Մենք բացասական դիրքորորշում ունենք այսօր գործող սահմանված կարգի խախտմամբ զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքաացիների վերաբերյալ օրենքի ժամկետը երկարացնելու մասով, և սա ընդունեք որպես հիմք։ Այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 29-ին, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարի տեղակալ Գաբրիել Բալայանը՝ խոսելով ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատագամավոր Հայկ Սարգսյանի օրենսդրական նախաձեռնությանը 10 միլիոն դրամի դիմաց բանակում մեկ ամիս ծառայելու մասին։
«Ես դիմել եմ «Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավարին, հարցրել եմ արդյոք խմբակցությունում քննարկվել է այդ նախագիծը, ինձ տեղեկացրել են, որ չի քննարկվել, կարծում եմ՝ երբ խմբակցությունում կքննարկվի․․․ չնայած պատգամավորը սահմանափակված չէ իր նախաձեռնությամբ նախագծով հանդես գալ։ Մի քանի օր է՝ գործողության մեջ է սահմանված կարգի խախտմամբ զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքաացիների վերաբերյալ օրենքը։ Մենք որպես գործադիր իշխանություն հայտարարում ենք, որ օրենքի գործողության ժամկետը չի երկարացվելու, այս տրամաբանության մեջ խնդրում եմ նայեք ՊՆ դիրքորոշումը»,- ասաց նա։
Հարցին՝ հնարավո՞ր է 1 ամսում արագացված զինվորական ծառայություն անցնել, Բալայանն արձագանքեց․  «Առնվազն 5 ամիս տևում է ուսումնական փուլը, որտեղ նրանք ստանում են այն գիտելիքներն ու հմտությունները, որոնք պետք են հետագայում մարտական հերթապահության կամ ամիսների ընթացքում կիրառելու համար։ Մենք չենք կարող դիտել այդ փուլի կրճատման հարցը»։
Նրա խոսքով՝ մինչ նախագծի հրապարակումը աշխատանքային քննարկում է եղել, որտեղ հնչեցվել է ՊՆ-ի դիրքորոշումը։
«Զինվորական ծառայության հիմքը Սահմանադրություն է, որտեղ գրված է, որ յուրաքանչյուր ՀՀ քաղաքացի պետք է մասնակցի սահմանների պաշտպանությանը, դա հայեցողական լիազորություն չէ, այլ պարտավորություն է»,-նշեց Բալայանը։
Հարցին՝ ինչպես պատգամավորն է նշում, որ այդ գումարներով լողավազաններ կարելի կլինի կառուցել զորամասում, արդյոք պետք են լողավազաններ զորամասերին, Բալայանն ասաց․ «Մենք բոլոր զորամասերում ունենք մարզասարքեր, ամեն ինչի կարիք էլ կարող է լինել զորամասում։ Մեր առաջնահերթությունները նշել ենք։ Չեմ բացառում, որ մենք մի օր ունենանք այնպիսի զինված ուժեր, որ զորամասերը սպորտի և գիտության ամենավերջին նվաճումներով հագեցած լինեն, օրինակ լողավազան, մարասարքեր, բայց այս փուլի համար մենք մեր առաջնահերթությունները նշել ենք»։
Հիշեցնենք՝ Հայկ Սարգսյանն առաջարկում է մինչև 27 տարեկան զինապարտ ՀՀ քաղաքացիներին հնարավորություն կտրվի ՀՀ պետական բյուջե վճարել 10.000.000 ՀՀ դրամ, ծառայել 1 ամիս հատուկ արագացված ընթացակարգով:

У нас отрицательная позиция по части продления срока закона о не прошедших воинскую службу гражданах с нарушением  установленного порядка, действующего сегодня. Об этом заявил в беседе с журналистами 29 ноября заместитель министра обороны Армении Габриел Балаян, комментируя законодательную инициативу депутата от правящего блока «Мой шаг» Айка Саркисяна о службе в армии в ускоренном порядке.
«Я обратился к руководителю фракции блока «Мой шаг» с вопросом, был ли обсужден данный законопроект во фракции? Мне сообщили, что он не был обсужден. Думаю, когда его там обсудят…, хотя депутат неограничен в плане представления проекта по собственной инициативе. Вот уже несколько дней, как закон о гражданах, не прошедших воинскую службу с нарушением установленного порядка, в действии. Мы, как исполнительная власть, заявляем, что срок действия закона не будет продлен, просим рассматривать позицию МО именно в этой логике», - заявил Балаян.
На вопрос, возможно ли за месяц пройти воинскую службу в ускоренном порядке, он ответил: «Учебный процесс длится как минимум 5 месяцев, в ходе которого солдаты получают знания и навыки, необходимые в дальнейшем для несения боевого дежурства или в течение последующих месяцев. Мы не можем рассматривать вопрос сокращения данного этапа. Основа воинской службы – Конституция, в которой прописано, что любой гражданин Армении должен участвовать в защите границ. Это не концептуальные полномочия, а обязательство».
На замечание о том, что депутат считает, что на вырученные деньги можно было бы в воинских частях построить, к примеру, бассейны, Балаян отметил: «Во всех воинских частях есть спортинвентарь, воинская часть может нуждаться во всем. Не исключаю, что в один прекрасный день у нас будут воинские части, оснащенные единицами самых последних достижений спорта и науки, к примеру, теми же бассейнами, но наши приоритеты на этом этапе мы уже отметили».
Напомним, что депутат от правящего блока «Мой шаг» Айк Саркисян выступил с законодательной инициативой, согласно которой предлагается внести дополнение в закон «О военной службе и статусе военнослужащего». По законопроекту, военнообязанным гражданам Армении в возрасте до 27 лет будет предоставлена возможность заплатить в государственный бюджет 10 000 000 драмов и отслужить всего один месяц в специально ускоренном порядке. Если в течение этого месяца солдат захочет продолжить службу в ВС, то он сможет получить деньги обратно и прослужить еще 23 месяца.