2020-ին Հայաստան ներմուծվող ապրանքների ընդհանուր թանկացումը կկազմի ընդամենը 0,5 տոկոս: Այս մասին այսօր ԱԺ նիստում հայտարարեց էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Կարեն Սիմոնյանի հարցին:
Պատգամավորը, մասնավորապես, նկատեց, որ հունվարի 1-ին լրանում է Հայաստան 699 ապրանքի ներմուծման արտոնյալ տուրքերի գործողությունների ժամկետը, այդ թվում են՝ ցորեն, միս, ձու, դեղորայք եւ ավտոմեքենաներ: Արդյունքում ուժի մեջ կմտնեն ավելի բարձ մաքսատուրքեր, որոնք գործում են Եվրասիական տնտեսական միության երկրներում:
«Հաջորդ շաբաթվա ընթացքում մենք կհրապարակենք տվյալներ այն մասին, թե որքան արժեք ունեն այդ ապրանքները մեր սպառողական զամբյուղում՝ համաձայն պաշտոնական մեթոդաբանության»,- ասաց Խաչատրյանը:
Նախարարը նաեւ վստահեցրեց, որ հաջորդ տարի գների բարձրացումը կլինի 2020-ի պետբյուջեի նախագծով նախատեսված սահմաններում, ինչի շնորհիվ ՀՀ քաղաքացիներն իրենց վրա լրացուցիչ ֆինանսական բեռ չեն զգա:

Общее подорожание импортных товаров в Армении, которое последует за введением таможенных пошлин ЕАЭС, составит всего 0,5%. Об этом на заседании Национального Собрания Армении 13 ноября заявил министр экономики Тигран Хачатрян, отвечая на вопрос депутата от партии «Светлая Армения» Карена Симоняна.
Депутат в частности заметил, что 1 января истекает срок действия льготных пошлин на ввоз в Армению 699 наименований товаров, включая пшеницу, мяса, яиц, лекарств, и автомобилей. В результате, в силу вступят более высокие таможенные пошлины, действующие в странах Евразийского экономического союза.
«В ходе предстоящей недели мы обнародуем данные о том, какой удельный вес эти товары имеют в нашей потребительской корзине, согласно официально установленной методологии», - сказал Хачатрян.
Министр также заверил, что рост цен в следующем году будет в пределах, заложенных в проекте государственного бюджета на 2020 год, благодаря чему граждане Армении не почувствуют на себе дополнительных финансовых нагрузок.