Նոյեմբերի 29-ին՝ ժամը 15:15-ի սահմանում, ՊԲ հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից, հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1997թ. ծնված Ռաֆայել Վաղարշակի Ազիզյանը: Այս մասին հայտնում են Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության նախարարությունից։
Վիրավորում ստացած զինծառայողն անմիջապես տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, նրա վիճակը գնահատվում է ծանր կայուն։ Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:

Today at around 3:15 p.m., contractual serviceman of the Defense Army of the Republic of Artsakh (Nagorno-Karabakh Republic) Rafayel Azizyan (born in 1997) received a wound from the adversary's gunshot in the maintenance station of one of the military units of the Defense Army stationed in the northeastern direction, reports the Ministry of Defense of the Republic of Artsakh.
The wounded serviceman was immediately transferred to the local military hospital and is currently in stable yet grave condition. Investigation is underway to find out the details of the incident.