Կոպենհագենի դատարանը երեք տղամարդու մեղավոր է ճանաչել «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման համար Սիրիայում եւ Իրաքում մարտական գործողությունների ժամանակ դրոններ գնելու մեջ, հաղորդում է Associated Press-ը:
Դատարանի որոշման համաձայն՝ 2013-2017 թվականներին 3 տղամարդ, որոնցից երկուսը Դանիայի քաղաքացիներ են, ռադիոկառավարվող ինքնաթիռներ, անօդաչու թռչող սարքեր եւ այլ սարքեր են գնել, ինչպես նաեւ այլ սպառազինություն:
Ընդ որում, նրանց նկատմամբ ահաբեկչության մեղադրանքը հանվել է, եւ նրանց մինչեւ 6 տարվա ազատազրկում է սպառնում:

A Copenhagen court has found three men guilty of helping a terror organization by buying drones and components on behalf of the Islamic State group. The items were meant to be used in combat actions in Syria and Iraq, reports Associated Press.
The Copenhagen City Court said Thursday that the men, two of whom are Danish citizens, bought hobby planes, drones and thermal cameras as well as components, tools and accessories in Denmark between 2013 and 2017. The items were shipped to IS.
All were cleared of terror charges and face prison terms of up to six years. Sentencing is expected next month.