ՀՀ կառավարությունը ձգտում է բարձրացնել երկրում գյուղատնտեսական արտադրանքի որակը։ Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը։
«Մենք աջակցում ենք ճիշտ սնվելու կարեւորության թեզիսը, քանի որ դա կապված է մարդու առողջության, կրթական գործընթացի արդյունավետության եւ աշխատանքի արտադրողականության հետ։ Այդ իմաստով իշխանությունների քաղաքականությունը կապված է գյուղատնտեսական շուկան որակյալ արտադրանքով ապահովելու եւ չափանիշները վերանայելու ձգտման, տնտեսվարող սուբյեկտների համար համապատասխան որակի արտադրանք տալու պայմաններ ստեղծելու հետ»,- նշեց նա։
Նրա խոսքերով, այս բոլոր օղակները կապված են առանձին հաստատությունների գործառույթների հետ, սակայն ընդհանուր ջանքերը պետք է ուղղված լինեն նրան, որպեսզի ապահովվի այնպիսի միջավայր, որտեղ արտադրողը կկարողանա առաջարկել այնպիսի որակի սնունդ, որը օգտագործելով՝ Հայաստանի քաղաքացին կկարողանա նվազեցնել առողջության հետ կապված խնդիրների ծագումը եւ բարձրացնել կյանքի մակարդակը։
Նշենք, որ նոյեմբերի 27-ին ՄԱԿ Պարենի համաշխարհային ծրագիրը Հայաստանում Իտալիայի դեսպանության հետ համատեղ կազմակերպել է միջազգային համաժողով՝ նվիրված սննդի արտադրության մեջ ներդրումների հնարավորություններին եւ ձեռներեցության զարգացմանը։
Միջոցառմանը մասնակցել են Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Հայաստանում ՄԱԿ ՊՀԾ ներկայացուցիչ Ելենա Միլոշեւիչը, Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոն, Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը։

Правительство Армении стремится к повышению качества сельхозпродукции. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении -NEWS.am 27 ноября заявил министр экономики Армении Тигран Хачатрян.
«Мы поддерживаем тезис о важности правильного питания, так как это связано со здоровьем человека, с эффективностью образовательного процесса и производительностью труда. В этом смысле политика властей  связана со стремлением обеспечить рынок сельского хозяйства качественной продукцией и со стремлением пересмотреть критерии, созданием возможностей для хозяйствующих субъектов производить продукцию соответствующего качества»,- отметил он.
По его словам, все эти звенья связаны с функциями отдельных ведомств, но общие усилия должны быть устремлены на то, чтобы обеспечить такую среду, в которой  производитель сможет предложить еду такого качества, потребляя которую, гражданин Армении сможет снизить риски возникновения проблем со здоровьем и повысить уровень жизни.
Отметим, что 27 ноября Всемирная продовольственная программа ООН (ВПП) в сотрудничестве с посольством Италии в Армении организовала международную конференцию, посвященную возможностям инвестиций в производство продовольствия и развитие предпринимательства.
В мероприятии приняли участие министр экономики Армении Тигран Хачатрян, представитель Всемирной продовольственной программы ООН в Армении Елена Милошевич, чрезвычайный и полномочный посол Италии в Армении Винченцо Дель Монако, руководитель делегации Европейского союза в Армении ЕС Андреа Викторин.