Հայաստանի կրթական համակարգում նորարարները ստիպված են պարտիզանական պայքար մղել։ Այս մասին Բիզնես-ինովացիոն 7-րդ համաժողովում (BIF-2019) «Արդյունաբերական հեղափոխության ինովացիոն ուղին» քննարկումների ժամանակ այսօր ասաց «Իրական դպրոցի» եւ e-Hayq ընկերության հիմնադիր Վահագն Պողոսյանը։
Նրա խոսքերով՝ Հայաստանում բոլոր այն գործընթացները, որոնք կազմակերպվում են մարդկանց ոչ մեծ խմբի կողմից, միշտ հաջողությամբ են ավարտվում, սակայն բավական է ներգրավել պետությանը, սկսվում են խնդիրներ։ «Իրական դպրոցի» աշակերտները 2 ամիս սպասեցին ծառ տնկելու թույլտվությանը։ Մենք երկու ամիս սպասեցինք իրենցից իսկ տնկիներ գնելու եւ իրենց նշած տարածքում տնկելու նախարարության թույլտվությանը։ Եթե մենք թույլտվության չսպասեինք, այլ գործեինք ինչպես պարտիզաններ, այժմ այնտեղ անտառ կլիներ»,- վրդովվեց Պողոսյանը։ Նա ընդգծեց, որ նախարարությունները Հայաստանում աշխատում են հիմնվելով երկու սկզբունքների վրա՝ «զինվորը քնած է՝ ծառայությունն ընթանում է» եւ «ցանկացած նախաձեռնություն պատժելի է»։ «Մարդիկ գալիս են աշխատանքի եւ պարզապես սպասում են աշխատանքային օրվա ավարտին, թոշակի տարիքի հասնելուն եւ վերջ։ Նրանք վախենում են նախաձեռնություն ցուցաբերել, վախենում են նորամուծություններից, քանի որ հաջողության դեպքում այդ մասին շատ շուտով կմոռանան, իսկ անհաջողության դեպքում կհեռացնեն առանց խոսքի»,- հայտարարեց նա։
Կրթության համակարգում, պաշտպանության համակարգում նորարարները ստիպված են «պարտիզանական պայքար» մղել։ Նա նշեց, որ ինժեներական «ԱրՄատ» լաբորատորիաների ստեղծողներին քիչ ջանք չի պահանջվել , որպեսզի նոր իշխանություններին համոզեն, որ ծրագիրը ոչ մեկին չի պատկանում, եւ պետական աջակցությունը պետք է շարունակվի։ Պաշտպանության նախարարության հետ աշխատանքն ընդհանրապես չստացվեց, ասաց Պողոսյանը՝ հավելելով, որ հրաժարվել է այդ կառույցի հետ աշխատելու գաղափարից։

В системе образования Армении инноваторы вынуждены вести партизанскую борьбу. Об этом сегодня на обсуждениях 7-ого Бизнес-инновационного форума (BIF-2019) «Инновационный путь промышленной революции» заявил основатель «Реальной школы» и компании «e-Hayq» Ваагн Погосян.
По его словам, в Армении все те процессы, которые организуются и реализуются небольшой группой людей, всегда завершаются успехом, но стоит привлечь государство начинаются проблемы. «Ученики «Реальной школы» 2 месяца ждали разрешения посадить деревья! Мы два месяца ждали от министерства разрешения купить у них же саженцы и посадить на указанной ими же территории?  Если бы мы не ждали разрешения, а действовали, как партизаны, сейчас там был бы лес», - возмутился Погосян.  Он подчеркнул, что министерства в Армении работают, основываясь на двух принципах: «солдат спит — служба идет»  и «любая инициатива наказуема». «Люди приходят на работу и просто ждут окончания рабочего дня, достижения пенсионного возраста и все. Они боятся проявить инициативу, боятся нововведений, поскольку в случае успеха, об это очень скоро забудут, а в случае неудачи – уволят без разговоров», - заявил он.
В системе образования, в системе обороны инноваторы вынуждены вести «партизанскую борьбу».  Он отметил, что создателям инженерных лабораторий АрМат стоило немалых усилий, чтобы убедить новые власти, что программа никому не принадлежит и государственное содействие должно быть продолжено.  С министерством обороны работа и вовсе не получилась, заявил он, добавив, что отказался от идеи работы с этой структурой.