Գործողությունների ծրագրի շրջանակում Եվրամիությունը Հայաստանին հատկացրել է 69 մլն եվրո էներգաարդյունավետության բարձրացման ծրագրերի համար։ Այս մասին «Վայք եւ Սպիտակ քաղաքների վերականգնվող էներգիայի եւ էներգիայի արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունները» նախագծի փակման ժամանակ նոյեմբերի 30-ին ասաց Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար Անդրեա Վիկտորինը՝ ավելացնելով, որ աջակցությունն այս ուղղությամբ կշարունակվի։
Նրա խոսքով՝ էներգետիկան այն ոլորտներից է, որը համագործակցության կարեւորագույն բաղադրիչներից է Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի շրջանակում։
Նա ավելացրել է, որ «Վայք եւ Սպիտակ քաղաքների վերականգնվող էներգիայի եւ էներգիայի արդյունավետ օգտագործման հնարավորությունները» ծրագրի շրջանակում նորոգվել է 45 շենք՝ 1 մլն եվրո գումարով։
«Բացի այդ, տեղադրվել են 5 արեւային ֆոտովոլտային կայաններ (1՝ Սպիտակում 4՝ Վայքում) հանրային նշանակության շենքերի վրա։ Ծրագրի շահառուներ են դարձել 1160 մարդ Սպիտակում եւ 2640 մարդ Վայքում»,- նշել է Անդրեա Վիկտորինը։
ԵՄ պատվիրակության ղեկավարն ընդգծել է, որ վերականգնվող էներգիայի ոլորտի զարգացումը թույլ կտա Հայաստանին նվազեցնել կախվածությունը ներկրվող էներգակիրներից, ինչպես նաեւ աջակցել կլիմայի վրա բացասական ազդեցության նվազեցման ջանքերին։

В рамках плана действий Евросоюз предоставил Армении 69 млн. евро на программы по повышению энергоэффективности. Об этом на закрытии программы «Возможности возобновляемой энергии и эффективного использования энергии в городах Вайк и Спитак» 30 ноября заявила руководитель делегации ЕС в Армении Андреа Викторин, добавив, что поддержка в этом направлении продолжится.
По ее словам, энергетика - одна из сфер, которая является важнейшей составляющей сотрудничества в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Арменией и Евросоюзом.
Она добавила, что в рамках программы «Возможности возобновляемой энергии и эффективного использования энергии в городах Вайк и Спитак» было отремонтировано 45 зданий на сумму в 1 млн. евро.
«Кроме того, были установлены 5 солнечных фотовольтовых станций (1 - в Спитаке, 4 - в Вайке) на сооружениях общественного значения. Бенефициарами данной программы стали 1160 человек в Спитаке и 2640 человек в Вайке», - отметила Андреа Викторин.
Глава делегации ЕС подчеркнула, что развитие сферы возобновляемой энергетики позволит Армении снизить зависимость от импортируемых энергоносителей, а также содействовать усилиями по снижению отрицательного воздействия на климат.