ՀՀ կառավարությունը ձգտում է բարձրացնել երկրում գյուղատնտեսական արտադրանքի որակը։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Մենք աջակցում ենք ճիշտ սնվելու կարեւորության թեզիսը, քանի որ դա կապված է մարդու առողջության, կրթական գործընթացի արդյունավետության եւ աշխատանքի արտադրողականության հետ։ Այդ իմաստով իշխանությունների քաղաքականությունը կապված է գյուղատնտեսական շուկան որակյալ արտադրանքով ապահովելու եւ չափանիշները վերանայելու ձգտման, տնտեսվարող սուբյեկտների համար համապատասխան որակի արտադրանք տալու պայմաններ ստեղծելու հետ»,- նշեց նա։
Նրա խոսքերով, այս բոլոր օղակները կապված են առանձին հաստատությունների գործառույթների հետ, սակայն ընդհանուր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն նրան, որպեսզի ապահովվի այնպիսի միջավայր, որտեղ արտադրողը կկարողանա առաջարկել այնպիսի որակի սնունդ, որը օգտագործելով՝ Հայաստանի քաղաքացին կկարողանա նվազեցնել առողջության հետ կապված խնդիրների ծագումը եւ բարձրացնել կյանքի մակարդակը։
Նշենք, որ նոյեմբերի 27-ին ՄԱԿ Պարենի համաշխարհային ծրագիրը Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հետ համատեղ կազմակերպել է միջազգային համաժողով՝ նվիրված սննդի արտադրության մեջ ներդրումների հնարավորություններին եւ ձեռներեցության զարգացմանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Հայաստանում ՄԱԿ ՊՀԾ ներկայացուցիչ Ելենա Միլոշեւիչը, Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը։

The Armenian government aspires to improve the quality of agricultural products in the country. This is what Minister of Economy of Armenia Tigran Khachatryan told Armenian News-NEWS.am.
“We support the statement that eating right is important because it is linked to human health, the effectiveness of the educational process and productivity of workers. In this sense, the government’s policy is linked to the aspiration to ensure quality agricultural products and review the standards and create conditions to provide quality products to economic entities,” he stated.
According to him, all of these circuits are linked to the functions of certain institutions, but the common efforts need to be aimed at making sure there is an environment for producers to be able to offer quality food that citizens of Armenia can eat and reduce the risk of having health problems and raise the living standard.
Today, the United Nations Food Programme, in partnership with the Embassy of Italy in Armenia, held an international conference devoted to the opportunities for investments in the food industry and the development of entrepreneurship. The conference was organized as part of the Italian Cuisine Week and gathered Armenia’s economy minister, the UNFAO representative in Armenia, Italy’s Ambassador to Armenia and the head of the EU Delegation to Armenia.