Չինաստանի եւ Հայաստանի միջեւ ապրանքաշրջանառությունն այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին հասել է 650 միլիոն դոլարի, ինչը 50 տոկոսով ավելի է2018թ․ ցուցանիշներից։ Այս մասին նոյեմբերի 15-ին չինարենն ուսումնասիրող լավագույն ուսուցիչներին, ուսանողներին եւ աշակերտներին պարգեւներ հանձնելու արարողության ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպան Տյան Էրլունը։
Իր ելույթում դեսպան Էրլունը նաեւ հայտնել է մի քանի թվեր, որոնք, նրա խոսքերով, վկայում են Հայաստանի եւ Չինաստանի միջեւ համագործակցության խորացման եւ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման մասին։
«Նշված ժամանակաշրջանում Հայաստան է այցելել 14 000 չինացի զբոսաշրջիկ, մոտ 50 տոկոսով ավելի, քան անցյալ տարի»,- նշել է նա՝ հավելելով, որ Հայաստանում նույնպես աշխատում եւ ապրում են չինարեն դասավանդող 30 ուսուցիչներ ու կամավորներ։
Դեսպան Էրլունը հուսով է, որ առանց վիզային ռեժիմի մասին համաձայնագիրը շուտով կվավերացվի, եւ արդեն հաջորդ տարի երկու երկրների քաղաքացիները կարող են առանց վիզայի ճանապարհորդել։
Հայ-չինական բարեկամության դպրոցում անցկացված արարողության ժամանակ պարգեւներ են ստացել 17 ուսանողներ եւ աշակերտներ, ինչպես նաեւ չինարենի 3 ուսուցիչներ։

YEREVAN. – Trade turnover between China and Armenia has reached $650 million from January to September, a 50% increase as compared with the same period last year, China’s Ambassador to Armenia Tian Erlong said.
In his opening speech during the award ceremony for the best students learning Chinese and professors, the Ambassador presented several figures that testify to strengthening of cooperation and development of Armenia-China relations.
“14 thousand Chinese tourists visited Armenia during the same period, almost 50% increase as compared to the last year,” he said, adding that 30 teachers of Chinese and volunteers are working in Armenia now.
Mr. Erlong hopes that the agreement on visa free regime will be ratified shortly, and there will be no visas next year.
During the award ceremony, 17 students and schoolchildren and 3 Armenian teachers of the Chinese language received awards.