Բելգիայի մայրաքաղաքում ծխախոտի գետնին գցված մնացորդի համար տուգանքը հաջորդ տարվա սկզբից կհասնի 200 եվրոյի, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում կատարելով Բրյուսելի քաղաքապետարանին։
«Բրյուսել քաղաքի հասարակական մաքրության ծառայությունը մեկնարկում է ծրագիր, որը նախատեսում է ծխողների շրջանում իրազեկվածության բարձրացում, քաղաքային մոխրամանների տեղադրում, հունվարից գետնին նետված ծխախոտների համար 50 եվրո տուգանքի չափի բարձրացում՝ մինչեւ 200 եվրո, ինչպես նաեւ՝ գրպանային մոխրամանների միջոցով ծխախոտի մնացորդների ոչնչացման նախագիծ»,- ասվում է ծառայության համակարգող Զուբիդա Ժելաբի հաղորդագրության մեջ։
Կիրառվող միջոցների խստությունը քաղաքային իշխանությունները բացատրում են նրանով, որ կոմունալ ծառայությունների կողմից փողոցում հավաքվող աղբի համարյա 1/3-ը կազմում են ծխախոտի մնացորդները։ Ընդ որում, քայքայման համար այդ արտանետումներին անհրաժեշտ է մինչեւ 15 տարի, դրանք պարունակում են բազմաթիվ թունավոր նյութեր (կապար, մկնդեղ, նիկոտին, քաղցկեղածին նյութեր)։
Քաղաքապետարանում նաեւ նշում են, որ ծխախոտի ընդամենը մեկ մնացորդը ունակ է կեղտոտել մինչեւ 500 լիտր ջուր։ «Այն դանդաղ, սակայն հաստատ կեղտոտում է ծովը եւ սպանում է այն»,- ընդգծել են քաղաքային իշխանությունները։

Штраф за брошенный на землю окурок возрастет с начала следующего года в бельгийской столице до 200 евро, сообщает РИА Новости  со ссылкой на  мэрию Брюсселя.
«Служба общественной чистоты города Брюсселя запускает план, предусматривающий повышение осведомленности среди курильщиков, установку городских пепельниц, увеличение с января штрафа с 50 до 200 евро, а также проект утилизации окурков посредством карманных пепельниц», - говорится в сообщении куратора службы Зубиды Желлаб.
Жесткость принимаемых мер городские власти объясняют тем, что почти треть мусора, которые собирают коммунальные службы на улицах, составляют именно окурки. При этом для разложения этим отходам требуется до 15 лет, они содержат множество токсичных веществ (свинец, мышьяк, никотин, канцерогены).
В мэрии также отмечают, что всего один окурок способен загрязнить до 500 литров воды. «Он медленно, но верно загрязняет и убивает моря», - подчеркнули столичные власти.