ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանի եւ դասախոսների վերջին հանդիպումից հետո կարծիքները շատ կտրուկ փոխվել են։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 21-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԺ փոխնախագահ Ալեն Սիմոնյանը։
«Ես հրաժարականի կարիք եւ որեւիցե պատճառ չեմ տեսնում։ Տեսնում եմ քաղաքական դրդապատճառներ։ Վերջին հանդիպումից հետո ԿԳՄՍ նախարարի եւ դասախոսների միջեւ, կարծում եմ, որ կարծիքները շատ կտրուկ փոխվել են»,- ասաց Ալեն Սիմոնյանը։
Դիտարկմանը, որ դասախոսները նշել են՝ բովանդակային քննարկում տեղի չունեցավ, անգամ սպառնալիք հնչեց նախարարի կողմից, Ալեն Սիմոնյանն ասաց. «Երբ նպատակն այլ է, ինչ քննարկում էլ լինի, ապա վերջում լինելու է նման գնահատական։ Այդ քննարկման ամենակարեւոր բաղադրիչ մասն այն էր, որ հանրությունը տեսավ եւ լսեց իրականությունը»։
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ մեկ շաբաթից ավելի է, ինչ ԵՊՀ հայ բանասիրության ֆակուլտետի ուսանողները բողոքում են «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության» մասին օրինագծից եւ շարունակում են նախորդ շաբաթ սկսած դասադուլը։ ՀՅԴ երիտասարդները նստացույց են կազմակերպել նախարարության շենքի դիմաց:
Հիշեցնենք, որ ԵՊՀ 58 դասախոս մեկ օրով խորհրդանշական գործադուլ էր հայտարարել նախօրեին՝ այդպիսով աջակցություն հայտնելով նոյեմբերի 6-ից դասադուլի մեջ գտնվող՝ Հայ բանասիրության եւ պատմության ֆակուլտետների ուսանողներին: Նրանք բողոքում են «Բարձրագույն կրթության եւ գիտության» մասին օրինագծից, որով նախատեսվում է, որ «Հայոց լեզու», «Հայ գրականություն» եւ «Հայոց պատմություն» առարկաների դասավանդումն այլեւս պարտադիր չի լինելու բուհերի ոչ մասնագիտական ֆակուլտետներում:

Opinions have sharply changed after the recent meeting that Minister of Education, Science, Culture and Sport of Armenia Arayik Harutyunyan had with university professors. This is what Deputy Speaker of the National Assembly Alen Simonyan told journalists today.
“I don’t see any need or reason for Arayik Harutyunyan’s resignation. I see political motives,” he said.
When told that the professors had stated that there was no substantive discussion and that the minister had even posed a threat, the deputy parliamentary speaker said the most important component of the discussion was that the public saw and heard about the reality.
As reported earlier, students of the Faculty of Armenian Philology at Yerevan State University have been protesting against the bill on higher education and science for over a week and continue the student strike that they launched last week, and young members of the Armenian Revolutionary Federation-Dashnaktsutyun are holding a sit-in in front of the Ministry of Education, Science, Culture and Sport.
Fifty-eight professors of the University had declared a symbolic workers’ strike to express their support to the students with their protest against the bill on higher education and science by which the subjects “Armenian Language”, “Armenian Literature” and “Armenian History” won’t be mandatory in non-specialized faculties of universities.