Ավրորա մարդասիրական նախաձեռնության շրջանակում Հայաստան են ժամանել Ավրորայի բարի կամքի դեսպանները։ “Smoke-free world” հիմնադրամի նախագահ Դերեք Յահը տասնամյակներ շարունակ պայքարում է ծխելու դեմ, այդ ոլորտի լավագույն միջազգային փորձագետներից է։ Առաջին հանրային հեռուստաալիքի եթերում Սոնա Աղբալյանի հետ զրույցում  նա ներկայացնում է, թե հակածխախոտային պայքարի ինչ արդյունավետ միջոցներ կան։
Բարի գալուստ Հայաստան, պարոն Յահ։ Մեր առողջապահության նախարարը սկսել է «Անծուխ Հայաստան» արշավը, բայց դա արժանացել է հանրության սուր արձագանքին։ Որպես «Անծուխ աշխարհ» հիմնադրամի նախագահ, ի՞նչ խորհուրդ կտաք մեր հասարակությանը։
Նախ, ինձ թվում է, որ ձեր երկրում նվազել է ծխող տղամարդկանց քանակը, բայց այն կարող է նորից աճել։ Մենք պետք է կանխենք դա՝  կիրառելով ընդունված մեթոդները։ Դա պետք է լինի նաև հիվանդանոցներում և կլինիկաներում։ Բժիշկները պետք է ավելի շատ խոսեն ծխելու վնասների մասին։ Մինչև բժիշկները ոտքի չկանգնեն, մենք հաջողության չենք հասնի։  Երկրորդ, պետք է կրճատել տեղական արտադրանքի ծավալը և քաջալերել  էլեկտրոնային սիգարետի կիրառումը, ինչպես դա արեց Մեծ Բրիտանիայի կառավարությունը։ Իհարկե, կարող են լինել մտահոգություններ, որ այս ամենը ձեզ համար լավ չէ, ծխողներին այդ լուծումը կարող է կատարյալ չթվալ, բայց դա նվազեցնում է թոքի քաղցկեղի, սրտանոթային հիվանդությունների ռիսկերը։ Ինչ վերաբերում է կանանց, ես տեսա Բոտերոյի «Ծխող կնոջ» արձանը և հուսով եմ, որ նա կլինի միակ ծխող կինը Հայաստանում։ Բայց, ցավոք, շատ երիտասարդ կանանց տեսա հուկա բարերում և սրճարաններում, և շատերն էլ նոր են սկսում ծխել։  Պետք է հասկանալ՝  ինչպես լուծել  երիտասարդ կանանց խնդիրը, հակառակ դեպքում այն հաջողությունը, որ գրանցվել է տղամարդկանց ծխելու դեմ պայքարում, կարող է ձախողում դառնալ  կանանց ծխելու պատճառով։  Եվ երրորդ կետը, որ կցանկանայի առանձնացնել, այն է, որ այստեղ շատ տեխնոլոգիական և գիտական հանդիպումներ եմ ունեցել և տեսել նորարարական տեխնոլոգիաների առաջընթացը։ Դա պետք է կիրառել  ծխելու դեմ պայքարում։ Հիմա գիտությունն ու նոր տեխնոլոգիաներն անդրադառնում են կյանքի շատ ասպեկտներին, բայց աշխարհը, նաև Հայաստանը, պետք է դրանք ուղղի նաև ծխելու դեմ պայքարում հաջողության հասնելուն։
Կարծում եք՝  ծխախոտի գների բարձրացումը կարո՞ղ է ինչ-որ կերպ օգնել խնդրի լուծմանը։
Ամենուր այդպես է․ եթե ծխախոտի գինը բարձրանում է, ծխելու ցուցանիշը նվազում է կամ առնվազն դանդաղում երիտասարդների շրջանում։  Այնպես որ՝ այո, հարկերի ու ծխախոտի գնի բարձրացումն ամենակարևոր գործոններից է։ Բայց նաև պետք է ուշադրություն դարձնել առևտրի ծավալի նվազման խնդրին և համոզվել, որ դա բացասական ազդեցություն չի ունենա։
Մեզ խորհուրդ տվեցիք նորագույն տեխնոլոգիաներ կիրառել։ Դուք ի՞նչ միջոցների եք դիմել։
Կարծում եմ, որ ծխելու տեմպը նվազեցնելու հարցում կարող է օգնել  նույնիսկ սովորական սմարթֆոնը, որ կարող է վերահսկել մարդու վարքագիծը նույնիսկ առանց հիվանդանոց գնալու ու բժիշկի դիմելու․ նշումների, ծրագրերի միջոցով։ Հետո պետք է կիրառել միջոցներ, որ պակաս վնասակար են, օրինակ՝ էլեկտրոնային սիգարետը։ Եթե միացնենք այս երկուսը, ծխելու ցուցանիշը կընկնի, հատկապես տղամարդկանց դեպքում։
Ձեր գործունեության երեսուն տարում հավանաբար շատ խնդիրներ եք ունեցել ծխախոտ արտադրող գործարարների հետ։ Ինչպե՞ս եք կարողացել համաձայնության գալ։
Եթե խոչընդոտները չհաղթահարես, առաջընթաց չես ունենա։ Պետք է շարունակես առաջ շարժվել։ Իհարկե, ծխախոտ արտադրող ընկերությունները խնդիրներ են ստեղծում․ նրանք ընդդիմանում են հարկերին, զգուշացումներին, բազմաթիվ այլ բաների, բայց ծխախոտի արդյունաբերության մեջ նկատելի են նաև նորարարական տարրերը։ Նրանք էլ առաջ են նայում, փորձում են կրճատել այրվող ծխախոտի արտադրությունը, փոխարինել  էլեկտրոնային կամ նմանատիպ այլ արտադրանքով։ Պետք է մտածենք ոչ թե արտադրողներին հակադրվելու, այլ այն մասին, թե ինչքան մարդ է հավատում, որ նիկոտինի ցանկացած տեսակ վտանգավոր է․ դա ճիշտ չէ։
Այսինքն, էլեկտրոնային սիգարե՞տն էլ լուծում չէ։
Դա լուծում է ծխողների, ոչ թե չծխողների համար։ Եթե ծխող ես ու ծխել ես քսան տարի, անցումը էլեկտրոնային սիգարետին իհարկե էականորեն կնվազեցնի թունավոր արտանետումների ազդեցությունը քեզ վրա։ Բայց դա պայքարի ամբողջ փաթեթի միայն մի մասը կարող է լինել։ Մենք պետք է կենտրոնանանք ոչ թե այն բանի վրա, թե մարդիկ ինչ են օգտագործում, այլ թե որն է մեր նպատակը, իսկ դա քաղցկեցի ու սրտի հիվանդությունների կանխարգելումն է։
Երբևէ ծխե՞լ եք։
Ոչ, չեմ ծխել, բայց իմ ընկերները, ընտանիքիս անդամները, ցավոք, ծխում են։
Մեզ կպատմե՞ք երեսուն տարվա ձեր պայքարի արդյունքների մասին, և ինչպես եք տեսնում անծուխ աշխարհն ապագայում։ Կամ տեսնու՞մ եք այդ ապագան, և ի՞նչ ժամանակահատվածում։
Ես տասը տարի եմ անցկացրել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունում։ Աշխատանքիս մեծ մասը նվիրված է եղել ծխելը նվազեցնելուն ուղղված շրջանակային համաձայնագրին։ Պետք է ասեմ, որ դա հարաբերականորեն հաջողված է։ Աշխարհի շատ երկրներում նվազեց ծխելու ցուցանիշը։ Հիմա իմ մտավախությունն այն է, որ այդ տեմպն ընկնում է։ Մեկ այլ արդյունքն այն է, որ կենտրոնացել ենք նաև երեխաների վրա։ Մենք պետք է գիտակցենք, որ այսօրվա ծխողը կարող է ծխել ևս երեք, չորս, հինգ տասնամյակ, եթե մենք չաջակցենք նրան։ Այնպես չէ, որ ծխողները հիմար են և չեն գիտակցում իրենց շահը։ Մենք պետք է աշխատենք նրանց հետ՝ ավելի լավ լուծումներ գտնելու համար, որովհետև եթե նրանք դադարեն ծխել, կշահեն նաև նրանց շրջապատի մարդիկ։
Ինչպիսի՞ վիճակ է ձեր երկրում։
Ես ապրում եմ Միացյալ Նահանգներում, բայց ծնվել եմ Հարավային Աֆրիկայում։ Այնպես որ կարող եմ ներկայացնել երկու ցուցանիշ։ Վերջին մի քանի տասնամյակում Հարավային Աֆրիկայում մեծ  առաջընթաց է գրանցվել, հիմնականում հարկային քաղաքականության շնորհիվ։ Միացյալ Նահանգներում վիճակը շատ լավ է։ Բնակչության 20%-ն է ծխում, երիտասարդների շրջանում՝ 5%, նույնիսկ 4%-ը։ Դա հրաշալի ցուցանիշ է։ Խնդիրն այն է, որ ծխողների հետ աշխատելը դժվար է։ Նրանք հիմնականում հոգեկան առողջության խնդիրներ ունեն կամ ամենաաղքատներն են, կամ անտեսված են հասարակության կողմից։
Ինչպե՞ս է պետք օգնել հասարակությանը։ Ինչպե՞ս համոզել, որ ծխելը վտանգավոր է։
Կարծում եմ, մարդկանց մեծ մասն ընդունում է, որ ծխելը լավ չէ։
Այստեղ՝ Հայաստանում, մեծ խնդիր ունենք, որովհետև երբ օրինագիծը ներկայացվեց, հասարակությունը չընդունեց այն։
Երեսուն-քառասուն տարվա փորձը ցույց է տալիս, որ միայն մեկ բան կարող է մեծ փոփոխություն մտցնել  ծխախոտի դեմ պայքարում․ դա կլինի, եթե բժիշկները խոսեն իրար հետ։ Եթե նրանք հանդես չգան հեռուստատեսությամբ, չխոսեն իրենց այցելուների հետ, չհանդիպեն կառավարության անդամների հետ, եթե լռեն, ծխելը շարունակվելու է։ Եթե բժիշկներն ակտիվանան, ծխելու տեմպերը կնվազեն։ Լավագույն բանը, որ Միացյալ Նահանգներում և Միացյալ  Թագավորությունում պատահեց մոտ հիսուն տարի առաջ, այն էր, որ բժիշկները միավորեցին իրենց զեկույցները։ Չգիտեմ՝ արդյոք հայաստանցի բժիշկները այդպիսի մեծ զեկույցներ պատրաստե՞լ են։ Հարկերը, գները բարձրացնելը կարող են դառնալ երկարաժամկետ լուծումներ, բայց եթե ուզում եք խնդիրը լուծել հիմնովին, ավելի մեծ դեր պետք է ունենան բժիշկները։

Aurora Goodwill Ambassadors arrived in Armenia as part of the Aurora Humanitarian Initiative. Derek Yach, the President of the Foundation for a Smoke-free World, fights against smoking for decades and is one of the best international experts in this field. In an interview with Sona Aghbalyan on the First public television channel, he talks about the effective means of combating smoking.
Welcome to Armenia, Mr. Yach. Our Minister of Health has launched the campaign "Smoke-free Armenia", but it faced many problems and society didn’t accept that. As president of the Smoke-free Foundation, what advice would you give to our society?
First of all, I think the smoking rate among men in this country has come down, but it can increase again. We must prevent it by applying common methods.  Hospitals and clinics have to participate as well. Physicians must talk more about the harm of smoking. If the physicians don’t speak up, there will be no success. Second, we need to reduce the volume of local production and encourage the use of e-cigarettes, as the UK government did. Of course, there may be worries that this is not good for smokers, and this solution may not seem perfect to them, but it does reduce the risk of lung cancer and heart diseases. As for women, I saw the statue of Botero's "Smoking Woman" and I hope she will be the only female smoker in Armenia. But, unfortunately, I saw many young women in hookah bars and cafes, and many were just starting to smoke. We need to understand how to deal with the problem of female smokers, otherwise the success that has been achieved in the fight against male smoking can fail because of female smoking. And third, I had here in Armenia many technological and scientific meetings and I saw the progress of innovation technology. It should be applied in the fight against smoking. Currently science and technology tap on many aspects of our life, and the world, as well as Armenia, has to drive science to address the smoking epidemic.
Do you think the increase in cigarette prices can somehow help to solve the problem?
This is the case everywhere: if the cigarette price goes up, the smoking rates go down or at least slow down among youth. So yes, raising taxes and cigarette prices is one of the most important factors. But attention should also be paid to the reduction of the trade volume to make sure it does not have a negative impact.
Your advice was to use innovative technology. What actions did you take?
I think that even a regular smartphone can help to reduce the smoking rate. It can monitor one’s behavior through programs and applications even without visiting the hospital and seeing the doctor. Then take less harmful alternatives should be used, such as an e-cigarette. If we combine these two, I suspect it will bring the smoking rates, particularly in man down fast.
For 30 years maybe you faced many problems with cigarette producers. How have you been able to come to an agreement?
If you do not overcome the obstacles, you will not make any progress. You have to keep moving. Of course, tobacco companies are creating problems: they oppose taxes, warnings, and many other things, but there are also innovative elements in the tobacco industry. They are also looking ahead, trying to cut down on the production of combustible cigarettes, replace them with e-cigarettes or similar products. We need to think not about how to oppose manufacturers, but about how many people believe that any type of nicotine is harmful: that is actually not true.
Does it mean that e-cigarettes are not a solution as well?
They can be a solution for the smokers, and not for the non-smokers. If you are smoking for 20 years, switching to an e-cigarette will certainly reduce your exposure to toxic emissions. But that can only be part of the whole package in fight against smoke. We should focus not on what people use, but on what our goal is, and our goal is to prevent cancer and heart disease.
Have you ever smoked?
No, I haven't, but unfortunately my friends and my family members do.
Please, tell us about your results of struggling against smoking for thirty years, and how you see the smoke-free world in the future? Or do you see that future, and for what time period?
I have spent ten years at the World Health Organization. Most of my work has been dedicated to the Framework Convention of tobacco control which is relatively successful. In many countries around the world, smoking has declined. Now my fear is that the rate is falling. Another result is that we also focus on youth. We need to realize that today's smoker can smoke for another three, four, five decades if we don’t help him. Smokers are not fools: they realize their interests. We need to work with them to find better solutions so they stop smoking which is for the people around them not to be exposed to the smoke as well.
Tell us about the situation in your country.
I live in the United States but I was born in South Africa. So I can present two cases.  There has been a lot of progress in South Africa over the last few decades, mainly due to tax policy. The situation in the United States is very good. Only 20% of the population are smokers, with 4-5% among youth. That's a great indicator. The problem is that working with smokers is difficult. They mostly have mental health problems, are either the poorest or neglected by society.
How we should help our society? How to convince them smoking is harmful?
I believe the majority of people realize that smoking is not a good thing to do.
Here in Armenia, we have a huge problem, because when the bill was introduced, the public did not accept it.
The thirty-forty years experience shows that only one thing can make a big difference in the fight against smoking: there would only be a success if the physicians talk to each other. If they do not appear on television, talk to their visitors, meet with government members, if they remain silent, smoking will continue. If doctors are engaged, smoking rates will decrease. The best thing that happened in the United States and the United Kingdom about fifty years ago was that doctors combined their reports. I do not know if Armenian doctors have prepared such large reports. Taxes and high prices can be long-term solutions, but if you want to address the problem thoroughly, doctors need to play a greater role.