Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը մեկնել է Բիշքեկ, որտեղ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) երկրների ղեկավարների հետ համատեղ կքննարկի միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգությունը, տեղեկացնում է ՌԻԱ «Նովոստի»-ն։
Օդանավակայանում Պուտինին դիմավորել է Ղրղզստանի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը։
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ օրակարգում տաջիկա-աֆղանական սահմանի ամրապնդման, ՄԱԿ-ի հետ գլոբալ հակաահաբեկչական ռազմավարության իրականացման ոլորտում փոխգործակցության եւ ՀԱՊԿ երկրների արտաքին քաղաքական գործունեության համակարգման հարցերն են։ Մասնակիցները կքննարկեն նաեւ կազմակերպության ռազմական պոտենցիալի զարգացման եւ մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին դիմակայելու մեխանիզմների կատարելագործման հարցերը, այդ թվում տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում, Հաղթանակի 75-ամյակի տոնակատարությունը։
ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանը տեղի կունենա Ղրղզստանի նախագահ  Սոորոնբայ Ժեենբեկովի նախագահությամբ։ Կմասնակցեն Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն, Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւը, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ Տաջիկստանի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը։
Մի շարք հարցեր, մասնավորապես՝ միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները, ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում տիրող իրավիճակը, խորհրդի անդամները կքննարկեն նեղ կազմով։ ՀԱԽ լիագումար նիստը տեղի կունենա արտաքին գործերի, պաշտպանության նախարարների եւ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների մասնակցությամբ։
2019-2020 թվականներին Ռուսաստանը կնախագահի ՀԱՊԿ-ում։ Ակնկալվում է, որ Պուտինը կհայտարարի ՌԴ առաջնահերթությունները հաջորդ միջնստաշրջանայն փուլի համար։ Օրակարգում ներառված է 17 հարց։

Президент России Владимир Путин прилетел в Бишкек, где совместно с лидерами стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) обсудит международную и региональную безопасность, передает РИА Новости
В аэропорту Путина встречал президент Киргизии Сооронбай Жээнбеков.
Ранее сообщалось, что в повестке дня будут вопросы укрепления таджикско-афганской границы, взаимодействие с ООН по реализации глобальной контртеррористической стратегии и координация внешнеполитической деятельности стран ОДКБ. Также лидеры обсудят развитие военного потенциала организации и совершенствование механизмов противодействия вызовам и угрозам, в том числе в сфере информационной безопасности, и празднование 75-летия Победы.
Сессия Совета коллективной безопасности (СКБ) ОДКБ состоится под председательством президента Киргизии Сооронбая Жээнбекова. В ней также примут участие премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Белоруссии Александр Лукашенко, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев, президент РФ Владимир Путин и президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
Ряд вопросов, в частности, обсуждение проблем международной и региональной безопасности, ситуацию в зоне ответственности ОДКБ члены совета обсудят в узком составе. Пленарное заседание СКБ пройдет с участием министров иностранных дел, министров обороны и секретарей советов безопасности.
В период 2019-2020 годов Россия будет председательствовать в ОДКБ. Ожидается, что Путин объявит приоритеты РФ в следующем межсессионном периоде. Всего в повестку дня включено 17 вопросов.