Քանի դեռ մեզ հրավեր չի եղել բանակցելու կամ խոսելու, չենք հայտնի նաեւ դիրքորոշում դրա վերաբերյալ. նախարարությունից կլինի հրավեր, կքննարկենք, կհասկանանք: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ երիտասարդական միության ատենապետ Արգիշտի Գեւորգյանը՝ անդրադառնալով ԿԳՄՍ նախարարության դիմաց նստացույցին:
«Նախարարը մի կողմից ասում է, որ պատրաստ է քննարկումների, մյւոս կողմից նշում է, որ միակ բանը, որ իրեն կտանի դեպի հրաժարական, հենց իր դիրքորոշումն է: Մենք պահանջում ենք նախարարի հրաժարականը, քանի որ նա այնքան վատ համբավ ունի արդեն, որ ես չեմ պատկերացնում, որ այդ համբավով նա կարող է լինել նախարար»,-ասաց նա:
ՀՅԴ-ական երիտասարդը նաեւ հավելեց, որ իրենք դեռ շարունակում են նստացույցը. «Մենք շարունակում ենք նստացույցը այնքան ժամանակ, քանի դեռ մտածում ենք, որ այս միջոցը ամենալավն է:Երբ այլ գործիք կգտնենք, որ ավելի արդյունավետ պայքարենք, միանշանակ կօգտագործենք այդ գործիքները»:
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ հայ բանասիրության եւ պատմության ֆակուլտետների ուսանողները նոյեմբերի 6-ից դասադուլ են անում՝ բողոքելով նախարարության նախաձեռնած «Բարձրագույն կրթության մասին» օրինագծից, որով առաջարկվում է բուհերում ոչ մասնագիտական ֆակուլտետներում հայեցողական դարձնել այժմ պարտադիր համարվող՝ «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» և «Հայոց պատմություն» առարկաների դասավանդումը:
Նոյեմբերի 7-ին երիտասարդ դաշնակցականները ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի հրաժարականի պահանջով ակցիա են անցկացրել եւ նախարարության շենքի դիմաց նստացույց հայտարարել:
Այսօր ԵՊՀ հայ բանասիրության եւ պատմության ֆակուլտետների շուրջ 50 դասախոսներ մեկօրյա գործադուլ են հայտարարել եւ իրենց աջակցությունը հայտնել ուսանողների պայքարին՝ նշելով, սակայն, որ նախարարի հրաժարականի պահանջ չունեն: Նրանք նաեւ կոչ են արել դադարեցնել դասադուլը:
Նստացույցի մասնակիցների կարծիքով՝ Արայիկ Հարությունյանը պետք է հրաժարական տա, քանի որ նրա կառավարման շրջանում նախարարությունը վարում է ապազգային քաղաքականություն՝ առաջ քաշելով վիճահարույց «Բարձրագույն կրթության մասին» օրինագիծը, առաջարկելով դպրոցական ծրագրից բերել «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկան, ֆինանսավորելով «հակահայկական, սատանիստական» նախագծեր: Նրանց հատկապես զայրացրել է մեծ աղմուկ բարձրացրած՝ «ՀուԶանք ու Զանգ» ներկայացման համար նախարարության կողմից 2,7 միլիոն դրամ դրամաշնորհ տրամադրելու փաստը:

YEREVAN. – As long as we are not invited to negotiate or speak, we will not also express a position on it. If there will be an invitation from the ministry, we will discuss, we will understand. Speaking to Armenian News-NEWS.am, ARF Dashnaktsutyun Party Youth Union Chairman Argishti Gevorgyan said this referring to their current sit-in outside the Ministry of Education, Science, Culture and Sport of Armenia.
"We are demanding the minister's resignation because he has such a bad reputation already that I cannot imagine he can be a minister with that reputation," he said.
The Dashnaktsutyun young man added that they are still on a sit-in. "We continue the sit-in as long as we think this is the best way," he said.
Students from the Yerevan State University (YSU) Faculties of Armenian Philology and History oppose the Education, Science, Culture and Sports Ministry's Higher Education bill, which proposes making optional at non-specialized faculties of universities the teaching of Armenian History, Armenian Language, and Armenian Literature subjects that are now mandatory. They have been boycotting classes since November 6, demanding the resignation of Education, Science, Culture and Sports Minister Arayik Harutyunyan, to revise this controversial point in the bill, and have also started a signature campaign.
On November 7, the young Dashnaktsutyun members held a rally demanding the resignation of Harutyunyan, and declared a sit-in outside the ministry building.
Today, about 50 lecturers of the aforesaid YSU faculties announced a one-day strike and expressed their support for the students' struggle, however, noting that they did not demand the Minister's resignation. They also urged the students to end the boycotting of classes.
According to the sit-in participants, Arayik Harutyunyan should resign because the ministry is pursuing an antinationalist policy during his tenure as minister.