Իմ կարծիքով՝ Հայաստանի համար «Կուսակցությունների մասին» օրենքը Սահմանադրությունից կարեւոր է: Այս մասին նոյեմբերի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց «Transparency International» հակակոռուպցիոն կենտրոնի փորձագետ Խաչիկ Հարությունյանը:
Նրա կարծիքով՝ երկրի համար, որը բռնել է պառլամենտարիզմի ճանապարհը, որոշակի առումով «Կուսակցությունների մասին» օրենքը մեծ կարեւորություն ունի, քան հիմնական օրենքը՝ Սահմանադրությունը: «Առաջին խնդիրն այն է, որ կուսակցությունները ինստիտուցիոնալացված չեն, եւ այդ կապակցությամբ մեզ մոտ 4 պահանջ կա. առաջինը կուսկացությունների ֆինանսական հնարավորությունների հավասարեցումն է: Այսինքն, մենք պետք է հավասարեցնենք կուսակցությունների միջեւ մեկնարկային հնարավորությունները: Երկրորդը թափանցիկության մեխանիզմների, հաշվետվության եւ կուսակցությունների հսկողության ամրապնդում է: Այդ երկուսից բխում է երրորդը՝ կուսակցությունների հանդեպ հասարակության վստահության մեծացումն ու հասարակայնության հետ կապերի ամրապնդումը, ինչը մեր ընդհանուր խնդիրն է: Եվ չորրորդը՝ ամենակարեւորը, որը կարեւոր է նաեւ ազգային անվտանգության ապահովման տեսանկյունից, քաղաքական տարածք դրսից անօրինական միջոցների ազդեցության անթույլատրելիությունն է: «Դա կարող է լինել ինչպես օլիգարխի կողմից ֆինանսական միջոցների ներդրում քաղաքականության մեջ, այնպես էլ երրորդ երկրների կողմից այս կամ այն կուսակցության աջակցման փորձ»,- նշեց Հարությունյանը: Ընդ որում, փորձագետը նշեց, որ եթե կուսակցություններում չկա ներքին ժողովրդավարություն, ապա նման կուսակցությունները հեշտությամբ կարող են վերածվել «մեկ մարդու կուսակցության», եւ այդ պատճառով անհրաժեշտ է դրան հատուկ ուշադրություն դարձնել:
Նշենք, որ «Կուսակցությունների մասին» օրենքի ամենակարեւոր հատվածներից մեկն է քաղաքական կուսակցությունների ֆինանսավորման թափանցիկության, հրապարակայնության եւ հաշվետվողականության մեծացումը, դրանց վրա հասարակական վերահսկողության մեխանիզմների կատարելագործումը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցումը, ինչպես նաեւ քաղաքական գործունեության եւ բիզնեսի տարանջատումը: Հաջորդ փոփոխությունը վերաբերում է մարզերում կուսակցությունների ներկայացուցչությունների պահանջին: Աշխատանքային խումբն առաջարկում է ամբողջությամբ վերացնել տարածքային գրասենյակների ստեղծման պահանջը, բայց դրա հետ մեկտեղ առաջարկում է խորհրդարանական կուսակցություններին ԱԺ-ում գործունեության ընթացքում գրասենյակներ տրամադրել յուրաքանչյուր մարզում: Մեկ այլ փոփոխություն վերաբերում է կուսակցությունների գործունեության դադարեցման գործընթացին: Ըստ Սահմանադրության՝ կուսակցության գործունեությունը կարող է դադարեցվել միայն Սահմանադրական դատարանի որոշմամբ եւ 2 դեպքում՝ օրենքի կոպիտ խախտման եւ 2 ընտրության անընդմեջ մասնակցելուց հրաժարվելու:

На мой взгляд, закон о партиях важнее, чем даже сама Конституция. Об этом на совместной встрече с журналистами заявил 22 ноября эксперт антикоррупционного Центра «Transparency International» Хачик Арутюнян.
По его мнению, для страны, которая встала на путь парламентаризма, закон «О партиях», в некотором смысле, представляет большую важность и значимость, чем ее основной закон - Конституция. «Первая проблема заключается в том, что партии, в большинстве своем, не институционализированы и в этой связи у нас возникло четыре требования: первое – это выравнивание финансовых возможностей партий. То есть мы должны выровнять стартовые возможности между всеми партиями, насколько это возможно. Второе – это укрепление механизмов прозрачности, подотчетности и контроля партий. Из этих двух вытекает третье – повышение общественного доверия к партиям и укрепление их связей с общественностью, что является нашей общей задачей… И четвертое самое главное, что должно быть важно и с точки зрения обеспечения национальной безопасности, это недопущение вливания в политическое пространство незаконных средств извне. Это может быть, как попытка инъекции финансовых средств со стороны олигарха в политику, так и попытка поддержки той или иной партии со стороны третьих стран», - пояснил Арутюнян. При этом, эксперт отметил, что если в партиях нет внутренней демократии, то такие партии с легкостью могут превратиться «в партию одного человека», и поэтому на это необходимо обратить особое внимание.
Отметим, что одним из важнейших блоков реформы закона «О партиях» является повышение прозрачности, публичности и отчетности финансирования политических партий, совершенствование механизмов общественного контроля над ними, снижение коррупционных рисков, а также разделение партийной деятельности и бизнеса. Следующее изменение касается требования представительства партии в регионах. Рабочая группа предлагает убрать полностью требование о создании региональных офисов, но вместе с тем предлагает правительству предоставлять парламентским партиям офисы в каждом регионе на период деятельности Национального Собрания. Другое изменение касается процесса прекращения деятельности партий. Согласно Конституции, деятельность партии может быть прекращена только решением Конституционного суда и в двух случаях: грубое нарушение закона и отказ от участия в двух выборах подряд.