Այս տարի «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի ամենամյա հեռուստամարաթոնն անցկացվել է «Ես իմ անուշ Հայաստանի» խորագրի ներքո։ Հանգանակվել է 9.856.100 դոլար։ 2018-ին հանգանակվել էր 11 մլն 109 հազար 633 դոլար։
22-րդ հեռուստամարաթոնի ընթացքում հավաքված գումարները փոխանցվելու են խմելու ջրի մատակարարման եւ արեւային էներգիայի կիրառման ծրագրերի իրականացմանը։ Ծրագրերը կյանքի կկոչվեն Արցախում, ինչպես նաեւ Հայաստանի 3 մարզերում՝ Տավուշ, Լոռի եւ Շիրակ։
Հիշեցնենք, որ հեռուստամարաթոնի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը մարտահրավեր էր նետել Սերժ Թանկյանին, Քիմ Քարդաշյանին եւ Reddit սոցիալական ցանցի համահիմնադիր Ալեքսիս Օհանյանին:
«Եթե 5 միլիոն հայ տարվա ընթացքում նվիրի հիմնադրամին 200 դոլար կամ ամիսը 20 դոլար կամ 20-ից մի քիչ շատ, տարվա կտրվածքով կունենանք 1 մլրդ 250 միլիոն դոլար։ Հիմնադրամի ամեն կոպեկի ծախսման արդյունավետությունը լինելու է կրկնակի, եռակի հսկողության տակ, մենք բացառելու ենք որեւէ չարաշահում։ Ես այսօր մտել եմ հիմնադրամի էջ եւ կարգավորումն այնպես եմ դրել, որ ամեն ամիս 10 հազար դրամ նվիրաբերվի հիմնադրամին։ Ես մարտահրավեր եմ նետում 3 հայի՝ Սերժ Թանկյանին, Քիմ Քարդաշյանինեւ Ալեքսիս Օհանյանին։ Շատ կարեւոր է, որ այս պրոցեսը անեք հրապարակային եւ մարտահրավեր նետեք եւս երեք հայի»,-ասել էր վարչապետը:
Նա նաեւ հավելել էր, որ ստեղծման օրից «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի միջոցներով 635 կիլոմետր ճանապարհ է կառուցվել, 970 ընտանիքների համար բնակարաններ են կառուցվել, ինչպես նաեւ 585 կմ՝ ջրագիծ, 364 կառուցված, վերանորոգված, կամ վերակառուցված դպրոց, 75 կառուցված կամ նորոգված բուժհաստատություն, 59 մշակութային եւ սպորտային կենտրոն, 29 համայնքային կենտրոն, 115 ջերմոց, 173 կրթական, գիտական եւ մշակութային ծրագիր է իրականացվել։

В ходе телемарафона Всеармянского фонда «Айастан» этого года собрано 9 856 100 долларов. Отметим, что в прошлом году размер пожертвований составил 11 109 633 долларов.
Средства, собранные в ходе 22-го телемарафона, будут направлены на реализацию программ обеспечения питьевой водой и применения солнечной энергии. Они будут осуществлены в Арцахе, а также в трех областях Армении - Тавуше, Лори и Шираке.
Напомним, что во время телемарафона премьер-министр Армении Никол Пашинян бросил вызов всемирно известным армянам - Сержу Танкяну, Ким Кардашьян и Алексису Оганяну. «Если пять миллионов армян за год пожертвуют фонду 200 долларов или 20 долларов в месяц или чуть больше, в годовом разрезе мы будем иметь 1 млрд. 250 млн. долларов. Эффективность каждой потраченной копейки фонда будет под двойным, тройным контролем. Мы исключим любые злоупотребления. И сегодня я зашел на страницу фонда и урегулировал таким образом, чтобы каждый месяц фонду жертвовалось 10 000 драмов. Я бросаю вызов трем армянам – Сержу Танкяну, Ким Кардашьян и Алексису Оганяну. Очень важно, чтобы вы сделали этот процесс публичным и бросили вызов еще трем армянам», - отметил он.
Премьер-министр также подчеркнул, что с самого дня создания на средства всеармянского фонда «Айастан» были построены 635 км дорог, квартиры для 970 семей, а также 585 км водопровода. Были построены, отремонтированы или реконструированы 364 школы, 75 медицинских учреждений, 59 культурных и спортивных центров, 29 общинных центров, 115 теплиц, реализовано 173 образовательных, научных и культурных программ.