Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը ձերբակալել է տաքսու հայ վարորդ Հովհաննես Փափազյանի սպանության մեջ կասկածվողին։ Հանցագործը դանակով հարվածել էր Բերբանքի 68-ամյա բնակչին, ինչի հետեւանքով տաքսու վարորդը մահացել էր։ Ոստիկանությունը պարզել է հարձակվողի անձը։ Նա մինչ այդ արդեն դատապարտված 32-ամյա լոսանջելեսցի Վիկտոր Դանիել Թորեսն է։ Վկաների խոսքով՝ այն բանից հետո, երբ Թորեսը հարվածներ է հասցրել դանակով, նա փորձել է փախցնել տաքսին, բայց դա նրան չի հաջողվել։
«Բանալին չգտնելով՝ կասկածյալը պարզապես հեռացել է՝ թողնելով, որ տաքսու վարորդը մահանա»,- ասվում է ոստիկանության հայտարարությունում։

Los Angeles police arrested a suspect in the killing of an Armenian taxi driver, KTLA 5 reported quoting the statement of the Los Angeles Police Department.
Oganes Papazyan, 68, of Burbank was stabbed to death in the parking lot. Police soon identified 32-year-old Victor Daniel Torres of Los Angeles as a suspect in Papazyan’s killing.
According to the investigators, after stabbing the victim Torres tried, but failed, to steal the taxi cab
“When the suspect was unable to locate the key fob, he exited and fled on foot, leaving the taxi driver to die,” according to the police statement.
Bail for Torres was set at $2 million pending his initial court appearance, scheduled Tuesday in Los Angeles County Superior Court, officials said.