Ռուսական կողմի կասկածները «Սպայկա» ընկերության պանրի հետ կապված՝ չեն հաստատվել։ Այս մասին խորհրդարանի Տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման մշտական հանձնաժողովի նիստի ընթացքում, նոյեմբերի 25-ին ասաց Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ Դավիթ Անանյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանի հարցին։
Անանյանն ասաց, որ Ռուսաստանի ֆիտոսանիտարական եւ մաքսային մարմինները կասկածներ են ունեցել պանրի ծագման հետ կապված։
«Նախկինում ընկերությունն աշխատում էր լատվիական ծագման պանրի հետ, որը որոշակի տեխնոլոգիական վերամշակումից հետո արտահանվում էր Ռուսաստանի Դաշնություն։ Եվ նախկինում լաբորատոր հետազոտությունները ցույց են տվել ոչ հայկական ծագման խտանյութեր։ Ուստի, ռուսաստանցի գործընկերների մոտ այդպիսի նախնական կարծիք է եղել»,- ասել է ՊԵԿ ղեկավարը՝ ավելացնելով, որ «Սպայկայի» պանրի արտադրության ողջ շղթան հետազոտվել է, ինչից հետո ռուսաստանցի մասնագետներրը նույնպես հրավիրվել են Հայաստան՝ տեխնոլոգիային ծանոթանալու համար։
Նրա խոսքով՝ ռուս գործընկերները անգամ հրավիրվել են արտադրություն, որտեղ շրջել են միասին։
«Մենք հավաստիացրինք մեր գործընկերներին, որ ոչ մի խնդիր չկա։ Հիմա չկա ոչ մի խոչընդոտ, եւ բեռները գնում են»,- տեղեկացրել է Անանյանը։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 7-ին ռուսական «Վերին Լարս» անցակետից հետ էին ուղարկել կապույտ բորբոսով պանրի խմբաքանակը։ Ռուսաստանցի մաքսավորները կասկածել են, որ Հայաստանով փորձում են անցկացնել պատժամիջոցների տակ գտնվող եվրոպական արտադրանք։

Подозрения российской стороны в отношении сыра компании «Спайка» не подтвердились. Об этом на заседании постоянной парламентской Комиссии по региональной и евразийской интеграции заявил 25 ноября председатель Комитета госдоходов Армении Давид Ананян, отвечая на вопрос главы комиссии, депутата от партии «Процветающая Армения» Микаела Мелкумяна.
Ананян пояснил, что у фитосанитарных и таможенных органов России появились сомнения относительно происхождения сыра.
«В прошлом компания работала с сыром латвийского происхождения, который после определенной технологической переработки экспортировался в Российскую Федерацию. И в прошлом лабораторные исследования показывали концентраты неармянского происхождения. Поэтому у российских коллег было такое предварительное мнение», - сказал руководитель, добавив, что вся цепочка производства сыра «Спайка» была исследована, после чего российские специалисты также были приглашены в Армению для ознакомления с технологией.
По его словам, их российские коллеги даже были приглашены на производство, где они вместе его обошли.
«Мы заверили наших коллег в том, что никакой проблемы нет. Сейчас нет никаких препятствий, и грузы идут», - сообщил Ананян.
Напомним, что 7 ноября с российского КПП «Верхний Ларс» отправили обратно в Армению партию сыра с голубой плесенью. Российские таможенники заподозрили, что через Армению пытаются провезти европейскую продукцию, находящуюся под санкциями.