Ազգային ժողովը նախօրեին երկրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ հավանություն է տվել «Անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգի սահմանման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելուն, որոնք ենթադրում են անշարժ գույքի կադաստրային արժեքի փոփոխություն եւ գույքահարկի հետագա փոփոխություն: Այս մասին նոյեմբերի 20-ին ԱԺ նիստում ավանդական ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանը:
Պատգամավորը, մասնավորապես, նշեց, որ ներկայումս գործող գույքահարկի եւ հողի հարկի փոխարեն կսահմանվի անշարժ գույքի միասնական հարկ (հող+շինություն-խմբ.), որպես դրա օբյեկտ սահմանելով հողն ու ապահովելով կադաստրային արժեքից անցումը իրական շուկայական գնի՝ առանց գյուղատնտեսական նշանակության հողերի վրա ազդելու: Այդպես կձեւավորվեն շուկայական գնին մոտարկված կադաստրային գները, որոնք ենթադրվում է օգտագործել հարկման եւ տարատեսակ գործարքների համար: «Խոսքն իրականում անշարժ գույքի բոլոր տեսակների մասին է: Խոսքը միայն թանկարժեք անշարժ գույքի մասին չէ: Այդ ամենը նշանակում է, որ Հայաստանում անշարժ գույքի կադաստրային արժեքը կտրուկ կբարձրանա: Դա պետք է ուժի մեջ մտնի 2021 թվականից»,- բացատրեց Խաչատրյանը՝ հավելելով, որ իրենք միակ քաղաքական ուժն են, որն այդ օրինագծի դեմ է քվեարկել:
Նշենք, որ կառավարությունը մտադիր է գնահատման մրցակցային եւ միասնական համակարգ ստեղծել: Բացի այդ, կվերացվի շուկայական եւ կադաստրային արժեքի միջեւ մեծ տարբերությունը, զգալիորեն կթեթեւանա հարկային օրենսդրությունը: Երկրի գոտիավորում կանցկացվի: Տարածքը կառանձնացվի 13 գոտու, դրանց թիվը ծրագրվում է հետագայում ավելացնել մինչեւ 20-ը, ինչից հետո իշխանությունները կսահմանեն անշարժ գույքի արժեքի չհարկվող շեմը: Այժմ այն կազմում է 3 մլն դրամ, եւ այն ծրագրվում է մեծացնել երկու անգամ: Բազային արժեքը առաջարկվում է վերանայել 3 տարվա մեջ մեկ անգամ, ընդ որում, վերջին անգամ այն վերանայվել է 2003 թվականին: Տվյալ փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2021 թվականի հունվարի 1-ից, որից հետո կսահմանվեն գույքահարկի դրույքաչափերը, նվազագույն շեմն ու գոտիավորման նոր գնահատականները: Փորձագետների կարծիքով՝ գույքահարկը Երեւանի կենտրոնում կբարձրանա ավելի քան 5 անգամ:

Национальное Собрание Армении накануне во втором и окончательном чтении одобрило внесение изменений в закон «Об определении порядка кадастровой оценки недвижимости, приближенной к рыночной стоимости», предполагающих  изменение кадастровой стоимости недвижимости и последующее изменение налога на имущество. Об этом на традиционных брифингах в Национальном Собрании заявил 20 ноября депутат от партии «Светлая Армения» Аркадий Хачатрян.
Депутат, в частности, отметил, что вместо действующего ныне налога на имущество и на землю будет внедрен единый налог на недвижимость (земля + строение – ред.), определяя в качестве его объекта землю и обеспечив переход от кадастровой стоимости к реальной рыночной стоимости, не затрагивая сельскохозяйственные земли. Так будут сформированы кадастровые цены, приближенные к рыночным, которые предполагается использовать для налогообложения и совершения различных сделок. «Речь на самом деле идет обо всех видах недвижимости. Речь не идет лишь о дорогостоящей недвижимости. Все это значит, что кадастровая стоимость недвижимости в Армении резко увеличится. Это должно вступить в силу с 2021 года», - пояснил Хачатрян, добавив, что они – единственная политическая сила, которая проголосовала против данного законопроекта.
Отметим, что Правительство планирует в результате этих шагов создать конкурентную и единую систему оценки. Кроме того, будет устранена большая разница между рыночной и кадастровой стоимостью, значительно облегчится налоговое законодательство. Будет проведено зонирование страны. Ее территория будет поделена на 12 зон, их количество планируется в будущем увеличить до 20, после чего власти  определят необлагаемый налогом порог стоимости недвижимости. В настоящее время он составляет 3 млн. драмов, и его планируется увеличить вдвое. Базовую стоимость предлагается пересматривать раз в три года притом, что в последний раз она пересматривалась в 2003 году. Данные изменения вступят в силу с 1 января 2021 года, после чего будут определены ставки налога на имущество, минимальный порог и новые оценки зонирования. По мнению экспертов, налог на имущество в центре Еревана повысится более чем в 5 раз.