Հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն միավորումներում Բելառուսի եւ երկրի ներկայացուցիչների նախագահության հեռանկարները դարձել են Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի եւ հանրապետության Խորհրդի նախագահ Միխայիլ Մյասնիկովիչի այսօրվա հանդիպման գլխավոր թեման, տեղեկացնում է ԲԵԼՏԱ-ն։
2020 թվականի փետրվարին նախագահությունը Եվրասիական տնտեսական միությունում կանցնի Բելառուսին։ Միաժամանակ, երկիրը կստանա չորս տարով իր ներկայացուցչին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի Կոլեգիայի նախագահ նշանակելու իրավունք։ Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասը նույնպես նշանակվել է  ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար 2020 թվականի հունվարի 1-ից։ Բացի այդ, հանրապետությունը եկող տարի կնախագահի միութենական պետության Բարձրագույն պետական խորհրդում եւ կհամանախագահի ԱՊՀ-ում։
«Խոսքն այն մասին է, որ առաջիկա տարիները մեզ համար բավական պատվավոր են եւ միաժամանակ պատասխանատու։ Մենք փաստորեն կգլխավորենք ողջ Խորհրդային Միությունը,- ասել է նախագահը։- Ընդ որում, դուք տեսնում եք, թե ինչ ինտեգրացիոն գործընթացներ են տեղի ունենում։ Ուստի, փաստորեն պետք է սայլը քաշենք բոլորի համար»։
Պետության ղեկավարը նշել է, որ Միխայիլ Մյասնիկովիչի թեկնածության առաջադրումը ԵՏՀ Կոլեգիայի նախագահի պաշտոնում մանրակրկիտ ուսումնասիրվել է եւ պատրաստվել։ «Իհարկե, մենք մտածում էինք, թե ում երաշխավորենք։ Իհարկե, ցանկացողներ էլ կային,- նշել է նա։- Բայց ես կարծում եմ, որ դա դուք ի զորու եք անել, միայն դուք։ Որովհետեւ բոլոր թեկնածությունները, որոնք ես պետք է դիտարկեի, նրանք ավելի թույլ էին, պակաս դիվանագիտական։ Դուք այդ բոլոր հատկանիշներն ունեք»։
Ալեքսանդր Լուկաշենկոն նաեւ ասել է, որ իր վերջնական որոշումը հնչեցնելուց առաջ դրա մասին տեղեկացրել է ԵՏՄ երկրների ղեկավարներին։ «Ես պետք է հաստատ խորհրդակցեի եւ պատրաստեի գործընկերներիս,- պարզաբանել է նա։- Դուք հասկանում եք, չէ՞, որ մեր թեկնածուն պետք է չորս տարի կատարի այդ պարտականությունները։ Թեկնածությունն առաջադրում է նախագահը մեր տնտեսական խորհրդի համար, որտեղ  նստելու են պետությունների ղեկավարները։ Եվ կցանկանայի, որպեսզի նրանք անվերապահորեն ընկալեին այս թեկնածությունը։ Մերժողականություն չկա։ Ես երեկ էլ խոսեցի մի շարք ղեկավարների հետ։ Շատերը ձեզ ճանաչում են։ Ոչ թե շատերը, այլ բոլորը ձեզ գիտեն։ Տոկաեւն ամենից շատ է ճանաչում. դուք աշխատել եք նույն պաշտոններում։ Մենք նրա հետ երեկ խոսեցինք։ Բոլորը դրական են ընդունում։ Ես կարծում եմ՝ որ կողմից էլ որ մոտենանք, նաեւ անձնական առումով, սա վատ չի լինի ձեզ համար՝ աշխատել այնտեղ եւ օգուտ բերել ոչ միայն Բելառուսին, այլ նաեւ ողջ տնտեսական միությանը։

Перспективы председательства Беларуси и представителей страны в интеграционных объединениях на постсоветском пространстве стали главной темой сегодняшней встречи Президента Беларуси Александра Лукашенко с председателем Совета Республики Михаилом Мясниковичем, передает БЕЛТА
В феврале 2020 года председательство в Евразийском экономическом союзе перейдет к Беларуси. Одновременно страна получит право назначить на четыре года своего председателя Коллегии Евразийской экономической комиссии. Представитель Беларуси, Станислав Зась, также назначен генсекретарем ОДКБ с 1 января 2020 года. Кроме того, республика в будущем году будет председательствовать в Высшем госсовете Союзного государства и сопредседательствовать в СНГ.
«Речь идет о том, что предстоящие годы для нас весьма почетны и в то же время ответственны. Мы фактически возглавим весь Советский Союз, - сказал Президент. - При этом вы видите, какие интеграционные процессы идут. Поэтому фактически придется тащить воз за всех».
Глава государства отметил, что предложение о кандидатуре Михаила Мясниковича на должность председателя Коллегии ЕЭК было тщательно проанализировано и подготовлено. «Конечно, мы думали над тем, кого же рекомендовать. Правда, и желающие были, - отметил он. - Но я считаю, что это вам под силу, только вам. Потому что все кандидатуры, которые мне пришлось рассматривать, они слабее, менее опытны, менее дипломатичны. У вас все эти качества есть».
Александр Лукашенко также рассказал, что перед тем как окончательно озвучить свое решение, проинформировал о нем руководителей стран ЕАЭС. «Мне нужно было наверняка, серьезно проконсультироваться и подготовить своих коллег, - пояснил он. - Вы же понимаете, что наш кандидат должен четыре года исполнять эти обязанности. Кандидатуру предлагает президент на наш экономический совет, где будут сидеть главы государств. И хотелось бы, чтобы они безоговорочно восприняли эту кандидатуру. Отторжения нет. Я и вчера разговаривал с рядом руководителей. Многие вас знают. Не многие, а все знают. Токаев  больше знает: вы работали в одинаковых должностях. Мы с ним вчера поговорили. Все воспринимают положительно. Я считаю, с какой стороны ни подойди, и в личном отношении, это неплохо будет для вас - поработать там и принести пользу не только Беларуси, но и всему нашему экономическому сообществу».