Google-ը պատրաստվում է օգտատերերին հնարավորություն ընձեռել բացելու ընթացիկ հաշվիներ, հայտնում է The Wall Street Journal-ը: Cache աշխատանքային անունով նախագիծը կգործարկվի 2020 թվականին Citigroup բանկի եւ Սթենֆորդի համալսարանի վարկային միության աջակցությամբ:
WSJ-ն խոսել է Google-ի վճարումների ծառայության ղեկավար Ցեզար Սենգուպտայի հետ, որը նշել է, որ կորպորացիան պատրաստվում է ակտիվորեն աշխատել ֆինանսական ինստիտուտների հետ՝ նրանց վերապահելով նախագծի ֆինանսական կողմը: «Մեր մոտեցումն այնպիսին է, որ սերտորեն աշխատենք բանկերի եւ ֆինանսական համակարգի հետ: Գուցե սա մի փոքր ավելի երկար ճանապարհ է, բայց եւ ավելի հաստատուն»,- հայտարարել է նա:
Տեխնոլոգիական շատ կորպորացիաներ ավելի ակտիվորեն են բանկային ծառայություններ առաջարկում եւ զարգանում ֆինանսական ոլորտում: Այսպես՝ Apple-ն, օրինակ, Goldman Sachs բանկի հետ համատեղ ներկայացրել է սեփական քարտերի թողարկման ծրագիր, Amazon-ը նույնպես բանակցություններ է վարում J.P. Morgan-ի հետ՝ պատրաստվելով իր հաճախորդներին ընթացիկ հաշիվ բացելու հնարավորություն ընձեռել, իսկ Facebook-ը ցանկանում է թողարկել սեփական կրիպտոարժույթ:
Սենատոր Մարկ Ուորները CNBC-ին ասել է, որ մտահոգված է նման նախաձեռնություններով՝ լինի դա Libra թե Google-ի առաջարկ, «երբ տեխնոլոգիական պլտֆորմ-հսկաները նոր ոլորտ են դուրս գալիս մինչ այն, երբ այնտեղ հայտնվում են ինչ-ինչ կարգավորող նորմեր»: «Որովհետեւ հենց նրանք այդտեղ մտնեն, նրանց այնտեղից հանելը գործնականում անհնար կլինի»,- կարծում է նա:

Google собирается предоставить пользователям возможность открывать расчетные счета, об этом сообщила The Wall Street Journal. Проект под рабочим названием Cache будет запущен в 2020 году при поддержке банка Citigroup и кредитного союза Стэнфордского университета.
WSJ поговорила с главой платежных сервисов Google Цезарем Сенгуптой, который отметил, что корпорация собирается активно работать с финансовыми институтами, оставив им финансовую сторону проекта. «Наш подход состоит в том, что мы будем тесно сотрудничать с банками и финансовой системой. Может быть, это несколько более длинный путь, но и более устойчивый»,— заявил господин Сенгупта. Открываемые расчетные счета будут маркироваться брендами банков, с которыми сотрудничает корпорация, а не ее собственным, передает «КоммерсантЪ»
Многие технологические корпорации все активнее предлагают банковские услуги и развиваются в финансовой сфере. Так, например, Apple совместно с банком Goldman Sachs представила проект по выпуску собственных карт, Amazon также ведет переговоры с J.P. Morgan, собираясь предоставить своим клиентам возможность открытия расчетного счета, а Facebook хочет запустить собственную криптовалюту.
Как заявил телеканалу CNBC сенатор Марк Уорнер, он обеспокоен подобными инициативами, будь то Libra или предложение Google, «когда технологические платформы-гиганты выходят в новую сферу до того, как там появляются какие-либо регуляторные нормы». «Потому что, как только они туда войдут, вывести их оттуда станет практически невозможно»,— считает он.