Եվրոպայի եռակի չեմպիոն Մելինե Դալուզյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի անձնական պաշտպանության ներքո է։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 13-ին, ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ընթացքում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նշենք, որ «Մել» ֆիլմի ֆինանսավորման համար պետությունը հատկացրել է 20 միլիոն դրամ:
Վարչապետն ասաց, որ իրեն չեն զեկուցել ֆիլմի ֆինանսավորման մասին, սակայն ինքը ողջունում է ֆիլմի ստեղծման եւ՛ գաղափարը, եւ՛ ֆինանսավորման գործընթացը։
«Ո՞ւմ մասին է խոսքը. մի մարդու մասին, ով Եվրոպայի եռակի չեմպիոն է, ռեկորդակիր, որի ռեկորդը մինչեւ հիմա շարունակում է գոյություն ունենալ, որի չեմպիոնության պատվին Հայաստանի դրոշը 3 անգամ բարձրացվել է, եւ հիմնը 3 անգամ հնչել է։ Մարդն ունեցել է պրոբլեմ, որն ամենեւին նորություն չէ մեր իրականության մեջ, եւ նույնիսկ մեր բառապաշարի մեջ այդ պրոբլեմը, որը ունի բժշկական պարամետրեր, այդ պրոբլեմը նկարագրող բառ կա, որը ես հիմա չեմ կրկնի, քանի որ ժամանակի ընթացքում վիրավորական կոնտեքստ է ձեռք բերել։ Մարդն այդ պրոբլեմի պատճառով հասել է ինքնասպանության եզրին։ Հետո հասկացել է, որ այդ պրոբլեմը լուծելու միակ ճանապարհը Հայաստանից թողնել հեռանալն է»,– ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Անդրադառնալով այն կարծիքին, որ եթե «Աստված նրան այդպես է ստեղծել», չի կարելի փոխել սեռը, Փաշինյանն ասաց. «Երեխեք կան՝ սրտի արատով են ծնվում, դե Աստված այդպես է ստեղծել, եկեք չբուժենք»։
Վարչապետն ընդգծեց՝ ինքը շատ գոհ է, որ ֆինանսավորվել է այդ ֆիլմը, քանի որ բարոյահոգեբանական առումով չմասնակցել այդ ֆիլմին՝ խարան է Հայաստանի եւ Կառավարության ճակատին․ «Այս մարդը վաստակ ունի մեր պատմության մեջ։ Այսինքն՝ եթե մարդն իր վաստակով լրիվ համապատասխանում է՝ պոպուլյար էն ծիծակ կոշիկներից է հագնում, մենք իր հետ պրոբլեմ չունենք։ Բայց երբ ինքը խնդիր ունի, ունի տառապանք, եւ իր միջավայրում այդ տառապանքը անընդհատ կտրում, բաց վերքի մեջ աղ են լցնում եւ ստիպում իրեն, որ թողնի գնա, մենք խաչ ենք քաշում իր վրա։ Ոնց որ ասեն՝ սրտի վիրահատության մասին ֆիլմ մի ցույց տվեք, թե չէ կգնան սրտի վիրահատություն կանեն, կույրաղիքի վիրահատությունը գաղտնի պահեք, քանի որ կույրաղիքի վիրահատությունները համատարած կլինեն»։
Վարչապետը Էժանագին պրոպագանդա անվանեց Դալուզյանի մասին ֆիլմի դեմ բողոքները. «Ես դա համարում եմ կոռուպցիոն տաշտակից զրկված, լափամանից զրկվածների պրոպագանդա, որոնք ուզում են բոլոր հնարավոր միջոցները օգտագործե, որ այդ լափամանին նորից մոտ գան, մոտ չեն գալու, քանի որ նախ այդ լափամանը չկա, մեջը լափն էլ չկա։ Եթե հարց է գնում, թե ով պետք է ապրի Հայաստանում, ուրեմն բոլոր կոռուպցիոներները, երկիր թալանածները, ընտրություն կեղծածները չարիք են Հայաստանի համար։ Թույլ չեմ տա Հայաստանի դրոշը բարձրացրած մարդուն գցել ոտքերի տակ։ Էդ մարդն իմ անձնական պաշտպանության ներքո է»։

Three-time champion of Europe Meline Daluzyan is under the personal protection of Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan. This is what Prime Minister Nikol Pashinyan declared during a question-and-answer session with government officials at the National Assembly today. Let us mention that the government allocated AMD 20,000,000 to fund production of the film “Mel”.
The Prime Minister said even though he wasn’t informed about financing for the film, he welcomes the idea of and funding for the film.
“Are we talking about the person who is a three-time European champion and a person who set a record that hasn’t been broken yet and in whose honor the Armenian national flag was raised three times and the Armenian national anthem was played three times? The person had a problem that is not new in our reality, and there is even a word that describes the problem, but I won’t utter it now because it has become offensive. The person was about to commit suicide because of that problem, but later realized that the only way to solve the problem was to leave Armenia,” Nikol Pashinyan said.
Touching upon the view that one can’t change gender, if “God created the person like that”, Pashinyan asked if this means that a child shouldn’t be treated, if he or she is born with, say, a heart defect.
The Prime Minister emphasized that he is very content with the fact that the film was funded and referred to the protest against the film about Daluzyan as cheap propaganda. “I consider this cheap propaganda of people who want to use all the possible resources to get paid the way they used to. Well, they’re not going to get that money because there is no more money for them. If there is a question about who has to live in Armenia, then all corrupt officials and the people who plundered the country and falsified elections are an evil for Armenia. I won’t let anyone destroy a person thanks to whom the Armenian national flag has been raised. That person is under my personal protection.”