Հայաստանում կստեղծվի Ազգային վենչուրային հիմնադրամ, որի կառավարումը կդրվի միջազգային մակարդակի մասնագետների վրա։ Այս մասին այսօր Բիզնես-ինովացիոն 7-րդ համաժողովում (BIF-2019) «Արդյունաբերական հեղափոխության ինովացիոն ուղին» քննարկումների ժամանակ հայտարարեց բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը։
Նրա խոսքերով ԱՎՀ-ի ստեղծումը որոշված հարց է։ Հիմնադրամը կձեւավորվի պետություն-մասնավոր համագործակցության մեխանիզմի կիրառմամբ։ Ծրագրվում է, որ առաջիկա 5-7 տարիներին հիմնադրամի միջոցները կհասնեն 100 մլն դոլարի, ներառյալ՝ պետության միջոցները։ ԱՎՀ-ի հիմնական նպատակը ստարտափներում ներդրումներն են, նշեց Արշակյանը։ Նա ընդգծեց, որ հիմնադրամի ստեղծմամբ կառավարությունը ձգտում է Հայաստանում ձեւավորել բարենպաստ միջավայր, որի դեպքում արտասահմանյան մասնագետներն էլ կգան երկրում աշխատելու։
Տվյալ փուլում նախարարությունը ստարտափներին աջակցելու ջանքեր է գործադրում։ Այսպես, երկրի պետական բյուջեով նախատեսված են գրանտային ծրագրեր։ Մասնավորապես, պետությունը պատրաստ է իր վրա վերցնել ստարտափների ֆինանսավորման 50 տոկոսը։ Պետությունը պատրաստ է 50 000 դոլարի գրանտ տրամադրել՝ ընկերության կողմից նույն չափով համաֆինանսավորման դեպքում։ Արշակյանը հավելեց, որ հավասարակշռված զարգացման շահերից ելնելով՝ գրանտային միջոցների 75 տոկոսը կտրամադրվի մարզերում ստարտափներին, եւ միայն 25 տոկոսը բաժին կհասնի մայրաքաղաքում գործողներին։

В Армении будет создан Национальный венчурный фонд, управление которого будет возложено на специалистов международного уровня. Об этом сегодня на обсуждениях 7-ого Бизнес-инновационного форума (BIF-2019) «Инновационный путь промышленной революции» заявил министр высокотехнологичной промышленности Акоп Аршакян.
По его словам, создание НВФ — решенный вопрос. Фонд будет сформирован с применением механизма государственно-частного партнерства. Планируется, что в ближайшие 5-7 лет средства фонда достигнут 100 млн долларов, включая средства государства. Основная цель НВФ – инвестирование стартапов, отметил Аршакян. Он подчеркнул, что формированием фонда правительство стремится сформировать благоприятную среду в Армении, при которой и иностранные специалисты будут приезжать для работы в стране.
На данном же этапе, министерство прилагает усилия для поддержки стартапов. Так, госбюджетом страны предусмотрены грантовые программы. В частности, государство готово взять на себя 50% финансирования стартапов. Государство готово предоставить грант в размере 50 тыс. долларов при софинансировании самой компанией в аналогичном размере, отметил Аршакян. Он добавил, что в интересах сбалансированного развития, 75% грантовых средств будут предоставляться стартапам в областях, и только 25% - на долю компаний, работающих в столице.