Ազգային ժողովը նախօրեին երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել «Անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգի սահմանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելուն, որոնք ենթադրում են անշարժ գույքի կադաստրային արժեքի փոփոխություն եւ գույքահարկի հետագա փոփոխություն: Այս մասին նոյեմբերի 20-ին ԱԺ նիստում ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը:
Պատգամավորը, մասնավորապես, նշեց, որ ներկայումս գործող գույքահարկի եւ հողի հարկի փոխարեն կսահմանվի անշարժ գույքի միասնական հարկ (հող+շինություն-խմբ.), որպես դրա օբյեկտ սահմանելով հողն ու ապահովելով կադաստրային արժեքից անցումը իրական շուկայական գնի՝ առանց գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վրա ազդելու: Այդպես կձեւավորվեն շուկայական գնին մոտարկված կադաստրային գները, որոնք ենթադրվում է օգտագործել հարկման եւ տարատեսակ գործարքների համար: «Խոսքն իրականում անշարժ գույքի բոլոր տեսակների մասին է: Խոսքը միայն թանկարժեք անշարժ գույքի մասին չէ: Այդ ամենը նշանակում է, որ Հայաստանում անշարժ գույքի կադաստրային արժեքը կտրուկ կբարձրանա: Դա պետք է ուժի մեջ մտնի 2021 թվականից»,- բացատրեց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ իրենք միակ քաղաքական ուժն են, որն այդ օրինագծի դեմ է քվեարկել:
Նշենք, որ կառավարությունը մտադիր է գնահատման մրցակցային եւ միասնական համակարգ ստեղծել: Բացի այդ, կվերացվի շուկայական եւ կադաստրային արժեքի միջեւ մեծ տարբերությունը, զգալիորեն կթեթեւանա հարկային օրենսդրությունը: Երկրի գոտիավորում կանցկացվի: Տարածքը կառանձնացվի 13 գոտու, դրանց թիվը ծրագրվում է հետագայում ավելացնել մինչեւ 20-ը, ինչից հետո իշխանությունները կսահմանեն անշարժ գույքի արժեքի չհարկվող շեմը: Այժմ այն կազմում է 3 մլն դրամ, եւ այն ծրագրվում է մեծացնել երկու անգամ: Բազային արժեքը առաջարկվում է վերանայել 3 տարվա մեջ մեկ անգամ, ընդ որում, վերջին անգամ այն վերանայվել է 2003 թվականին: Տվյալ փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2021 թվականի հունվարի 1-ից, որից հետո կսահմանվեն գույքահարկի դրույքաչափերը, նվազագույն շեմն ու գոտիավորման նոր գնահատականները: Փորձագետների կարծիքով՝ գույքահարկը Երեւանի կենտրոնում կբարձրանա ավելի քան 5 անգամ:

Armenian parliament has approved amendments to the law on determining the procedure for cadastral valuation of real estate close to market value, implying a change in the cadastral value of real estate and a subsequent change in property tax, said Bright Armenia party MP Arkady Khachatryan at the Armenian parliament on Wednesday.
According to him, the MP noted that instead of the current property and land tax, a unified real estate tax (land + building - ed.) will be introduced, defining land as its object and ensuring the transition from cadastral value to real market value, not affecting agricultural land. So cadastral prices will be formed, close to market prices, which are supposed to be used for taxation and various transactions.
“It is not just about expensive real estate. All this means that the cadastral value of real estate in Armenia will increase sharply. This should come into force in 2021,” he said.
The Government plans to create a competitive and unified assessment system. The big difference between the market and cadastral value will be eliminated, tax legislation will be greatly facilitated. Country zoning will be carried out. Its territory will be divided into 12 zones, their number is planned to be increased to 20 in the future, after which the authorities will determine the tax-free threshold for the value of real estate. Currently, it is AMD 3 million, and it is planned to double it. The base cost is proposed to be reviewed every three years, despite the fact that the last time it was revised in 2003. These changes will enter into force on January 1, 2021, after which property tax rates, a minimum threshold and new zoning estimates will be determined. According to experts, property tax in the center of Yerevan will increase by more than five times.