Ամերիկյան հնագետները ուսումնասիրել են քարացած ջուրը, որի նմուշները վերցվել են Իրաքի հյուսիսում Կունա Բա քարանձավից, եւ պարզել են, որ VII դարում Ասորեստանյան կայսրության կործանման պատճառ է հանդիսացել երկարատեւ երաշտը, հայտնում է RG-ը։
Հետազոտությունը հրապարակվել է Science Advances ամսագրում, իսկ հեղինակների կարճ զեկույցը ներկայացված է Բոուլդերում Կոլորադոյի համալսարանին կից Շրջակա միջավայրի հետազոտությունների ինստիտուտի կայքում։
Ասորեստանյան կայսրությունը ամենահզորներից է եղել հին աշխարհում։ Գիտնականները կարծում են, որ այն իր զարգացման վերջնական փուլում դարձել է մարդկության պատմության մեջ առաջին գերտերությունը։
Խոսքը, այսպես կոչված, Նոր ասորական կայսրության մասին է, որը գոյատեւել է մ․թ․ա․ 912-609թթ․։ Այն ժամանակ դա եղել է աշխարհի ամենամեծ կայսրությունը, որը վերահսկել է հսկայական տարածք՝ Պարսից ծոցից մինչեւ Կիպրոս։
Ասորեստանցիները ոչ միայն նոր տարածքներ էին գրավում, այլեւ առաջավոր տեխնոլոգիաներ ունեին։ Ժամանակակից հետազոտողները ասորեստանցի հիդրոտեխնիկների վարպետությունն անհավանական են համարում։ Նրանք փոխել են Տիգրիս գետի հունը՝ օգտագործելով ակվեդուկներ եւ այլ հիդրավլիկ ենթակառուցվածքներ։ Այդ սարքերից մի քանիսը մինչ օրս աշխատում են։
Հզոր կայսրության կործանման գաղտնիքը գիտնականներին օգնել է բացահայտել այն ջրի ուսումնասիրությունը, որը մնացել է ստալագմիտներում։ Գիտնականները «քարացած» ջրում ածխածնի իզոտոպների եւ թթվածնի կայուն հարաբերակցությունը համադրել են նույն տարածաշրջանում ժամանակակից կլիմայական տվյալների հետ։ Դա օգնել է որոշել կլիմայի փոփոխության հերթականությունը վերջին 3800 տարիների ընթացքում։ Իզոտոպային անալիզը ցույց է տվել, որ մ․թ․ա․ VII դարում Ասորեստանյան կայսրության տարածքը ենթարկվել է հզոր երաշտի, որը տեւել է մի քանի տասնամյակ։ Հենց սրա հետ են գիտնականները կապում գերտերության կործանման սկիզբը։
Հայտնի է, որ Ասորեստանի թագավոր Սենեքերիմը, որը կառավարել է մ․թ․ա․ 705-681թթ․, կառուցել է հսկայական հիդրոտեխնիկական կառույցներ, այդ թվում՝ ջրանցքներ։ Նախկինում այդ նախագծերը գիտնականները բացատրում էին Սենեքերիմի անհեռատեսությամբ։
Համարվում էր, որ նա հսկայական կառույցներ է ստեղծել հանուն իր կարճաժամկետ քաղաքական նպատակների եւ հավակնությունների՝ ցանկանալով ցույց տալ սեփական հզորությունն ու մեծությունը։ Հսկայական նյութական եւ մարդկային կորուստները հանգեցրել են ներքին հակամարտությունների, քաղաքական անկայունության եւ կայսրության կործանմանը։

Археологи из США изучили окаменелую воду, образцы которой были отобраны из сталагмитов в пещере Куна-Ба на севере Ирака, и установили, что причиной краха Ассирийской империи стала затянувшаяся в VII веке засуха, передает RG.
Исследование опубликовано в журнале Science Advances, а краткий отчет авторов представлен на сайте Института исследований в области окружающей среды при Университете Колорадо в Боулдере.
Ассирийская империя была одной из самых мощных в древности. Исследователи считают, что на своем завершающем этапе развития она стала первой сверхдержавой в истории человечества.
Речь идет о периоде так называемой Новой ассирийской империи, продолжавшемся с 912 по 609 гг. до н.э. В ту эпоху это была самая большая в мире империя, которая контролировала огромную территорию от Персидского залива до Кипра.
Ассирийцы не только захватывали новые территории, но и владели передовыми технологиями. Современные ученые называют мастерство ассирийских гидротехников невероятным. Они изменили природный бассейн реки Тигр, используя акведуки и другую гидравлическую инфраструктуру. Некоторые из этих устройств работают и по сей день.
Тайну краха могущественной империи ученым помог разгадать анализ воды, которая застыла в сталагмитах. Археологи сопоставили стабильные соотношения изотопов углерода и кислорода в «окаменелой» воде с современными климатическими данными из этого же региона. Это помогло определить последовательность изменения климата за последние 3800 лет. Изотопный анализ показал, что в VII веке до нашей эры территорию Ассирийской империи поразила мощнейшая засуха, которая растянулась на многие десятилетия. Именно с этим ученые связывают начало угасания сверхдержавы.
Известно, что ассирийский царь Сеннахериб, правивший с 705 по 681 годы до нашей эры, строил массивные гидротехнические сооружения, включая каналы. Раньше эти проекты ученые объясняли недальновидностью Сеннахериба.
Считалось, что он возводил огромные сооружения в угоду своим краткосрочным политическим целям и амбициям, желая показать собственное могущество и величие. Огромные материальные и человеческие затраты привели к внутренним конфликтам, политической нестабильности и краху империи.