Բժիշկ Ֆրից ֆոն Վայցզեկերի սպանության մեջ մեղադրվողը հանցագործությունը կատարել է «սպանվածի ընտանիքի հանդեպ հակակրանքից, որն, ամենայն հավանականությամբ, առաջ է եկել հոգեկան հիվանդությունից»։ Այս մասին տեղեկացրել է Բեռլինի դատախազության մամուլի ծառայությունը։
Ծառայությունը նաեւ բացահայտել է կասկածվողի անձի մասին մանրամասներ. նա Գերմանիայի 57-ամյա քաղաքացի է, նախկինում՝ չդատված, ապրում է երկրի արեւմտյան Ռեյնլանդ-Փֆալց երկրամասում։ Մեղադրվողը եկել է Բեռլին, քանի որ իմացել է, որ Ֆրից ֆոն Վայցզեկերը հրապարակային զեկուցում է կարդալու, որի ժամանակ էլ կատարվել է սպանությունը։ Չորեքշաբթի մեղադրյալը զննվել է հոգեբուժական կլինիկայում, որտեղ էլ կպահվի առնվազն մինչեւ արդյունքների հրապարակումը, տեղեկացնում է DW-ն։ https://www.dw.com/
Der Tagesspiegel պարբերականի տեղեկատվությամբ՝ ամբաստանյալը իր «հակակրանքը» հիմնավորել է սպանված բժշկի հոր՝ Արեւմտյան Բեռլինի նախկին քաղաքապետ (1981-1984) եւ Գերմանիայի նախագահ (1984-1991) Ռիխարդ ֆոն Վայցզեկերի կապերով Boehringer Ingelheim քիմիական կոնցեռնի հետ, որը գլխավորել է վաթսունական թվականներին։ Կարծիք կա, որ կոնցեռնի արտադրած քիմիկատներն ամերիկյան բանակի կողմից օգտագործվել են Վիետնամի պատերազմում։
Բեռլինի մասնավոր կլինիկայի (որը գտնվում է Շառլոթենբուրգյան պալատի մոտ) ներքին բժշկության բաժանմունքի ղեկավար, բժիշկ Ֆրից ֆոն Վայցզեկերը սպանվել է երեքշաբթի, նոյեմբերի 19-ին, զեկուցումը կարդալու ժամանակ, որը նվիրված էր լյարդի հիվանդություններին։ Նա զեկուցումը կարդում էր իր կլինիկայում, 20 ունկնդիրների համար, երբ նրա վրա հարձակվեց մեկը եւ դանակի մահացու հարված հասցրեց։ Ունկնդիրների մեջ գտնվող քաղաքացիական հագուստով ոստիկանը փորձեց խանգարել հարձակվողին, բայց ինքն էլ ծանր վիրավորվեց։ Զոհվածը 59 տարեկան էր։

Обвиняемый в убийстве врача Фрица фон Вайцзеккера  совершил преступление из-за «неприязни к семье убитого, скорее всего, вызванной психической болезнью». Об этом сообщила пресс-служба берлинской прокуратуры.
Она также открыла подробности личности подозреваемого - это 57-летний ранее не судимый гражданин Германии, живущий в земле Рейнланд-Пфальц на западе страны. Обвиняемый прибыл в Берлин, поскольку узнал, что Фриц фон Вайцзеккер читает публичный доклад, во время которого и было совершено убийство. В среду обвиняемый прошел обследование в психиатрической клинике, где и будет содержаться, по меньшей мере, до объявления результатов, передает DW. https://www.dw.com/
По информации издания Der Tagesspiegel, обвиняемый обосновал свою «неприязнь» связями отца убитого врача, бывшего мэра Западного Берлина (1981-1984) и президента Германии (1984-1991) Рихарда фон Вайцзеккера с химическим концерном Boehringer Ingelheim, который тот возглавлял в шестидесятые годы. Считается, что изготовленные концерном химикаты использовались американской армией в войне во Вьетнаме.
Врач Фриц фон Вайцзеккер, глава отделения внутренней медицины частной берлинской клиники, располагающейся возле Шарлоттенбургского дворца, был убит во вторник, 19 ноября, во время своего выступления, посвященного заболеваниям печени. Он читал доклад в своей клинике перед 20 слушателями, когда на него напал находящийся в зрительном зале человек и нанес врачу смертельное ножевое ранение. Находившийся среди зрителей полицейский в гражданском пытался помешать нападавшему, но сам получил тяжелое ранение. Погибшему было 59 лет.