եւս, այդ թվում՝ դատախազ Պետրոս Պետրոսյանի բացարկի մասին՝ նրա կողմից թույլ տրված դատավարական կոպիտ խախումների հիմնավորմամբ:

Судья по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других, Анна Данибекян, возвратившись из совещательной комнаты, обнародовала решение по представленному сегодня адвокатом экс-президента ходатайству о самоотводе. Судья отклонила ходатайство, сочтя его необоснованным.
Ранее адвокат Ованес Худоян ходатайствовал о самоотводе судьи на основании того, что судья руководствует двойными стандартами и проявляет субъективное отношение. В качестве доказательства адвокат указал на то обстоятельство, что судья в других делах при схожих обстоятельствах руководствовалась практикой ЕСПЧ и освобождала под залог, однако в отношении Роберта Кочаряна считает залог невозможным.
Отметим, что адвокаты экс-президента представили в суд еще несколько ходатайств, в том числе об отводе прокурора Петроса Петросяна на основании допущенных им грубых процессуальных нарушений.