Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցն Իտալիա աչքի չի ընկել բարձրաստիճան անձանց հետ հանդիպումներով, եւ այդ պատճառով բավական դժվար կլինի ասել, որ այս այցը բավական արդյունավետ էր, եւ չի սահմանափակվել միայն սովորական զբոսանքով։ Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նոյեմբերի 22-ին ասաց փորձագետ, վերլուծաբան Միհրդատ Մադաթյանը։
Նրա խոսքով՝ այդ հանդիպումը պոպուլիզմի հերթական դրսեւորում էր։
«Այդ մարդուն (Նիկոլ Փաշինյանին- խմբ.) այնքան հաճախ են ասել, որ ինքը փրկիչ է, որ Փաշինյանն ինքն է սկսել իրեն նույնացնել Քրիստոսի հետ։ Արդյունքում՝ իր ելույթի ժամանակ նա փաստորեն իրեն նույնացնում էր Քրիստոսի հետ։ Այստեղ, իհարկե, խոսքը բարերարի քարոզչության եւ «ասֆալտին փռելու ու պատերով տալու» միջեւ հակասության մասին է, բայց հասարակությունը դրա առջեւ աչք է փակում, ինչպես վարչապետն ինքն է սիրում ասել, եւ կարծում ենք, որ «ասֆալտին փռելը» բարության ինքնատիպ դրսեւորում է, որն այսօրվա դրությամբ իրականացնում է վարչապետը։ Բայց ոչինչ։ Նման բարությանը մենք էլ կսովորենք»,- ասել է Մադաթյանը։
Անդրադառնալով ադրբեջանցի բլոգերի միջադեպին՝ փորձագետը նշեց, որ, այնուամենայնիվ, ակնհայտ էր, որ ադրբեջանցին նա չէր, ով փորձում էր ներկայանալ։
«Չեմ կարծում, որ Հայաստանի վարչապետի թիկնազորն այնքան թույլ էր, որ «բլոգերը» ինքնուրույն եկել ու ազատ ներս է մտել: Կարծում եմ, որ այդ մասին նախօրոք իրազեկվել է: Հանրության շատ ներկայացուցիչներ, որոնք Հայաստանում բազմաթիվ խնդիրներ ունեն, որտեղ միջավայրն ավելի անվտանգ է Նիկոլ Փաշինյանի համար, քանի որ ինքն էլ բազմիցս հայտարարել է, որ լեգիտիմ իշխանություն է, նրան մեծ թվով հարցեր ունեն ուղղելու, եւ այդ հարցերը մեծ դժվարությամբ են հասնում վարչապետին, եւ քաղաքացիները հաճախ դժվարանում են նրա առաջ բարձրացնել իրենց հուզող առօրյա խնդիրները»,- շեշտեց վերլուծաբանը՝ հավելելով, որ ադրբեջանցի «բլոգերի» այդպիսի հաջողությունը նույնպես թելադրված է նույն պոպուլիզմի օգնությանը դիմելու վարչապետի ցանկությամբ:
Մադաթյանի կարծիքով՝ հատկանշական է, որ ադրբեջանցու մեղադրանքներին Փաշինյանը ստիպված էր պատասխանել՝ թվարկելով հաջողությունները, որոնց հասել են Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քաոչարյանը եւ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության երկրորդ նախագահ Արկադի Ղուկասյանը, որոնք իրենց անմիջական ավանդն են ունեցել անկախ ԼՂՀ-ի ձեւավորման գործում:

YEREVAN. – The visit of Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan to Italy did not stand out with the meetings with senior officials, and therefore it would be quite difficult to say that this visit was quite effective and was not limited to ordinary walks. Analyst Mihrdat Madatyan said this at a press conference today.
According to him, that meeting was another manifestation of populism.
"This man [Nikol Pashinyan] has been told so often that he is a 'savior' that Pashinyan himself has begun to identify himself with Christ," Madatyan said. “As a result, in his speech, he actually identified himself with Christ. Here, of course, we are talking about the contradiction between the campaign of the benefactor and the ‘spreading [criminals] on the asphalt and putting [them] against the wall.’’
Referring to the incident of the Azerbaijani "blogger" at the Armenian church in Milan, the analyst noted that it was obvious that this Azerbaijani was not the person who he was trying to present himself as.
"I don't think the security staff of the Armenian Prime Minister was so weak that the 'blogger' came on his own and went in freely," the analyst emphasized. "I think this was informed in advance." He added that such “success” of this Azerbaijani "blogger" is also dictated by the Prime Minister's desire to seek the help of the same populism.
According to Madatyan, it is noteworthy that Pashinyan had to respond to the Azerbaijani’s accusations by listing the successes achieved by former Armenian President Robert Kaocharyan and second President of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) Arkadi Ghukasyan, who made their direct contribution to the formation of the independent NKR.