Գործողությունների ծրագրի շրջանակում Եվրամիությունը Հայաստանին հատկացրել է 69 մլն եվրո էներգաարդյունավետության բարձրացման ծրագրերի համար։ Այս մասին «Վայք եւ Սպիտակ քաղաքների վերականգնվող էներգիայի եւ էներգիայի արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունները» նախագծի փակման ժամանակ նոյեմբերի 30-ին ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը՝ ավելացնելով, որ աջակցությունն այս ուղղությամբ կշարունակվի։
Նրա խոսքով՝ էներգետիկան այն ոլորտներից է, որը համագործակցության կարեւորագույն բաղադրիչներից է Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում։
Նա ավելացրել է, որ «Վայք եւ Սպիտակ քաղաքների վերականգնվող էներգիայի եւ էներգիայի արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունները» ծրագրի շրջանակում նորոգվել է 45 շենք՝ 1 մլն եվրո գումարով։
«Բացի այդ, տեղադրվել են 5 արեւային ֆոտովոլտային կայաններ (1՝ Սպիտակում 4՝ Վայքում) հանրային նշանակության շենքերի վրա։ Ծրագրի շահառուներ են դարձել 1160 մարդ Սպիտակում եւ 2640 մարդ Վայքում»,- նշել է Անդրեա Վիկտորինը։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է, որ վերականգնվող էներգիայի ոլորտի զարգացումը թույլ կտա Հայաստանին նվազեցնել կախվածությունը ներկրվող էներգակիրներից, ինչպես նաեւ աջակցել կլիմայի վրա բացասական ազդեցության նվազեցման ջանքերին։

As part of the action plan, the European Union (EU) has allocated €69 million to Armenia for energy efficiency enhancement projects. Head of the EU Delegation to Armenia, Ambassador Andrea Wiktorin, said this on November 30, at the conclusion of the Access to Renewable and Efficient Energy in Municipalities Vayk and Spitak (AREEM) Project, adding that the respective assistance will continue.
According to her, energy is one of the key areas of cooperation within the framework of the Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement.
She added that within the framework of the AREEM Project, 45 buildings were refurbished for €1 million.
Wiktorin noted that in addition, 5 solar photovoltaic stations (1 in Spitak, 4 in Vayk) were installed on public buildings, and 1,160 people in Spitak and 2,640 people in Vayk became beneficiaries of this project.
The head of the EU Delegation emphasized that the development of renewable energy will allow Armenia to reduce dependence on imported energy, as well as to help reduce the negative impact on the climate.