«Ես ակնկալում եմ գտնել հակամարտության այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի Ադրբեջանի, Արցախի և Հայաստանի ժողովուրդների համար։ Անձնապես խնդրել եմ պարոն Ալիևին բեկում մտցնել այս գործընթացում, դժբախտաբար, նա շարունակում է հայտարարել, որ Զանգեզուրը, Սյունիքը, Սևանա լիճը կամ մայրաքաղաք Երևանը Ադրբեջանի տարածքներն են․ որևէ մեկը մեզ հետ չի կարող ուժի լեզվով խոսել»։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 12-ին, Փարիզի խաղաղության երկրորդ համաժողովի ընթացքում հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնին` այս կարևոր նախաձեռնության համար, նշել, որ այն կարևոր հարթակ է՝ քննարկելու անվտանգության ժամանակակից մարտահրավերները և մշակելու համատեղ բանաձևեր` այդ մարտահրավերները հաղթահարելու ուղղությամբ։
Վարչապետն իր ելույթում, մասնավորապես, ասել է․ «Ի՞նչ պետք է իմանաք մեր երկրի անվտանգային միջավայրի վերաբերյալ. շատ տարօրինակ փաստ պետք է արձանագրեմ, մեր չորս սահմաններից երկուսը փակ են, մյուս երկուսն, այսպես ասած, կիսափակ են։ Ինչո՞ւ կիսափակ, որովհետև հարավից մենք սահման ունենք Իրանի հետ, և ինչպես գիտեք, կա որոշակի լարվածություն Իրանի շուրջ, մեր հյուսիսային սահմանը Վրաստանի հետ է և լարված հարաբերությունները Վրաստանի և Ռուսաստանի միջև որոշակի բացասական ազդեցություն են ունենում։
Բայց, իհարկե, մեզ համար անվտանգության ամենակարևոր մարտահրավերը Լեռնային Ղարաբաղի հարցն է։ Եվ, անկեղծ ասած, դառնալով Հայաստանի վարչապետ և ընդգրկվելով միջազգային հարաբերություններում, ես անակնալի եկա, որ միջազգային հանրության շրջանում ԼՂ հարցի վերաբերյալ մի շարք թյուրըմբռնումներ կան։
Մի հետաքրքիր փաստ էլ կա. ով շահագրգռված է ԼՂ հարցով, պետք է իմանա, թե ինչո՞ւ է այս հակամարտությունն առաջացել։ Առաջին հերթին, պատճառը Ստալինյան ռեժիմի որոշումն էր՝ Ղարաբաղը հանձնել նոր կազմավորված Խորհրդային Ադրբեջանին։ Երբ 1986-ին Միխայիլ Գորբաչովը դարձավ ԽՍՀՄ ղեկավար,  ժողովրդավարական բարեփոխումների գործընթաց սկսեց և հայտարարեց ժողովրդավարություն, պերեստրոյկա։ Ղարաբաղի բնակչության գերակշիռ մեծամասնությունը, որ եղել և մնում են հայեր, և ունեին ինքնավար մարզի կարգավիճակ Խորհրդային Ադրբեջանում, որոշեցին օգտագործել այս հնարավորությունը և ԽՍՀՄ օրենսդրությանը համապատասխան որոշեցին դուրս գալ Ադրբեջանի կազմից։
Խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունները որոշեցին ճնշել այս շարժումը օգտագործելով ուժային լծակներ՝ ոստիկանություն և այլ։ Այս կոնֆլիկտի ամենասկզբնական փուլն այսպես է ձևավորվել։ Այնուհետև, երբ սկսվեց ԽՍՀՄ փլուզումը, Ադրբեջանը, ինչպես շատ այլ խորհրդային պետություններ, որոշեց դառնալ անկախ պետություն։ Իսկ ԽՍՀՄ օրենքն ասում էր, որ եթե որևէ անդամ հանրապետություն որոշում է անկախանալ, ապա նրա կազմում գտնվող ինքնավար մարզն ինքն է որոշում իր ապագան։
Այդպես, Ադրբեջանին զուգահեռ Լեռնային Ղարաբաղը ևս սկսեց անկախացման գործընթաց։ Եվ ինչպես Ադրբեջանը անջատվեց ԽՍՀՄ-ից, այնպես էլ ԼՂ-ն անջատվեց Ադրբեջանից։ Արդյունքում, Ադրբեջանը որոշեց ռազմական ուժ կիրառել` պարտադրելով և ճնշելով ԼՂ ժողովրդին. նա պատերազմ սկսեց։ Կային ԼՂ-ում շատ տարածքներ, որտեղ էթնիկ զտումներ սկսեցին, և արդյունքում ԼՂ-ի հայերը՝ բնակչության մոտ 80-85 %-ը, սկսեցին ինքնապաշտպանություն։ Եվ պարզվեց, որ նրանք ի վիճակի են դա անել։ Նրանք ստիպեցին Ադրբեջանին համակերպվել նոր իրադրության հետ։
1994թ.-ի մայիսի 12-ին, հրադադարի համաձայնագիր ստորագրվեց Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի միջև։ Դրանից հետո, և նույնիսկ դրանից առաջ, սկսվել էր բանակցային գործընթացը, մշակվել բանակցությունների ձևաչափ։ Համաձայն միջազգային ատյանների որոշումների՝ այն ունեցավ երեք կողմ՝ Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան։
Բանակցային գործընթացը սկսվել է նույնիսկ 1992-ից։ Շատ երկար ժամանակ ԼՂ-ն ընդգրկված էր բանակցային գործընթացում՝ որպես կողմ։ Ի դեպ՝ որոշ հանդիպումներ կայացան Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ղեկավարների, նաև Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների միջև։ Դժբախտաբար, ԼՂ կոնֆլիկտը դեռ լուծված չէ։
Մի քանի պատճառ կա դրա համար։ Առաջինը` 1998-ին ԼՂ-ն դուրս մղվեց բանակցային գործընթացից: Արդյունքում (ոչ միայն այս գործոնի բերումով, բայց նաև դրա)` այժմ Ադրբեջանը հրաժարվում է բանակցել ԼՂ-ի հետ։ Մերժում է անգամ բանակցել ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների ձևաչափում, որտեղ ընդգրկված են Ռուսաստանը, Ֆրանսիան և Միացյալ նահանգները։ Մինչդեռ համաձայն այս ձևաչափի՝ կան բանակցային երեք կողմեր՝ Ադրբեջանը, Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը։
Մյուս կողմից, Ադրբեջանի կառավարությունը պնդում է, որ ԼՂ-ն պետք է Ադրբեջանի մաս կազմի։ Բայց դա շատ տարօրինակ պնդում է, որովհետև հնարավոր չէ հասկանալ՝ ինչպես կարող է Ադրբեջանի կառավարությունը համարել ԼՂ-ն իր տարածքային ամբողջականության մի մաս՝ սակայն հրաժարվել խոսել նրա հետ։ Տարօրինակ չէ՞։ Ադրբեջանի ղեկավարներն ասում են, որ ուզում են ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս տեսնել, բայց հրաժարվում են ԼՂ-ի ժողովրդի հետ բանակցել։ Ի՞նչ է դա նշանակում։ Միայն մի բան. դժբախտաբար, Ադրբեջանի իշխանությունները մտադիր չեն խոսել այդ մարդկանց հետ և բանակցել նրանց հետ, քանի որ նրանք ցանկանում են ունենալ տարածքներ, բայց ոչ ժողովուրդ: Ավելի ճիշտ՝ տարածքներ, առանց ժողովրդի:
Հայատյացության քաղաքականությունն ավելի հեռուն է գնում: Լեռնային Ղարաբաղ այցելող օտարերկրացիները հայտնվում են Ադրբեջանի սև ցուցակում: Որևէ երկրի քաղաքացի, որ կրում է հայկական ազգանուն կամ հայկական ծագում ունի, չի կարող մուտք գործել Ադրբեջան: Այդպես եղավ ԱՄՆ քաղաքացի Bloomberg-ի լրագրողուհու, թուրքական նվագախմբի երաժշտի, ութ տարեկան երեխայի և ռուսաստանցի ութսունամյա թոշակառուի դեպքում:
Վերջերս էլ մի վարորդ ձերբակալվել էր միայն այն բանի համար, որ հայկական երաժշտություն էր լսում մեքենայում:
Առավել տխրահռչակ դեպք տեղի ունեցավ «Արսենալի» խաղացող Հենրիխ Մխիթարյանի հետ, նա բաց թողեց Եվրոպա լիգայի եզրափակիչ հանդիպումը Բաքվում, որը կայացավ ընդամենը մի քանի ամիս առաջ: Ադրբեջանի իշխանությունները նույնիսկ արգելեցին Մխիթարյանի անունը կրող վերնաշապիկները, և դրանցով զբոսնող մարդկանց ոստիկանները կանգնեցրեցին Բաքվի փողոցներում:
Հետո ի՞նչ է լինելու։
Ակնհայտ է, որ պետք է իրական ջանքեր գործադրել խնդիրը լուծելու համար։ Մենք ունենք, այսպես ասած, հավասար հնարավորություններ Ադրբեջանի ղեկավարների, Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարների հետ՝ խնդիրը լուծելու համար։
Իմ պաշտոնավարման ամենասկզբում ես հայտարարեցի, որ ԼՂ հարցի ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, ԼՂ-ի և Հայաստանի ժողովուրդների համար։ Ես Հայաստանի առաջին ղեկավարն եմ, որը հայտարարեց, թե ԼՂ հարցի ցանկացած լուծման տարբերակ պետք է Ադրբեջանի ժողովրդի համար ևս ընդունելի լինի։ Եվ մեր երկրի ընդդիմությունը հարցնում է՝ ինչո՞ւ պետք է Հայաստանը հոգ տանի Ադրբեջանի ժողովրդի շահերի մասին։
Իմ պատասխանը շատ պարզ է. որովետև ես վստահ եմ՝ եթե մենք այդ հարցին կայուն լուծում ենք ուզում, ապա պետք է հաշվի առնենք դրանում ներգրավված բոլոր կողմերի շահերը։ Ես այդ հայտարարությունն արեցի՝ հույսով, որ կլսենք համանման հայտարարություն Ադրբեջանի ղեկավարության` իմ գործընկեր Իլհամ Ալիևի կողմից։ Եթե համանման մի հայտարարություն լսեինք պարոն Ալիևի կողմից, դա իսկական բեկում կմտցներ բանակցային գործընթացում։ Ես ուզում եմ այս շատ կարևոր հարթակից, շատ կարևոր խորագիր կրող միջոցառման վայրից (Փարիզի խաղաղության ֆորում) կոչ անել մեր գործընկերներին` նմանօրինակ հայտարարություն անել, որ խնդրի լուծումը պետք է ընդունելի լինի Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի Հանրապետության ժողովուրդների համար։ Իհարկե սա հեշտ խնդիր չէ, բայց եթե մենք ստանձնել ենք պատասխանատվություն մեր ժողովուրդների ապագայի,  նաեւ տարածաշրջանի ապագայի, մեր աշխարհի ապագայի համար, մենք պետք է իրական փոփոխությունների հասնելու իրական ջանքեր գործադրենք»,- ասել է վարչապետ Փաշինյանը:
Այնուհետև Փաշինյանը պատասխանել է քննարկման մասնակից, Վարդենիսում ծնված ադրբեջանցի բլոգերի` Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված ՄԱԿ-ի բանաձևերի, Արցախին Ադրբեջանի կազմում բարձրագույն ինքնավարություն տրամադրելու, հայկական ազգանուններով քաղաքացիների` Ադրբեջան մուտք գործելու մասին հարցին:
«Նախևառաջ Վարդենիսի մասով. եկեք հիշենք ժամանակները, երբ հայերն ապրում էին Ադրբեջանում, և երբ ադրբեջանցիներն ապրում էին Հայաստանում։ Ես շատ լավ հիշում եմ այդ ժամանակները։ Ադրբեջանի հայերն սպանվեցին Սումգայիթում, հետո սպանդը շարունակվեց Բաքվում, դա տարածվեց նաև Ղարաբաղում և այլն։ Հայ չմնաց Ադրբեջանում, նրանք հաճախ առանց հագուստ վերցնելու էին փախուստի դիմում։
Իսկ Հայաստանի ադրբեջանցիների հետ ի՞նչ եղավ։ Հայկական կառավարության որոշմամբ՝ հատուկ ավտոբուսներ տրամադրվեցին նրանց, ոստիկանությունն էր ուղեկցում, և որևէ ադրբեջանցի չվիրավորվեց այս ողջ գործընթացքում։ Այս նկարագրությունները շատ ցայտուն վկայությունն են կոնֆլիկտի ողջ պատկերի։
Դուք Ձեր հարցում նշեցիք, որ Լեռնային Ղարաբաղը միջազգայնորեն ճանաչված է որպես Ադրբեջանի մաս. ճիշտ չէ։ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ստանձնած առաքելությունը հենց դա է. միջնորդել Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակի փնտրտուքի հարցում։ Եվ ինչո՞ւ է Ադրբեջանը ներգրավված այս բանակցությունների գործընթացում՝ որպես կողմ, եթե Ղարաբաղն արդեն իսկ միջազգայնորեն ճանաչված իր հատվածն է։ Դա տարօրինակ չէ՞։
Ես ակնկալում եմ գտնել հակամարտության այնպիսի լուծում, որն ընդունելի կլինի Ադրբեջանի, Ղարաբաղի և Հայաստանի ժողովուրդների համար։ Ես սա հայտարարել եմ Ստեփանակերտում, և մեկ տարի է՝ սպասում եմ լսելու նմանօրինակ մի հայտարարություն Ադրբեջանի կառավարությունից։ Անձնապես խնդրել եմ պարոն Ալիևին բեկում մտցնել այս գործընթացում։ Բայց դժբախտաբար նա շարունակում է հայտարարել, որ Զանգեզուրը, Սյունիքը, Սևանա լիճը կամ մայրաքաղաք Երևանը Ադրբեջանի տարածքներն են։ Որևէ մեկը մեզ հետ չի կարող ուժի լեզվով խոսել։ Իսկ ինչ էիք սպասում որ ես հայտարարեմ, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հայտարարում է, թե գրավելու է ոչ միայն Ղարաբաղը, այլև Զանգեզուրն ու Երևանը: Մեր առաջարկը խաղաղությունն է, մենք չենք սպառնում որևէ մեկին տարածաշրջանում, մենք ուզում ենք պատրաստել մեր հասարակությանը խաղաղության համար»։

“I hope to find a solution to the conflict that will be acceptable for the peoples of Azerbaijan, Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) and Armenia. I have personally asked Mr. Aliyev to make a turning point in this process, but unfortunately, he continues to declare that Zangezur, Syunik Province, Lake Sevan or the capital Yerevan are the territories of Azerbaijan. However, nobody can speak in the language of force with us Armenians.” This is what Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan declared during the 2nd Paris Peace Forum today.
Prime Minister Pashinyan expressed gratitude to President of France Emmanuel Macron for the Paris Peace Forum and stated that it serves as a major platform to discuss the current security challenges and develop joint formulas to overcome those challenges.
In his speech, the Prime Minister particularly said the following: “What should you know about Armenia’s security environment? I have to record a very strange fact. Two of our four borders are closed, and the other two are so-called semi-closed due to certain tension concerning Iran and the certain negative impact on Armenia due to the tense relations between Russia and Georgia, which is Armenia’s neighbor in the north.
But, of course, the key security challenge for us is the Nagorno-Karabakh issue. To be honest, when I became Prime Minister of Armenia and became involved in international relations, I was surprised when I found out that there are a lot of misunderstandings in regard to the Nagorno-Karabakh issue in the international community.
There is another interesting fact. Whoever is interested in the Nagorno-Karabakh issue must know why this conflict emerged. The first reason was Stalin’s decision to annex Karabakh to the newly established Soviet Azerbaijan. When Mikhail Gorbachev became leader of the former USSR in 1986, he launched a process of democratic reforms and declared democracy, perestroika. The prevailing majority of the people of Karabakh, who have been and remain Armenians and had the status of autonomous region in Soviet Azerbaijan, decided to take advantage of this opportunity and exit from Azerbaijan in accordance with the legislation of the former USSR.
The authorities of Soviet Azerbaijan decided to repress this movement through power structures. This was the very beginning of the conflict. When the former USSR began to collapse, like many other Soviet states, Azerbaijan also decided to become an independent state, and the law of the former USSR stated that if any member republic decides to declare independence, the autonomous region located within its composition shall determine its future on its own.
And so, alongside Azerbaijan, Nagorno-Karabakh also launched the process of declaring its independence, and just like Azerbaijan broke away from the former USSR, Nagorno-Karabakh also broke away from Azerbaijan. As a result, Azerbaijan decided to apply military force and unleashed a war against the people of Nagorno-Karabakh. There were many territories in the Nagorno-Karabakh where they launched ethnic cleansing, and as a result, the Armenians of Nagorno-Karabakh (about 80-85% of the population) began to defend themselves, and it turned out that they were capable of doing so and forced Azerbaijan to come to grips with the new situation.
On May 12, 1994, Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia signed a ceasefire agreement. After that, and even before that, the negotiations had been launched, and a format of negotiations had been developed. According to the decisions of international tribunals, there were three parties, including Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia.
The negotiations had begun even in 1992. For a long time, Nagorno-Karabakh was involved in the negotiations as a party. As a matter of fact, there were certain meetings between the leaders of Nagorno-Karabakh and Azerbaijan and the defense ministers of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia. Unfortunately, the Nagorno-Karabakh conflict remains unresolved.
There are a couple of reasons for this. Firstly, in 1998, Nagorno-Karabakh was excluded from the negotiations. As a result, now Azerbaijan refuses to negotiate with Nagorno-Karabakh and even refuses to negotiate in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs. However, according to this format, there are three parties in the negotiations, including Azerbaijan, Armenia and Nagorno-Karabakh.
However, the government of Azerbaijan also claims that Nagorno-Karabakh must form a part of Azerbaijan, but this is a very strange claim since it is impossible to understand how the Azerbaijani government can consider Nagorno-Karabakh a part of its territorial integrity, yet refuse to negotiate with Nagorno-Karabakh. Unfortunately, the authorities of Azerbaijan don’t plan to talk to the people of Nagorno-Karabakh and negotiate with them since they want to have territories without the people in those territories.
The Armenophobic policy also extends to foreigners visiting Nagorno-Karabakh, whose names are included in the ‘black list’ of Azerbaijan. A citizen of any country with an Armenian last name or of Armenian origin, can’t enter Azerbaijan.
Recently, a driver was arrested just because he was listening to Armenian music in his car. An even more infamous incident happened to member of Arsenal football team Henrikh Mkhitaryan, who missed the final match of the Europa League in Baku.
It is clear that there is a need to make real efforts to solve the problem. Armenia has, shall we say, equal opportunities with the leaders of Azerbaijan and Nagorno-Karabakh to solve the problem.
When I took office, I declared that any solution to the Nagorno-Karabakh issue must be acceptable for the peoples of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia. I am the first leader of Armenia who declared that any option for the solution must also be acceptable for the people of Azerbaijan, yet Armenia’s political opposition asks why Armenia should care about the interests of the people of Azerbaijan.
My answer is very clear. It is because I am certain that if we want a sustainable solution to the issue, we need to take into consideration the interests of all the parties. I made this statement with the hope to hear a similar statement from the Azerbaijani authorities, particularly my counterpart Ilham Aliyev. From this major platform and from this venue of the event with a major title (Paris Peace Forum), I would like to call on our colleagues to make a similar statement that the solution to the issue must be acceptable for the peoples of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and the Republic of Armenia. Of course, this is not easy, but if we have assumed responsibility for the future of our peoples, the region and the world, we need to make real efforts to achieve real changes,” Prime Minister Pashinyan said.
Afterwards, Pashinyan answered questions from a participant of the discussion, an Azerbaijani blogger, who is originally from the Armenian city of Vardenis. The blogger asked about the United Nations Resolutions regarding Nagorno-Karabakh, the granting of the highest autonomy to Artsakh within the composition of Azerbaijan and the entrance of citizens with Armenian last names into Azerbaijan.
“When you were asking your question, you stated that Nagorno-Karabakh is internationally recognized as a part of Azerbaijan. This is not right. There is internationally established negotiation format, named OSCE Minsk Group Co-chairmanship, and the mandate of that format is to decide on final status of Nagorno-Karabakh. Why is Azerbaijan involved in the process of these negotiations as a party, if Karabakh is already internationally recognized as a part of Azerbaijan? This is strange, right?
I hope to find a solution to the conflict that will be acceptable for the peoples of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia. I declared this in Stepanakert, and I have been waiting to hear a similar statement from the Azerbaijani government for a year. I have personally asked Mr. Aliyev to make a turning point in this process, but unfortunately, he continues to declare that Zangezur, Syunik Province, Lake Sevan or the capital Yerevan are the territories of Azerbaijan. However, nobody can speak in the language of force with us Armenians. What did you expect me to declare when the leadership of Azerbaijan declares that it will seize not only Karabakh, but also Zangezur and Yerevan? We offer peace. We are not threatening anyone in the region. We want to prepare our society for peace.”