Renault խումբը Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապին է հանձնել բացառիկ քրոսովեր՝ Dacia Duster։ Ամենագնացը կառուցվել է Dacia-ի ռումինական մասնաճյուղի  անհատական պատվերով՝ Romturingia ատելիեի հետ համագործակցությամբ։ Dacia-ի հիմքի վրա ստեղծված «Պապամոբիլը» արտաքնապես տարբերվում է սովորական «Դասթերներից» ապակե վերնակառույցով եւ փոքրացված քլիրենսով, տեղեկացնում է Motor-ը։
Հովվապետի ամենագնացը փղոսկրի գույնի է եւ ունի մարմնագույն սրահ։ Հատուկ Հռոմի պապի համար Duster-ում հետին նստելատեղը կաշվից է, բայց ավելի մեծ հարմարավետությամբ, իսկ տանիքին մեծ լյուկ կա արարողակարգային միջոցառումների համար։
Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովվապետի նոր մեքենան հանձնել է Ռումինիայում Renault խմբի ղեկավար եւ Dacia-ի գլխավոր տնօրեն Քրիսթոֆ Դրիդին, ինչպես նաեւ կոնցեռնի իտալական մասնաճյուղի թոփ մենեջեր Քսավիե Մարտինեն։
Dacia ընկերությունը չի նշում «Պապամոբիլի» տեխնիկական բնութագրերի մասին. արտադրողը սահմանափակվել է հայտարարությամբ, որ ամենագնացի ճանապարհային լուսաշերտը փոքրացվել է 30 միլիմետրեով սրահում հարմարավետության համար։ Դատելով արտաքին տեսքից՝ որպես հիմք վերցվել է եվրոպական «Դասթերի» բենզինային թոփ տարբերակը՝ 150 ձիաուժ շարժիչով, 1,3 լիտր ծավալով։
Հռոմի պապը հայտնի է իր համեստությամբ եւ ճգնավորի մոտեցմամբ տրանսպորտին։ Ի տարբերություն իր նախորդների, որոնք օգտագործում էին Mercedes-Benz եւ Range Rover, ինչպես նաեւ հատուկ լիմուզիններ, Ֆրանցիսկոս պապը խնայողական մեքենաներով է երթեւեկում։ Առօրյա կյանքում հովվապետն օգտագործում է Ford Focus, հանդիսավոր դեպքերում նախընտրում է Jeep Wrangler, Nissan NP300 կամ Fiat 500L։
2017 թվականին Volkswagen կոնցեռնը Հռոմի պապին նվիրեց Lamborghini Huracan սպորքար։ Հովվապետն ընդունեց շքեղ նվերը, օծեց այն, դրեց իր ինքնագիրն ու եկեղեցուն հանձնարարեց կուպեն աճուրդի հանել։ Huracan-ից ստացված 715 հազար եվրոն ուղարկվեց բարեգործության նպատակների։

Группа Renault передала Папе Римскому Франциску эксклюзивный кроссовер Dacia Duster. Вседорожник спроектировало по индивидуальному заказу румынское спецподразделение Dacia в сотрудничестве с кузовным ателье Romturingia. «Папамобиль» на базе Dacia внешне отличается от обычных «Дастеров» стеклянной надстройкой и уменьшенным клиренсом, передает Motor
Вседорожник для понтифика покрашен в фирменный цвет слоновой кости и укомплектован бежевым салоном. Специально для Папы Римского в Duster установили кожаное заднее кресло повышенной комфортности, дополнительные поручни, а в крыше прорезали большой люк для церемониальных мероприятий.
Новый автомобиль главе римской католической церкви вручили руководитель группы Renault в Румынии и генеральный директор Dacia Кристоф Дриди, а также топ-менеджер итальянского филиала концерна Ксавье Мартине.
Компания Dacia не уточняет технических характеристик «Папамобиля»: производитель ограничился заявлением, что дорожный просвет вседорожника был уменьшен на 30 миллиметров для удобства посадки в салон. Судя по внешнему виду, за основу взяли бензиновую топ-версию европейского «Дастера» с полным приводом и 150-сильным двигателем объемом 1,3 литра.
Нынешний Папа Римский известен своей скромностью и аскетичному подходу к транспорту. В отличие от предшественников, передвигавшихся на доработанных внедорожниках Mercedes-Benz и Range Rover, а также специальных лимузинах, Папа Франциск ездит на бюджетных автомобилях. В повседневной жизни понтифик использует Ford Focus, для торжественных выездов предпочитает Jeep Wrangler, Nissan NP300 или Fiat 500L.
В 2017 году концерн Volkswagen подарил Папе Римскому спорткар Lamborghini Huracan. Понтифик принял роскошный автомобиль, освятил его, поставил автограф и поручил церкви выставить купе на аукцион. Вырученные за Huracan 715 тысяч евро были направлены на благотворительность.