Բրատիսլավայում կայանալիք հանդիպման ժամանակ կքննարկվի Ղարաբաղյան հակամարտության հարցերի համալիր: Այս մասին դեկտեմբերի 2-ին մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նախարարը նշեց, որ կա հարցերի միացյալ փաթեթ, որը վերաբերում է կարգավորմանն ու գործընթացի այլ հարցերին: «Մեր դիրքորոշումը հայտնի է: Մեր առաջնահերթությունն է Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությունն ու նրա կարգավիճակը: Ւնչ վերաբերում է մթնոլորտին, ապա վերջին շրջանում կա որոշակի համեստ արդյունք»,- նշեց Զոհրաբ Մնացականյանը՝ նկատի ունենալով լրագրողների փոխադարձ այցերը:
«Դուք տեսել եք ԱԳն հայտարարությունը, որում մենք մեր դիրքորոշումն ենք հայտնել շփման գծում զինվորի վիրավորման կապակցությամբ: Մեզ համար մեխանիզմները, միջոցառումները, հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը եւ բոլոր միջոցները, որոնք նպաստում են լարվածության նվազեցմանը, շատ կարեւոր արդյունք են»,- հավելեց նա:
Պատասխանելով Ադրբեջանում ընթացող գործընթացների մասին հարցին, նախարարը նշեց, որ հայկական կողմը հակված է խաղաղ կարգավորմանը՝ ցույց տալով անցած մեկուկես տարում խաղաղ գործընթացին մասնակցության լրջությունը: «Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանում ներքին զարգացումներին, զերծ կմնամ մեկնաբանություններից»,- նկատեց ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը:

A range of issues related to the Karabakh settlement will be discussed during the upcoming meeting in Bratislava, Armenian FM Zohrab Mnatsakanyan told reporters on Monday.
The minister noted that there is a single package of issues related to the settlement and issues related to the atmosphere in which the process takes place. All of them are important.
According to him, our priorities are the security of Karabakh and its status.
“The mechanisms, measures and the strengthening of the ceasefire and all measures that contribute to reducing the risks of escalation are also very important results for us,” he added.
Asked to comment on the ongoing processes in Azerbaijan, the minister noted that the Armenian side is committed to a peaceful settlement, demonstrating the seriousness of participation in the peace process over the past year and a half.